Pieaug bažas par Libānas grupējuma «Hizbullāh» iesaistīšanos karā ar Izraēlu

Visticamāk, Izraēlas drona triecienā otrdien Beirutā nogalināja palestīniešu teroristu grupējuma "Hamās" vienu no augstākajām amatpersonām Sālehu al Arūri. Tā ir pirmā reize kopš Gazas joslā notiekošā kara starp "Hamās" un Izraēlu sākuma, kad kādu no "Hamās" vadītājiem nogalina ārpus Gazas. 

Notikušais ir pastiprinājis bažas, ka Libānā bāzētais radikālais grupējums "Hizbullāh" varētu iesaistīties plašākā karadarbībā ar Izraēlu.

Al Arūri bija Katarā dzīvojošā "Hamās" politiskā spārna vadītāja Ismaila Hanijas vietnieks un viens no teroristu grupējuma militārā spārna izveidotājiem. Al Arūri gadiem uzturējās Libānas galvaspilsētā Beirutā, no kurienes viņš koordinēja "Hamās" aktivitātes Rietumkrastā, kur pie varas atrodas palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmūda Abāsa partija "Fatah". 

Al Arūri uzdevums bija veidot arī ciešākas attiecības ar Irānas atbalstīto Libānas grupējumu "Hizbullāh".

Vēl pirms 7. oktobrī notikušā "Hamās" teroristu asiņainā iebrukuma Izraēlas teritorijā Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu bija piedraudējis likvidēt Al Arūri. Savukārt ASV pērn izsludināja 5 miljonu dolāru lielu atlīdzību par informāciju, kas ļautu viņu notvert.

Al Arūri otrdien atradās kādā daudzstāvu ēkā Beirūtā rajonā, ko kontrolē "Hizbullāh". Tajā brīdī ēkai trāpīja drons, kas nodarīja pamatīgus postījumus. Vēlāk "Hamās" apstiprināja, ka uzbrukumā ir nogalināts Al Arūri un vēl seši grupējuma locekļi.

"Hamās" un "Hizbullāh" notikušajā vainoja Izraēlu un solīja atriebties. Arī Libānas valdība un ASV amatpersonas uzskata, ka uzbrukumu Al Arūri sarīkoja Izraēla.

Izraēla nav nākusi klajā ar oficiāliem komentāriem par Al Arūri nāvi.

ANO ģenerālsekretāra pārstāve Širina Jasīna uzbrukumu nosauca par "ārkārtīgi satraucošu".

"Ņemot vērā pieaugošo spriedzi un nestabilo situāciju reģionā, mēs aicinām visas puses ievērot maksimālu savaldību. Mēs nevēlamies nekādas sasteigtas darbības, kas varētu izraisīt turpmāku vardarbību," sacīja Jasīna.

Francijas prezidents Emanuels Makrons vakar vakarā telefonsarunā ar Izraēlas kara valdības locekli Beniju Gancu aicināja Izraēlu izvairīties no konflikta eskalācijas, jo īpaši Libānā.

ANO ģenerālsekretāra pārstāve Širina Jasīna uzbrukumu nosauca par "ārkārtīgi satraucošu": "Ņemot vērā pieaugošo spriedzi un nestabilo situāciju reģionā, mēs aicinām visas puses ievērot maksimālu savaldību. Mēs nevēlamies nekādas sasteigtas darbības, kas varētu izraisīt turpmāku vardarbību."

Jau kopš Izraēlas un "Hamās" kara sākuma gandrīz ik dienu uz Libānas un Izraēlas robežas ir notikušas "Hizbullāh" un Izraēlas armijas apšaudes, bet līdz šim "Hizbullāh" nav demonstrējis vēlmi eskalēt konfliktu. 

Taču grupējuma līderis Hasans Nasralla iepriekš piedraudēja atbildēt uz Izraēlas uzbrukumiem "Hamās" amatpersonām Libānā. Ja "Hizbullāh" nolems atriebties Izraēlai par Al Arūri nonāvēšanu, tad var izcelties plašāka mēroga karadarbība uz Izraēlas un Libānas robežas, kas vēl vairāk destabilizētu situāciju Tuvajos Austrumos.

Izraēlas drošības politikas eksperts Nimrods Noviks uzskata, ka Al Arūri likvidēšana ir nozīmīgs Izraēlas izlūkdienestu panākums, bet viņš nedomā, ka "Hizbullāh" notikušā dēļ būtu gatava uzsākt karu ar Izraēlu.

"Tas ir brīdinājums visiem "Hamās" locekļiem, kuri ir atbildīgi par 7. oktobra zvērībām, un citiem, ka Izraēlas garā roka viņus sasniegs," Noviks sacīja intervijā telekanālam CNN. ""Hizbullāh" faktiski ir Irānas roka, tāpēc es nedomāju, ka Irāna vēlas izmantot savas milzīgās investīcijas "Hizbullāh" izveidē, apbruņošanā, apmācīšanā un finansēšanā, lai atriebtos Izraēlai par augsta ranga "Hamās" locekļa noslepkavošanu."

Irāna nosodīja Al Arūri nonāvēšanu un paziņoja, ka tā apliecinot Izraēlas nespēju sasniegt savus mērķus karā pret "Hamās".

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti