Arbitrāžas tiesa: Noteikts hormonu līmenis - pieļaujams nosacījums startam sieviešu vieglatlētikā

Starptautiskā Sporta arbitrāžas tiesa (CAS) atzina par pamatotiem Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) iecerētos noteikumus, kas paredz sportistēm obligātu dabiska paaugstināta testosterona līmeņa samazināšanu, ja viņas vēlas startēt sieviešu konkurencē. CAS trešdien publicētajā lēmumā nosacījumi IAAF noteikumos, kas attiecas uz sportistiem ar atšķirīgu dzimumattīstību, ir atzīti diskriminējošiem, bet nepieciešamiem, pamatotiem un proporcionāliem.

IAAF vēlas ierobežot superandrogēnu sieviešu dalību sacensībās - lai startētu sieviešu konkurencē, viņām būs medicīniski jāpazemina vīrišķā hormona testosterona līmenis. 

Apelāciju pret IAAF iecerētajiem noteikumiem CAS iesniedza divkārtējā olimpiskā čempione Dienvidāfrikas skrējēja Kastera Semenja. CAS viņas apelāciju noraidīja, pamatojoties uz izskatītajiem pierādījumiem, tiesa, ne vienprātīgi. Tiesnešu balsu sadalījums lēmuma pieņemšanā bija 2:1. 

CAS lēmumā atzīts, ka IAAF lēmums ir nepieciešams, lai aizsargātu sieviešu vieglatlētikas integritāti. IAAF iepriekš pauda pārliecību, ka sievietēm ar paaugstinātu testosterona līmeni ir netaisnīgas priekšrocības 400 metru līdz jūdzes skriešanas distancēs. Sievietēm ar paaugstinātu testosteronu pusgada laikā līmenis būs medicīniski jāsamazina līdz atļautajai robežai un turpmāk tas jāievēro.

Lēmums gan paredz, ka IAAF pašlaik nevajadzētu piemērot noteikumus 1500 metru distancē.

Tādējādi Semenjai, ja viņa vēlēsies septembrī Dohā aizstāvēt pasaules čempiones titulu, būs vispirms medicīniski jāsamazina testosterona līmenis organismā līdz IAAF noteiktajam. Semenju pārstāvošie advokāti iepriekš paziņoja, ka skrējēja vēršas CAS ar prasību, lai aizstāvētu visu sieviešu tiesības pret nepamatotiem un iracionāliem noteikumiem, kas pārkāpj IAAF statūtus, olimpisko hartu un Monako likumus, pēc kuriem organizē starptautiskas sacensības, kā arī novērstu vispārēju cilvēktiesību pārkāpumu.

Testosterons ir organismā dabiski izstrādāts steroīds, kas palīdz veidot muskuļu masu un skābekļa piegādei svarīgos sarkanos asinsķermenīšus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti