Sporta ziņas

Baltijas jūras valstu kausa spēles Latvija - Somija. Ņikita Pančenko

Sporta ziņas

(Zīmju valodā). Sporta ziņas

Kas jāmaina Latvijas sportā? - PADA aizliegs opiāta – tramadola – lietošanu sacensību laikā

Pēc narkotiska pretsāpju līdzekļa aizlieguma Latvijas sporta medicīnā būtiskas izmaiņas neparedz

Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) noteikumi no 1. janvāra aizliedz narkotiska pretsāpju līdzekļa tramadola lietošanu sacensībās. Latvijas Olimpiskajā vienībā (LOV) gan norādīja, ka pašmāju sportistu vidū tramadola lietošana jau iepriekš bija ļoti ierobežota, tādēļ antidopinga noteikumu pārskatīšana būtiskas izmaiņas neieviesīs.

ĪSUMĀ:

  • Tramadola lietošana Latvijas spēcīgāko sportistu vidū jau iepriekš nebija plaši izplatīta.
  • Arī turpmāk nebūs aizliegts tramadolu lietot ārpus sacensībām, varēs arī saņemt medicīniskā izņēmuma statusu.
  • Arvien liels antidopinga noteikumu pārkāpumu īpatsvars ir jau pirms vairākiem gadiem sportā aizliegtā meldonija lietošanas dēļ.
  • Jau iepriekš tramadols bija aizliegts riteņbraukšanā, kur veikti pētījumi par preparāta ietekmi.
  • Tramadola aizliegšana varētu mazināt savainotu sportistu startēšanu sacensībās.
  • Latvijas Olimpiskā vienība neatbalsta pretsāpju līdzekļu lietošanu sportistu dalības sacensībās nodrošināšanai.

Opiāts tramadols ir narkotisks medikaments, kas paredzēts vidēju līdz stipru sāpju noņemšanai, bet tā blakusparādību vidū ir nelabums, bezspēks un atkarības rašanās risks. Vienlaikus daži pētījumi pamato medikamenta spējas uzlabot fizisko sniegumu. WADA pirms vairāk nekā 10 gadiem sāka monitorēt tramadola klātbūtni dopinga analīzēs, bet 2022. gadā paziņoja par tā iekļaušanu aizliegto vielu sarakstā no 2024. gada.

Tramadols ir stingras uzskaites preparāts, un gadā uz visiem 200 LOV sportistiem iztērē ne vairāk kā 10 tablešu, Latvijas Televīzijai pastāstīja LOV valdes locekle un sporta ārste Līga Cīrule. Tramadolu ierastāk bija lietot izturības sporta veidos, paaugstinot sāpju slieksni un ļaujot sportistam paveikt vairāk. Par tramadola aizliegšanu LOV bažu nav, un organizācijā neparedz sportistu rezultātu pasliktināšanos. 

Arī turpmāk tramadolu drīkstēs lietot treniņu laikā, bet ne sacensībās.

Ja sportists būs lietojis tramadolu 24 stundas pirms sacensībām, pastāv pozitīvu dopinga analīžu risks. Savukārt slimības ārstēšanas gadījumā, iegūstot terapeitisko lietošanas atļauju, atlēts tramadolu varēs lietot arī sacensību laikā.

Līdz šim pēdējais skaļais notikums sportā aizliegto līdzekļu saraksta papildināšanā bija meldonija jeb mildronāta aktīvās vielas iekļaušana. Lai gan to aizliedza jau 2016. gadā, no pašreizējām 16 Latvijā aktīvajām sportistu diskvalifikācijām par antidopinga noteikumu pārkāpumiem septiņas ir tieši meldonija lietošanas dēļ, un tas liecina, ka aprast ar jauna preparāta aizliegšanu Latvijas sportā ir grūti.

Cik LOV neiekļauto sportistu līdz šim lietojuši tramadolu, Latvijas Antidopinga birojam datu nav, jo šī viela analīzēs nav meklēta. 

Latvijas Antidopinga biroja (LAB) vecākais eksperts Jēkabs Balodis pastāstīja, ka tramadols jau iepriekš bija aizliegts riteņbraukšanā. Tramadols riteņbraukšanā ir aizliegts jau četrus gadus, un sporta veida starptautiskā federācija pētījumos secināja, ka šo opiātu lietojušo velobraucēju jauda bija 220 vatu, bet no medikamenta tīro riteņbraucēju jauda sasniedza 209 vatus. Pētījuma otrajā daļā, kad testējamajiem vienlaicīgi vajadzēja izpildīt izzinošu uzdevumu, jauda īpaši neatšķīrās – 234 vati pret 230 vatiem.

Zināmākais riteņbraucējs, kurš pieķerts tramadola lietošanā, ir "Giro d'Italia" un "Vuelta a Espana" uzvarētājs kolumbietis  Nairo Kintana – viņam pirms diviem gadiem anulēja "Tour de France" izcīnīto 6. vietu.

Pretsāpju līdzekļi ir izplatīti daudzos sporta veidos, un līdzjutēji bieži jūsmo, uzzinot, ka sportists sacensībās startējis "uz špricēm". Šādi gadījumi līdz ar tramadola aizliegšanu varētu kļūt retāki,

jo antidopinga uzraudzības vielu sarakstā atrodas vēl vairāki pretsāpju līdzekļi.

"Ja aizliedz tramadolu, tad jāvērtē aizliegšana arī citiem līdzekļiem, piemēram, kodeīnam," uzsvēra LAB vecākais eksperts Balodis. "Kodeīns ir pretsāpju līdzeklis, kuru lieto kopā ar paracetamolu. 500 miligramu paracetamola un 30 miligramu kodeīna."

Savukārt ārste Cīrule uzsvēra, ka

LOV neatbalsta pretsāpju līdzekļu lietošanu sportistu dalības sacensībās nodrošināšanai, jo tas var palielināt medicīniskās problēmas. 

"Ja cilvēkam ir tādas sāpes no kaut kādas slimības vai traumas, tad viņš nepiedalās sacensībās. Tas nav vajadzīgs," paskaidroja Cīrule. "Sāpes tu noņem, bet trauma palielinās, un mēs to nekādā veidā neatbalstām."

Dažādus medikamentus aizliedz ne tikai negodīga sporta izskaušanai, bet arī tādēļ, lai sportisti sev nenodarītu pāri un neradītu veselības problēmas. Statistika Latvijā rāda, ka pēdējos četros gados dopinga lietošanā pieķerto sportistu vidū pārliecinoši dominē amatieri vai jaunieši, kuri dzenas pēc labākiem personiskajiem rezultātiem.

LOV sportistu izglītošanā darbojas vien ar saviem atlētiem, bet informēt par aizliegtajām vielām un to lietošanas sekām īpaši svarīgi būtu sporta skolās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti