Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Rīgas "Dinamo" amatpersona: KHL sākotnēji ne līdz galam bija nopietni par Covid-19

Dambrete: lielāks valsts atbalsts ļautu audzēt masveidību

Dambrete sporta veidu rangā uzreiz aiz hokeja. «Kauliņu» federācijas vadītāju tas nepārsteidz

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas prioritāro sporta veidu projekcijas tabulās dambrete stabili atrodas TOP 10, kas daudziem sporta sabiedrības pārstāvjiem šķiet neatbilstoši. Latvijas Dambretes federācijas prezidents Vladislavs Vesperis sarunā Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" gan uzsvēra, ka 6. vieta rangu tabulā uzreiz pēc hokeja nav nekas pārsteidzošs, ja nevadās pēc stereotipiem par "īstiem" sporta veidiem.

ĪSUMĀ: 

  • Dambretē gatavi pierādīt, ka ir tikpat īsts sporta veids kā citi.
  • Dambretes federācijas vadība uzsver sava sporta veida nozīmi harmoniskas personības veidošanā.
  • Nepieciešams skaidri definēt valsts mērķus sportā, uzskata Dambretes federācijas prezidents.
  • Dambretes kontekstā Latvijai panākumu pasaulē netrūkst.
  • Latvijas Dambretes federācija vēlas lielāku atbalstu sporta veida apgūšanai skolās.

Vesperim nav sveši apgalvojumi, ka dambrete nebūtu uzskatāma par īstu sporta veidu. Skolā viņam savulaik to teica klasesbiedri, kuru ieskatā pareizās nodarbes būtu bijušas bokss, futbols, vai kas tamlīdzīgs. Vesperis saskata, ka līdzīgs viedoklis arvien ir lielā daļā sabiedrības, tādēļ nepieciešams izglītošanas darbs.

"Cilvēku veido ne tikai fiziskais sporta veids, bet arī izglītības sistēma, domāšana, inteliģence, lai cilvēks būtu harmoniska personība, kādas mēs sabiedrībā gribam redzēt," teica Vesperis. "To nevar panākt, ja nav mākslas nodarbību, mūzikas nodarbību, sporta nodarbību, dambretes, šaha nodarbību, kas veido cilvēku kopumā kā personību, kā harmonisku, līdzsvarotu personību, kādas mums sabiedrībā vajag."

Vesperis atbalsta viedokli, ka

vispirms jāvienojas par mērķiem, ko sabiedrība sportā grib sasniegt un kas tai sportā ir svarīgi. Kritēriju notikšana būtu nākamais solis.

"Mēs esam Dambretes federācijā par to runājuši. Mūsuprāt, ir divas svarīgas lietas. Viena – augsti sporta sasniegumi, kas nes Latvijas vārdu pasaulē, vai tas būtu pasaules čempionāts, olimpiskās spēles jebkurā sporta veidā. Tas tomēr iezīmē Latvijas vārdu," paskaidroja Vesperis. "Otra lieta, ko mēs gribam no sporta, – lai mums ir vesela un gudra sabiedrība."

Latvijas dambretē nevar sūdzēties par panākumu trūkumu, jo pasaulē pirmajā piecniekā ir divi mūsu spēlētāji. Guntis Valneris pasaules rangā ir 2. vietā un pērn viņš bija trešais Pasaules kausa kopvērtējumā. Savukārt starptautiskā lielmeistare Zoja Golubeva ir sešpadsmitkārtēja pasaules čempione un pasaules ranga 4. vietas īpašniece. 

"Ja pasaules rangā vīriešu tabulā mums ir trīs spēlētāji – bez Gunta Valnera vēl divi –, tad sasniegumi pieaugušo līmenī mums ir ļoti labi un tāpat arī jauniešu līmenī," dambretistu veikumu uzskaitīja Vesperis. "Mums ir vairāki jaunie spēlētāji, kuri Eiropas un pasaules čempionātos ir izcīnījuši medaļas. Tas nozīmē, ka ir arī jaunaudze, kurai ir ļoti laba perspektīva pieaugušo konkurencē ieiet tikpat sekmīgi."

Dambrete nav tikpat masveidīga kā futbols vai basketbols, tomēr Latvijā ir vairāk nekā 1000 spēlētāju,

pārsvarā jaunieši un bērni, pastāstīja Vesperis. Būtiski, ka dambrete nav sporta veids, ar ko var pelnīt naudu. Latvijas Dambretes federācijas prezidents neslēpj, ka pasaulē tas nav tik prestižs un populārs sporta veids, lai ar to nopelnītu vairāk kā tikai daži cilvēki.

"Arī dambretei kā sporta veidam tas [valsts] atbalsts tik un tā ir vajadzīgs, jo sasniegumi ir līdzvērtīgi, tikai varbūt sporta veids nav tik atpazīstams un populārs sabiedrībā. Bet cilvēks jau ir strādājis tikpat smagi, lai to augsto rezultātu sasniegtu," uzsvēra Vesperis.

Latvijas Dambretes federācijā vēlas paplašināt treniņu un sporta veida centru ģeogrāfiju,

kas jau šobrīd ir diezgan plaša. Tomēr organizatori vēlas piesaistīt vēl jaunus dambretistus, kuri varētu strādāt trenera amatā un iesaistīties sporta skolu sistēmā. Veseris cer uz plašāku atbalstu ieiešanai izglītības sistēmā un darbam ar bērniem, piemēram, rīkojot iesācēju turnīrus skolās. Dambreti varētu popularizēt arī ar spēles pamatu ierādīšanu bērnudārzā un pāris jaunākajās klasēs.

"Būtu ļoti vērtīgi, ja būtu tāds atbalsts, lai mēs varētu audzēt dambretes masveidību," teica Vesperis. "Šobrīd jau no valsts zināmā mērā ir nodrošināts atbalsts augstu sasniegumu sportam. Lai Guntis Valneris un citi spēlētāji, kuri ir sasnieguši starptautisku līmeni, varētu vairāk piedalīties starptautiskās sacensībās un uzkrāt spēļu praksi un pieredzi, lai kļūtu konkurētspējīgāki nākotnē.''

KONTEKSTS: 

Sporta finansēšanā no valsts budžeta priekšroku iecerēts dot prioritārajiem sporta veidiem, kas vēl nav noteikti. Par nozari atbildīgajā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) līdz gala lēmuma pieņemšanai vēl uzklausīs pieaicinātu ekspertu viedokli, taču IZM izstrādātajā darba variantā sporta veidi jau ir sarindoti. 

IZM darba variantā izstrādātajā rangā dambreti iekļāva ar piebildi, ka provizoriski tā neatbilst ieejas kritērijiem jeb vismaz diviem no trim valsts noteiktajiem mērķiem prioritātes noteikšanai - iespējai gūt olimpisko medaļu, masveidībai Latvijā un nozīmīgumam pasaulē.

Gala versiju prioritāro sporta veidu noteikšanā plāno sagatavot līdz 2021. gada pavasarim. Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (Jaunā konservatīvā partija) ieskatā Latvijā varētu būt līdz 30 prioritārajiem sporta veidiem. Citas amatpersonas nozarē gan sliecas uzskatīt, ka nebūs vairāk kā 10–15 prioritāro sporta veidu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti