Koru un putnu sabalsošanās – režisore Krista Burāne veido īpašvietas izrādi «Visi putni skaisti dzied»

"Dirty Deal Teatro" šobrīd top Kristas Burānes muzikālā īpašvietas izrāde "Visi putni skaisti dzied", kura vasaras mēnešos tiks spēlēta dažādās Latvijas vietās, informē teātra pārstāvji.

"Visi putni skaisti dzied" sniegs skatītājiem neparastu skatupunktu uz kultūras un dabas robežām, kurās notiek cīņa starp kultivēto un dabisko, cilvēka kārtību un dabas savvaļu. Izrādes ietvaros profesionāli mākslinieki sadarbojas ar jauniem cilvēkiem, kas dzied koros. Arī skatītāji, ieklausoties un sadzirdot stāstus par putniem un cilvēkiem, veidos izrādes kopējo skanējumu, par izrādi stāsta tās veidotāji.

Apzīmējums "īpašvietas izrāde" (kas atvasināts no angļu valodas "site-specific") norāda uz izrādēm, kurās konkrētā vieta vai telpa ir būtiska stāsta un vēstījuma daļa. "Visi putni skaisti dzied" gadījumā šī vieta būs pie un ap brīvdabas skatuvēm, jo tajās vistiešāk var pieredzēt  kultūras un dabas satikšanos. Skatītāji šo satikšanos iepazīs no dažādiem rakursiem, vēsta izrādes autori.

Izrādes režisore un dramaturģe Krista Burāne komentē: "Latviešu mitoloģijā cilvēku un putnu dziesmas palīdz sakārtot pasauli. Dzeltenajai cielavai, zvirbulim, mežirbei, griezei, dzenim un cīrulim tajā ir nozīmīgas lomas. Tomēr šobrīd tie piedzīvo strauju populācijas samazināšanos. Viņu balsis intensīvās lauksaimniecības un mežistrādes dēļ ir apklusušas vai apklust visā Eiropā. Arī pie mums. Ko tas nozīmē Latvijas cilvēkiem, kuri dzied koros?

Vai mūsu dziesma un dziedāšana spēj sakārtot pasauli tā, lai tajā nepazustu mazāk aizsargātās balsis?

Es gribu dot iespēju cilvēkiem, kurus aizrauj dziedāšana, apzināties, ka mūsu balsīm ir spēks ne tikai lielajā Dziesmu svētku kopkorī, ka mūsu balsis var ne tikai skaisti skanēt, bet arī aizstāvēt citus dziedātājus – putnus. Mēs stāstām latviešu un putnu satikšanās, kopīgas dzīves, sadzīvošanas un sadziedāšanās stāstu. Un uzdodam jautājumu – kur slēpjas putna dziesmas vērtība? "

Savukārt "Visi putni skaisti dzied" komponists Jēkabs Nīmanis stāsta: "Mūzikai, lai atklātu tās vēstījumu, vārds nav nepieciešams.  Mēs paši to veidojam, interpretējot, radot, un šajā izrādē mēs radām gan komandā, gan kopā ar skatītājiem. Un radīšana ir svētki, dzīvība un cerība, tas ir kultūras, kā arī dabas daudzveidības pastāvēšanas ilgtermiņa plāns. Bez radīšanas ir tikai stīvas, garlaicīgas un patosīgas runas dažādās gadadienās un izmiršana."

Izrādes "Visi putni skaisti dzied" horeogrāfe ir Kristīne Brīniņa, māksliniece Pamela Butāne, diriģents Patriks Kārlis Stepe, iestudējumā piedalās aktieri Artūrs Čukurs, Elīza Dombrovska, Rūta Holendere, Anna Klišāne un Armands Siliņš, kā arī daudzbalsīgs "Visu putnu koris", kurā dzied jauni cilvēki no Rīgas un izrādes notikuma vietām.

Pirmizrāde – 27. maijā Latgales vēstniecības  GORS apkārtnē (bezmaksas ielūgumus iespējams izņemt GORS mājaslapā un kasē), savukārt nākamās izrādes gaidāmas Liepājā, Rīgā un citur.

Izrāde tapusi sadarbībā ar "Story Hub". Izrādi atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti