Latvijas basketbolisti uzvar Grieķiju, uzlabo situāciju Eiropas čempionāta atlases grupā

Latvijas vīriešu basketbola izlase piektdien Sarajevā 2022.gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra trešajā spēlē ar rezultātu 77:66 uzvarēja Grieķiju.

Izcilu spēli Latvijas izlases rindās aizvadīja Mārtiņš Laksa, kurš realizēja visus metienus un guva 19 punktus, 12 no tiem ar tālmetieniem. Tikmēr 14 punkti un septiņas atlēkušās bumbas bija Marekam Mejerim, bet 13 punkti, deviņas bumbas zem groziem un trīs pārtvertas bumbas - Mārtiņam Meieram. Desmit punktus guva un sešreiz rezultatīvi piespēlēja Aigars Šķēle.

Grieķijas izlasē ar 15 punktiem un astoņām atlēkušajām bumbām izcēlās Dimitris Agravanis, bet desmit punktus guva Evangelos Margaritis.

Latvijas basketbolisti šajā mačā realizēja tikai pusi no saviem soda metieniem (8/16), taču bija ievērojami labāki metienos aiz perimetra (9/23).

Latvijas izlase kvalifikācijas ciklu sāka februāri ar diviem zaudējumiem, bet piektdien svinēja savu pirmo uzvaru. Apakšgrupā divas uzvaras trīs spēlēs ir Grieķijai, pa vienam panākuma divos mačos guvušas Bosnija un Hercegovina un Bulgārija, bet viena uzvara trīs dueļos ir Latvijai.

Mača sākumā spēle ritēja punkts punktā, Latvijas izlases rezultātā lielu artavu dodot Mārtiņa Laksas diviem precīziem tālmetieniem. Pēc septiņu punktu izrāviena grieķi pirmajā ceturtdaļā panāca 21:14, taču Mareks Mejeris un Artis Ate atbildēja ar vēl diviem "trejačiem", tādējādi pirmās desmit minūtes zaudējot ar 20:21.

Otrās ceturtdaļas ievadā Mārtiņš Meiers ar precīzu āķa metienu izvirzīja latviešu vadībā (22:21), bet vēlāk savus pirmos punktus izlasē ar tālmetienu guva Mārcis Vītols (28:25). Turpinājumā pie saviem pirmajiem punktiem izlasē tika arī debitants Kristers Zoriks, kurš pievienoja vēl vienu trīspunktnieku (31:26). Sekmīgā spēle aizsardzībā ļāva Grieķiju uz vairākām minūtēm noturēt bez realizētiem metieniem.

Ceturtdaļas otrajā pusē Laksa pēc ātra pretuzbrukuma panāca Latvijai lielāko pārsvaru spēlē - septiņus punktus (35:28). Kad līdz puslaika beigām bija palikušas 72 sekundes, pēc Aigara Šķēles piespēles Mejeris ar "alley oop" bumbas triecienu grozā no augšas panāca 39:30, bet pēdējās minūtes sākumā Rolands Freimanis realizēja trīspunktu gājienu - 42:30.

Trešajā ceturtdaļā Latvija turējās drošā vadībā, tās pirmajā pusē Laksam pievienojot vēl divus tālmetienus un panākot jau 56:38 latviešu labā. Sākoties ceturkšņa otrajai pusei, Freimanis pēc paša izcīnītās atlēkušās bumbas panāca jau 20 punktu vadību. Grieķi pamazām sajuta spēles ritmu un nedaudz samazināja Latvijas izlases pārsvaru, Roberta Štelmahera vadītajai komandai pēdējo desmitminūti uzsākot ar 14 punktu pārsvaru (64:50).

Sākoties ceturtajai ceturtdaļai, grieķi vēl vairāk samazināja Latvijas izlases pārsvaru, tomēr Mejeris ar precīzu tālmetienu atjaunoja 14 punktu handikapu (67:53). Pēc vairākiem nerezultatīviem uzbrukumiem Grieķija iemeta vēl vienu tālmetienu un atkal nedaudz sadeldēja Latvijas pārsvaru (56:67).

Divarpus minūtes pirms pamatlaika beigām Latvijas izlases pārsvars bija vairs tikai desmit punkti, taču minūti vēlāk Šķēle nedaudz palielināja vadību - 75:63. Grieķi ātri atbildēja ar tālmetienu un komandas šķīra deviņi punkti, taču Šķēle pēc caurgājiena divus punktus atguva un panāca 77:66 - rezultātu, ar kādu noslēdzās spēle.

Izvērtējot spēlētāju aktuālo sportisko formu un mikrotraumu ietekmi uz sniegumu, treneri nolēma pirmajam mačam nepieteikt Artūru Ausēju, Ingu Jakoviču un Kasparu Bērziņu.

Komandas kapteiņa pienākumus pildīja Mareks Mejeris.

Latvija pirmajā Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra izlašu logā februārī savā laukumā ar 61:62 piekāpās Bosnijai, bet nākamajā spēlē izbraukumā nespēja uzvarēt pēc desmit punktu pārsvara trešajā ceturtdaļā un septiņu punktu handikapa pašās spēles beigās, pagarinājumā piekāpjoties Bulgārijai ar 104:110.

Kopš tā laika Latvija aizvadījusi divas spēles, eksperimentālā sastāvā starptautiskā turnīrā Igaunijā jūlijā piekāpjoties Igaunijas un Lietuvas valstsvienībām.

Tikmēr Grieķija pirmajā izlašu logā savā laukumā ar 73:63 pieveica Bulgāriju un ar 70:65 viesos tika galā ar bosniešiem.

Latvijas un Grieķijas vīriešu valstsvienības līdz šim tikušās piecās spēlēs, un pārsvars bijis pretiniekiem. Latvijas komanda piedzīvojusi neveiksmi Eiropas čempionāta finālturnīrā 1993.gadā (62:81) un 2015.gadā "mazajā" pusfinālā par 5.-8. vietu (90:97).

Zaudēts arī pārbaudes turnīros Stokholmā 1993.gadā (92:107) un Atēnās 2009.gadā (52:80), bet vienīgā uzvara izcīnīta Adrijas kausa izcīņā Itālijas pilsētā Portosantelpidio 2005.gadā (76:72). Uzvarētajā mačā Latvijas komandai desmit punktus guva Roberts Štelmahers.

Svētdien Latviju gaida otrā riņķa pirmā spēle ar Bosnijas un Hercegovinas vienību.