Dienas ziņas

Zelenskis: Ukrainā vairāk jāražo ieroči

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pēc zemestrīces Japānā brīdina par cunami

Japānā zemestrīcēs bojā gājuši vismaz 48 cilvēki

Japānas Honsju salu pirmdien satricinājusi 7,6 magnitūdu stipra zemestrīce, kurai sekojušas vēl vairākas zemestrīces. Kopumā stihijā dzīvību zaudējuši vismaz 48 cilvēki, bet vēl vairāki guvuši nopietnus ievainojumus. Sagrautas daudzas ēkas, un cilvēki izmitināti arī gaisa spēku bāzē. 

Simtiem ir pazuduši bez vēsts pēc pirmdien notikušās spēcīgās zemestrīces Japānas rietumos. Plašo postījumu dēļ ir apgrūtināti glābšanas un meklēšanas darbi, bet varasiestādes brīdina par iespējamiem spēcīgiem pēcgrūdieniem, tāpēc iedzīvotājus aicina evakuēties uz drošākiem rajoniem. 

7,6 magnitūdas spēcīgā zemestrīce un tai sekojošie pēcgrūdieni vissmagāk skāra Isikavas prefektūru Japānas rietumu piekrastē. Zemestrīce izraisīja postošus zemes nogruvumus un sagrāva simtiem ēku, zem kurām varētu būt aprakts liels daudzums cilvēku, jo vakar daudzi atradās mājās un atzīmēja Jaunā gada iestāšanos.

Zemestrīcē vissmagāk ir cietušas Klusā okeāna piekrastes pilsētas Vadzima, kur sagruva 25 ēkas, bet vēl vairāk nekā 200 pārņēma liesmas, un Suzu, kuras mērs stihijas sekas aprakstīja kā "katastrofālas".

"Bijām kopā ar vīru viesistabā, kad tā pēkšņi sāka drebēt. Tas ir kaut kas liels! Tā mums šķita. Mēs centāmies apsēsties, un tad tad viss sadrebēja pa īstam," stāstīja Japānas iedzīvotāja Miki Kobajaši.

Viņas ģimenes māja jau cieta 2007. gada zemestrīcē un viņi tikai nesen to bija kā nākas pārbūvējuši un atjaunojuši.  

"Es domāju, ka mēs vairs nevaram šeit dzīvot," sprieda Kobajaši.

"Es nebiju mājās, biju darbā. Bet, ja es būtu mājās, tas droši vien būtu bīstami cunami dēļ. Zeme drebēja visur. Bet te cunami nāca iekšā. Tādēļ, ja es būtu šeit, tas būtu bīstami, tikmēr stāstīja Japānas iedzīvotājs Kazujuki Ivaike.

Viņš arī piebilda, ka pagaidām kopā ar ģimeni patvēries tuvējā pansionātā, kur strādā par šoferi.

No zemestrīces skartajiem rajoniem Isikavas un arī kaimiņos esošajā Tojamas prefektūrā ir evakuēti 57 tūkstoši cilvēku, bet vairāk nekā 30 tūkstoši mājsaimniecību ir palikušas bez elektrības. Daudzās pilsētās ir pārtraukta arī ūdens padeve.

Isikavas prefektūrā dzīve faktiski ir paralizēta, jo vairums vilcienu, prāmju un lidmašīnu reisi ir atcelti.

Atkārtotie spēcīgie grūdieni, kā arī bloķētie un sabojātie ceļi nopietni kavē glābšanas un meklēšanas darbus, paziņoja Isikavas prefektūras gubernators Hiroši Hase. Bet Japānas premjerministrs Fumio Kišida sacīja, ka tikai tagad varasiestādes apjauš patiesos zemestrīces seku apmēru.

"Esmu saņēmis ziņojumus, ka ir apstiprināti ļoti lieli postījumi, tostarp daudzi cilvēku upuri, sagrautas ēkas un ugunsgrēki. Laikam ritot, katastrofas sekas kļūst arvien skaidrākas. Katastrofas upuru dzīvības glābšana ir sacensība ar laiku. Mēs darām visu iespējamo, taču bloķētie ceļi ārkārtīgi sarežģī iespēju piekļūt visvairāk cietušajiem rajoniem," sacīja Kišida. 

"Glābšanas darbos ir iesaistījušies tūkstotis Pašaizsardzības spēku karavīru. Papildus vietējai policijai, ugunsdzēsības dienestiem, pašaizsardzības spēkiem un krasta apsardzei no citiem reģioniem ir ieradušies 634 katastrofas seku likvidētāji un 2039 ugunsdzēsēji," turpināja Japānas premjers.

Japānas Pašaizsardzības spēki ir paziņojuši, ka vēl 10 tūkstoši militārpersonu ir gatavas vajadzības gadījumā iesaistīties glābšanas un meklēšanas darbos.

Vairākas valstis, tostarp ASV, Kanāda, Lielbritānija un Itālija, ir piedāvājušas Japānai palīdzību zemestrīces seku likvidēšanā.

Sākotnēji valstī izsludināja cunami brīdinājumu, taču piekrasti sasnieguši tikai 1,2 metrus augsti viļņi, kas neradīja draudus. 

Japānas Meteoroloģijas aģentūra izsludināja cunami brīdinājumu Isikavas, Ņiigatas un Tojamas prefektūrās. Isikavas prefektūrā sākotnēji tika izsludināts nopietnākais brīdinājums kopš postošā cunami 2011. gada martā, bet vēlāk trauksmes līmenis tika pazemināts.

ASV un Japānas aģentūras sākotnēji brīdināja, ka Japānas centrālās daļas ziemeļu piekrastē 300 kilometru rādiusā no zemestrīces epicentra iespējami bīstami cunami viļņi, kas var sasniegt pat piecu metru augstumu.

Valdība paziņoja, ka Japānas atomelektrostacijās pēc zemestrīces nav reģistrētas nekādas novirzes no normas.

Tajā pat laikā Japānas iedzīvotāji brīdināti, ka vēl aptuveni nedēļu var sekot zemestrīces pēcgrūdieni, kuru stiprums var sasniegt pat 7 magnitūdas, tāpēc iedzīvotājiem joprojām ir jābūt piesardzīgiem un nepieciešamības gadījumā ir jāevakuējas.

Japānu kopš 1. janvāra satricinājušas 155 spēcīgas zemestrīces, no kurām pirmā bija 5,7 magnitūdu stipra. Sekojošās zemestrīces bija stiprumā no 4,5 magnitūdām līdz 7,6. Vairāk nekā 50 zemestrīces bija stiprākas par 3,2 magnitūdām, ziņoja Japānas varasiestādes.

Sākoties zemestrīcēm, raidorganizācijas pārtrauca ierastās programmas un aicināja iedzīvotājus zemestrīču skartajos apgabalos nekavējoties evakuēties uz drošākām vietām. Valdības preses pārstāvis brīdināja, ka cilvēkiem jāpamet piekrastes rajoni. "Svarīga ir katra minūte. Lūdzu,  nekavējoties evakuējieties uz drošākām zonām," aicināja amatpersonas.

Valdība paziņoja, ka vēl novērtē zemestrīču nodarītos postījumus.

Sociālajos tīklos publicēti video, kuros redzams, kā Isikavā spēcīgi dreb automašīnas un ēkas un ir pārbiedēti cilvēki veikalos un dzelzceļa stacijās. Foto redzamas sabrukušas ēkas un milzīgas plaisas ielu segumos.

Valdības preses pārstāvis iepriekš sacīja, ka vismaz seši cilvēki ir iesprostoti ēku drupās, bet plašāku informāciju nesniedza.

Vadzimā izcēlās liels ugunsgrēks, kas aprija vairākas mājas, ziņoja telekanāli. Ugunsdzēsējiem bija grūti piekļūt notikuma vietai bojāto ceļu un citu šķēršļu dēļ. Viens no pilsētas ugunsdzēsējiem ziņu aģentūrai AFP sacīja, ka dienests ir pārslogots un saņemti daudzi izsaukumi uz vietām, kur ievainoti vai iesprostoti cilvēki. Ziņots, ka puse zemestrīču upuru gājuši bojā tieši Vadzimā. Teju 1000 cilvēku ir izmitināti vietējā gaisa spēku bāzē.

Zemestrīču skartajā reģionā apturēta dzelzceļa satiksme un slēgtas vairākas šosejas. Vietām traucēti arī mobilo telefonu sakari un plīsuši ūdensvadi. Traucēta arī aviosatiksme.

Dienvidkorejā meteoroloģijas aģentūra aicināja vairāku austrumu piekrastes pilsētu iedzīvotājus sekot līdzi iespējamām jūras līmeņa izmaiņām.

Japānā katru gadu notiek simtiem zemestrīču, un lielākā daļa no tām nerada nekādus postījumus. Valstī ir stingri būvniecības noteikumi, kas nodrošina, ka ēkas spēj izturēt spēcīgas zemestrīces, un regulāri tiek rīkotas mācības, lai sagatavotos lieliem satricinājumiem. Taču Japānu joprojām vajā atmiņas par 2011. gada 11. martu, kad valsti satricināja deviņas magnitūdas stipra zemestrīce, kurai sekoja postošs cunami un kodolkatastrofa Fukušimas atomelektrostacijā. Šajās katastrofās dzīvību zaudēja vai bez vēsts pazuda aptuveni 18 500 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti