Kultūras Rondo

Pāvela Pavļikovska filmai "Aukstais karš" eksperti prognozē "Oskaru"

Kultūras Rondo

Zviedrijā notiks latviešu izcelsmes mākslinieku izstāde

Jaunās paaudzes horeogrāfu darbi projektā "Ārējais klimats / iekšējais laiks"

Introvertums, Kamī ietekmes un cilvēciskais trauslums apvienoti projektā «Ārējais klimats / iekšējais laiks»

Ar trim laikmetīgās dejas horeogrāfēm un dejotājām Līgu Ūbeli, Danu Zvonarjovu un Lauru Kušķi tiekos “Dirty Deal Teatro” telpās. Alise Madara Bokaldere nav klāt, jo pašlaik piedalās vēl citā projektā ārpus Latvijas. Taču triju jauno horeogrāfu darbi – 20 minūšu gari solodarbi skatītāju vērtējumam tiks nodoti pavisam drīz.

Latvijas Jaunā teātra institūts uzaicinājis trīs horeogrāfes īstenot radošās idejas, pavasarī sekos vēl trīs horeogrāfu jaundarbi. Radošā procesa laikā ar horeogrāfēm strādājusi režisore un dramaturģe Anni Kleina no Helsinkiem. Jaunās horeogrāfes un dejotājas 2018. gadā absolvējušas Latvijas Kultūras akadēmiju un pašas sevi labprāt dēvē par laikmetīgās dejas piekto paaudzi.

Idejas izrādēm radušās jau vasarā, taču nopietni pie darbiem sākušas strādāt novembrī. Līga Ūbele iepazīstina ar savu ieceri solo darbam “Absurda varone”.

“Mans darbs, kurā dejo Dana, ir “Absurda varone”, ietekmējoties no Kamī darba “Mīts par Sīzifu”, kur viņš veļ to akmeni kalnā un viņš ripo projām, un tā mūžīgi,” stāsta Līga Ūbele.

“Man bija svarīgi runāt par to, cik absurdās situācijās mēs paši sevi bieži nostādām. Mēs tiecamies uz vienu konkrētu mērķi, bet sarežģījam ceļu, kā to darām.

Tas mūžīgais ieslēdzas, tiklīdz sasniedzam vienu mērķi, pēc kura tik ilgi tiecāmies,  mēs esam nostādījuši sevi jaunu sarežģījumu priekšā. Ir divi varianti – sūdzēties vai pieņemt, ka tā ir dzīve, kuru dzīvo un pat to veido.”

Dana Zvonarjova piedalās Līgas izrādē.

"Ar Līgu mēs esam strādājušas gan kā horeogrāfes kopā akadēmijas laikā, gan kā dejotājas pie citiem horeogrāfiem. Bet ne reizi nav bijusi situācija, ka Līga taisa darbu man. Man darbu vēl neviens nav taisījis solo. Mazliet uztrauc,” atklāj Dana Zvonarjova.

Laura Kušķe pirmo reizi radījusi solodarbu pati sev, izrādē viņa izmanto arī valodu, un darba nosaukums ir "Ārpus koncerta”:

“Ja vārds "koncerts" būtībā nozīmē harmoniju un saskaņu, tad ārpus koncerta ir  tas, kas ir ārpus harmonijas un saskaņas.

Šis darbs ir par cilvēkiem, kas nejūtas harmonijā ar pārējiem, kas nevar iejusties vai izvairās no būšanas grupā.

Tāda atrašanas ārpusē var būt gan apstākļu radīta, gan paša izvēle. Šajā darbā meklēju ceļu uz savstarpēju sapratni, uz komunikāciju, uz varēšanu, ja ne pilnīgi iejusties, tad kaut cik saskarties ar pārējo pasauli,” norāda Laura Kušķe.

Trešā horeogrāfe Alise Madara Bokaldere savā darbā "Es varu tikai stāvēt” pēta pārslodzes stāvokļus un cilvēcisko trauslumu, ko tie rada. Tā kā Alise nav klāt mūsu sarunā, par viņas darbu izsakās kolēģes.

Kolēģes skaidro, ka

Alise pēta dažādus pārslodzes stāvokļus, gan emocionālas, gan informatīvas, gan fiziskas pārslodzes. Svarīgi, ka viņa pēta nevis to, kā mēs nonākam līdz pārslodzei, bet tieši to brīdi, kad esi un aptver.

Jaunās laikmetīgās dejas mākslinieces piedalās dažādos projektos. Lielākā daļa kursa apvienojušies biedrībā “LDM 5”, kas ir saīsinājums no kursa nosaukuma, top jaunas izrādes, kā arī plāno rādīt diplomdarbus.

Jauno horeogrāfu izrāžu vakars "Ārējais klimats / iekšējais laiks” notiks 13. un 14. janvārī “Dirty Deal Teatro”. Savukārt Laikmetīgās dejas mākslas 6. paaudzes studenti 14. janvārī Dailes teātra Mazajā zālē aicina uz savu pirmo koncerteksāmenu dejas kompozīcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti