Maori lepojas ar Jaunzēlandes regbija izlases izpildīto hakas rituālu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Jaunzēlandes regbisti Pasaules kausa ceturtdaļfinālā sestdien Kārdifā, Velsā, spēlēs pret Franciju, ko uzveica iepriekšējā Pasaules kausa finālā, un uzvarētāja noteikšanā svarīga būs arī komandu noskaņošanās cīņai. Par Jaunzēlandes regbija izlases tēla nozīmīgu daļu ir kļuvusi haka - pirmsspēles dejas rituāls, ko komanda pārmantojusi no maoru ciltīm. Maori lepojas, ka viņu kultūras daļa ir nonākusi uz pasaules regbija skatuves, vēstīja aģentūra AFP.

Jaunzēlandes regbija izlase haku izpilda kopš 1905.gada, un rituāls ir kļuvis par "All Blacks" komandas atpazīstamības zīmi pasaulē. Ir daudz hakas veidu, bet "All Blacks" izpilda tikai divus rituālus - tradicionālo ka mate un 2005.gadā komandas pirmoreiz ieviesto kapa o pango, kas izpelnījās pretrunīgus vērtējumus rīkles pārgriešanas žesta dēļ.

Ka mate ir ngati toa cilts haka, ko pirms nepilniem 200 gadiem radīja tās virsaitis Te Rauparaha pēc izglābšanās no pretinieku cilts karotājiem. Ngati toa kultūras padomnieks Kahu Ropata paskaidroja,  ka hakas būtība ir dzīves triumfs pār nāvi, uzvara pār pārspēku un spēja uzlēkt augstāk par savu galvu. Viņš uzsvēra, ka nav pieļaujama hakas izmantošana komerciālos nolūkos, un pret to jāatiecas ar cieņu.

Ngati toa lepojas ar ka mate hakas izpildīšanu Pasaules kausa stadionos, sacīja Ropata. "Tā [haka] parāda pretiniekam, ka esi gatavs doties kaujaslaukā. Stāvēt tur aci pret aci - tā ir visa būtība," sacīja Ropata. "Tā saka, ka šī ir mūsu zeme, mūsu teritorija, mūsu laukums, un mēs esam te, lai cīnītos," viņš paskaidroja.

Jaunzēlandē pērn pieņēma likumu, kas paredz jebkādu hakas izmantošanu saskaņot ar cilti. Ngati toa ir līgums ar Jaunzēlandes regbija jumtorganizāciju "New Zealand Rugby" par hakas lietošanu, un  valstsvienības regbisti viesojās cilts mājā pirms došanās uz Pasaules kausa izcīņu Lielbritānijā.

Jaunzēlandes maoru attīstības ministrs Te Ururoa Flavels haku raksturoja kā nacionālās kultūras un identitātes elementu, kam ir vieta daudzās dzīves situācijās, tostarp svinībās un atvadās no mirušajiem, kā arī kā pašapliecināšanās izpausmei. Gadu gaitā ka mate ir kļuvusi par visas Jaunzēlandes haku. 

Pašreizējā Pasaules kausa izcīņā Jaunzēlandes izlase ir izpildījusi tikai ka mate haku, bet kapa o pango laiks vēl nav pienācis. Ja jaunzēlandieši iekļūs pusfinālā, viņu nākamie pretinieki būs Dienvidāfrikas un Velsas mača uzvarētāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti