1:1

1:1 Gundars Rēders: Dominiks Hašeks

1:1

(Zīmju valodā). 1:1 Gundars Rēders: Dominiks Hašeks

1:1. Gundars Rēders: Dominiks Hašeks (arī oriģinālvalodā)

Hokeja leģenda Hašeks intervijā LTV: Krievijai sportā nav vietas, atlētiem jāpalīdz ar bēgļu statusu

Kad Latvijas hokeja fani sauca "Irbe kā mūris", čehiem ledus laukumos bija savs varonis - Dominiks Hašeks jeb Dominators. Tagad Hašeks asi iestājas par Ukrainu un publiski kritizē gan Nacionālās hokeja līgas (NHL) vadību, kas negrasās noteikt krievu spēlētājiem kādus ierobežojumus, gan personiski uzrunā sporta organizācijas, kas par labu agresorvalstu sportistu dalībai starptautiskās sacensībās. 

ĪSUMĀ:

  • Krievijas hokejistu dalība NHL ir Krievijas kara Ukrainā legalizācija un milzu reklāma, uzskata 16 sezonas NHL spēlējušais Hašeks.
  • Profesionālās tenisa tūres Krievijas un Baltkrievijas spēlētāju dalības dēļ saņēma Hašeka vēstuli ar aicinājumu mainīt pieeju.
  • Olimpisko spēļu boikotu Hašeks uzskata par pašreizējā situācijā nesamērīgu risinājumu.
  • Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalība olimpiskajā kvalifikācijā ir nepieļaujama; viņiem jānodrošina iespēja saņemt bēgļa statusu Rietumos un startēt bēgļu komandā, uzskata Hašeks.
  • No Krievijas sportistiem Hašeks neprasa publisku režīma nosodījumu iespējamu represiju dēļ.
  • No Latvijas hokejistiem Hašeks atceras Artūru Irbi un Sandi Ozoliņu, bet viņa karjerā lielākais iedvesmas avots - Zviedrijas tenisists Bjerns Borgs.
  • Hašeks rēķinās ar ilgu karu Ukrainā lielo Krievijas resursu dēļ.

Nespējot samierināties ar Krievijas militāro agresiju Ukrainā un kara izraisītajām ciešanām, Hašeks nolēma neklusēt, bet gan iestāties par to, kam tic. Pāris nedēļas pēc Krievijas pilna mēroga uzbrukuma sākuma olimpiskais čempions un divkārtējais NHL Stenlija kausa ieguvējs uzrakstīja vēstuli NHL komisāram Garijam Betmenam, aicinot atstādināt Krievijas spēlētājus. 

"Ir pagājis gads kopš kara sākuma un manas vēstules Betmenam," intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "1:1" teica Hašeks. "Viņa atbilde bija ļoti vienkārša: "Paldies, Dominik, par vēstuli, bet man ir cits viedoklis." Pēc tam nesazinājāmies, līdz oktobrī NHL aizvadīja divas spēles Prāgā."

Betmens bija saņēmis Čehijas ārlietu ministrijas vēstuli, ka Krievijas hokejisti Čehijā nav gaidīti, taču spēlētājiem bija jau iepriekš citviet Eiropas Savienībā iegūtas vīzas, kas ļāva netraucēti ieceļot. Kad Hašeks saprata, ka Betmens iestājas par Krievijas hokejistu dalību, kļuva skaidrs, ka NHL vadību Ukrainas liktenis un Čehijas viedoklis neinteresē. 

NHL komisāra nostāja Hašeku sarūgtināja tiktāl, ka viņš publiski apsolīja darīt visu iespējamo, lai Betmens no pašreizējā amata šķirtos un Čehija saņemtu atvainošanos, pirms NHL varētu valstī reiz atgriezties.

Sekoja Hašeka oficiāla atklāta vēstule NHL, kurā 58 gadus vecais hokeja veterāns izklāstīja savu nostāju, kas neparedz iespēju krieviem pašlaik spēlēt NHL. 

"Iemesls ir vienkāršs - tā ir milzu reklāma karam, jo Krievijas spēlētāji ir Krievijas pilsoņi, un ik reizi, kad viņi dodas uz ledus, tā savā veidā ir kara legalizācija," paskaidroja Hašeks. "Es lūdzu NHL un jebkurus citus sacensību rīkotājus nepalīdzēt Putinam kara legalizēšanā un nepalīdzēt viņam nogalināt cilvēkus. Šādos apstākļos Krievijas spēlētāji nevar doties uz ledus, jo viņi reklamē šo briesmīgo karu un visus tā noziegumus, tajā skaitā genocīdu pret bērniem. Tas ir briesmīgi."

Hašeks nešaubās, ka NHL vadībai būtu jāatkāpjas, bet viņš arī apzinās, ka tas varētu notikt tikai pēc līgas īpašnieku lēmuma. Dominators neiestājas pret NHL - līgu, kur viņš spēlēja 16 sezonas, bet gan vēlas, lai tā plauktu un būtu sevis cienīga. 

Arī laikā, kad Ukrainā notiek karš, NHL aktīvi reklamē vienu no savām spožākajām zvaigznēm Krievijas uzbrucēju Aleksandru Ovečkinu.

Hašeks atzīst, ka īsti nezina, ko teiktu Ovečkinam, ja viņu satiktu. Ovečkins sevi iepriekš ir apliecinājis kā Krievijas prezidenta Vladimira Putina imperiālistiskās politikas atbalstītājs, un Hašeks paskaidroja, ka absolūti nevar piekrist Vašingtonas "Capitals" uzbrukuma zvaigznes nostājai.

"NHL dod viņam iespēju kāpt uz ledus. Viņš, Aleksandrs Ovečkins, ir NHL reklāmas un mārketinga tirgus daļa, NHL ļauj viņam piedalīties Zvaigžņu spēlē, viņu cildina," teica Hašeks. "Tādējādi tā ir NHL atbildība - tas nozīmē, ka NHL veicina karu un ir atbildīga par postījumiem Ukrainā, par Ukrainā zaudētajām dzīvībām, arī Krievijas zaudētajām dzīvībām."

Cilvēka dzīvība ir vērtīgāka par naudu

Karu Krievijā starptautiskajā sportā atbalsta ne tikai NHL, bet arī citas organizācijas, uzsvēra Hašeks. Viņš rakstīja vēstules arī vīriešu un sieviešu tenisa tūrēm, kritizējot tās par kara legalizēšanu, ļaujot spēlēt Krievijas tenisistiem, lai arī neitrālā statusā. Vēstules beigās Hašeks norādīja, ka tā attiecas uz jebkuru sporta organizāciju. Viņš arī oponē tenisa leģendai Billijai Džīnai Kingai, kura atbalsta iespēju krieviem un baltkrieviem spēlēt. 

"Cilvēka dzīvība man ir daudz vērtīgāka par naudu. Es patiešām novēlu, lai Baltkrievijas un Krievijas spēlētāji nopelna savu naudu," teica Hašeks. "Jau pirmajā vēstulē Betmenam es lūdzu, lai maksā Krievijas spēlētājiem algu, bet neļauj viņiem spēlēt, jo tam ir dzīvību cena Ukrainā."

Gan Tenisa profesionāļu asociāciju (ATP), gan Sieviešu Tenisa asociāciju (WTA) Hašeks uzskata par atbildīgu un vainīgu Ukrainas ciešanās un cilvēku nāvē. Pēc viņa teiktā,

tenisa organizācijas ir Ukrainai parādā miljardiem dolāru par Putina reklamēšanu, tādēļ pareiza rīcība būtu nekavējoties pārtraukt iespēju Krievijas tenisistiem piedalīties. 

Arī Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) vēlme atgriezt Krievijas un Baltkrievijas sportistus 2024.gada Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas apritē Hašekam ir nepieņemama. Tajā pašā laikā Hašeks vēlētos, lai krievi atkal varētu startēt kopā ar visiem citiem, un sagaida, lai viņiem personiski palīdzētu. Hašekam nav negatīvas nostājas pret Krievijas sportistiem, un viņš uzskata par svarīgu uzdevumu atlētiem palīdzēt. 

"Mums viņiem [Krievijas sportistiem] jāpalīdz, lai viņi varētu atgriezties pie mums. Ne NHL, ne tenisa organizācijas, ne Starptautiskā Olimpiskā komiteja nepalīdz Krievijas sportistiem," sacīja Hašeks. "Es nevaru iedomāties, kā viņi jūtas, viņi nevar startēt starptautiskā līmenī, un Olimpiskā komiteja nepastāsta viņiem, ko darīt, kā viņiem palīdzēt."

Jāpalīdz Krievijas sportistiem turpināt karjeru bēgļu statusā

Olimpisko spēļu boikots, Hašeka ieskatā, būtu pēdējais risinājums, un viņu pat izbrīna, ka situācija tiktāl ir nonākusi. Hašeks aicina nerunāt par boikotu, bet gan koncentrēties tam, lai Krievijas un Baltkrievijas sportistiem nebūtu iespējas kvalificēties olimpiskajām spēlēm. 

Hašeks sliecas piekrist Čehijas Olimpiskās komitejas nostājai, ka olimpisko spēļu boikots ir nesamērīgs risinājums. 

"Es neiestājos par boikotu. Pat negribu runāt, ka varētu nonākt tik tālu. Ja vēlāk kādu dienu būsim tālāk uz nepareizā ceļa, varēsim par to runāt," paskaidroja Hašeks. "Esmu teicis Čehijas Olimpiskās komitejas vadītājam, ka jābūt striktākiem. Krieviem ir jābūt pilnīgi skaidram, ka pašreizējos apstākļos nav nekādu iespēju viņu sportistiem startēt. No otras puses saku, ka ir jāpalīdz nevis Krievijai, bet Krievijas sportistiem, lai viņi atgrieztos un startētu apstākļos, kas nepalīdz Krievijas valstij un Krievijas karam."

Hašeks apzinās šāda risinājuma sarežģītību, jo nav zināms, vai pret karu Ukrainā iestājas 1% vai 99% Krievijas sportistu, turklāt ar viņiem Rietumos neviens nerunā. Hašeks rosina demokrātiskām valstīm dot Krievijas sportistiem iespēju un uzņemt viņus bēgļa statusā ar visām ģimenēm, lai nepieļautu represijas pret atlētu tuviniekiem.

Čehijā daudzi sportisti padomju režīma laikā aizbēga uz Rietumiem un saņēma palīdzību. Tagad bēgļa vīzu ir pelnījis ikviens Krievijas sportists, kas publiski vai privāti nosoda Putina izraisīto karu,

uzsvēra Hašeks. 

"Šādi sportisti ir pelnījuši spēlēt mūsu līgās un doties uz olimpiskajām spēlēm, bet ne Krievijas izlasē," paskaidroja Hašeks. "Viņiem būtu jābūt bēgļu komandā, kāda ir bijusi jau iepriekš. Zinu, ka ir bijusi Āfrikas bēgļu komanda, tagad tāda varētu būt Krievijas sportistiem. Tas ir veids, kā šiem sportistiem varētu palīdzēt. Šādi sportisti, vai tā būtu meitene tenisā, vai puisis peldēšanā, būtu labākie vēstnieki pret Krievijas karu. Bet neļaujiet viņiem startēt kā Krievijas pilsoņiem un pārstāvēt Krieviju."

Hašeks ir vienisprātis ar Latvijas hokeja veterānu Artūru Irbi, ka gribētu redzēt vairāk Krievijas sportistu, kas iestājas pret karu. Hašeks ir gatavs palīdzēt jebkuram Krievijas sportistam, kurš iestātos pret karu, tomēr viņš negrasās arī piespiest kādu runāt, jo katram jāpieņem savi lēmumi, rēķinoties ar sekām. Bijušais NHL vārtsargs lielāku vainu saskata sava gadagājuma sportistos, kam viedokļa paušana nedraud ar darba zaudēšanu.

Hokeja pasaulē un olimpiskajā sportā ir daudz Krievijas naudas, atzina Hašeks, neņemoties spriest, vai un cik korumpēta ir sistēma. Viņš gan uzsvēra, ka ir aizvainojoši redzēt SOK prezidentu Tomasu Bahu kopā ar Putinu fotogrāfijās, kas uzņemtas jau pēc Krimas aneksijas. Turklāt olimpiskās spēles Pekinā un Sočos palīdzēja Ķīnas un Krievijas režīmiem. 

Hašeks arvien atceras, cik iedvesmojošas Čehijas tautai bija valstsvienības 1998.gadā Nagano izcīnītās olimpiskās zelta medaļas.

Pat pēc 25 gadiem čehi labi atceras, ko katrs darījis hokeja izlases zelta medaļu izcīnīšanas dienā. Hokeju Hašeks spēlēja vēl 47 gadu vecumā, un vienu gadu pirms karjeras noslēguma 2011.gadā pavadīja Krievijas klubā Maskavas "Spartak". 

Lielākais Hašeka iedvesmas avots karjeras pirmsākumos bija Zviedrijas tenisists Bjerns Borgs, bet hokejā - uzbrucējs Vladimirs Martinecs un vārtsargs Jirži Holečeks, kurš spēja nosargāt čehu vārtus arī pret varenajiem PSRS uzbrukuma meistariem. No Latvijas hokejistiem Hašeks atceras ne tikai ātro un kustīgo Irbi vārtos, bet arī Sandi Ozoliņu kā labu aizsargu.

Prāgā par karu Ukrainā Hašekam atgādina radio ziņas un teju pus miljons Ukrainas bēgļu, kas ieradās Čehijā. Ukraiņu sievietes ir atradušas darbu, bērni iet skolā, bet čehu ikdienas dzīvi karš gandrīz nemaz nav ietekmējis, atzina Hašeks. Viņš cer, ka bēgļi pēc iespējas drīzāk varēs atgriezties mājās un dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, tomēr, viņaprāt,

jābūt gataviem ilgam karam Ukrainā, jo Krievija ir valsts ar lieliem resursiem. 

"Ukraina cīnās ne tikai par sevi, bet arī par mūsu un jūsu valsti. Tas nenotiks, bet iedomāsimies, ka Ukraina zaudē. Mēs tad esam nākamie, jūsu valsts ir nākamā," teica Hašeks. "Mums jāatbalsta Ukraina un viņiem jāatspiež Krievijas armija atpakaļ Krievijā. Tam jābūt mūsu mērķim."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti