Sadaļas Sadaļas

Iznākusi latviešu estrādes mūzikai veltīta grāmata «Melnbaltās dziesmas»

Iznācis muzikoloģes Daigas Mazvērsītes darbs par Latvijas estrādes mūzikas vēsturi “Melnbaltās dziesmas”, kas iecerēts kā apjomīgs pētījums trīs daļās. Šobrīd lasītāju rokās nonāk pirmā grāmata, kas veltīta latviešu estrādes mūzikas pirmsākumiem, medijus informē izdevniecības “Zvaigzne ABC” pārstāvji.

Muzikoloģes Daigas Mazvērsītes interese par Latvijas populārās mūzikas procesiem bijusi noturīga jau vairākus gadu desmitus. Pētniece veidojusi šai tēmai veltītus radioraidījumus, publicējusi rakstus presē un izdevusi arī vairākas grāmatas par tautā iemīļotiem mūziķiem – komponistiem Uldi Stabulnieku un Elgu Īgenbergu, dziedātājiem Jāni Zāberu un Mārtiņu Freimani.

Jaunākā grāmata detalizēti raksturo Latvijas estrādes mūzikas sākumposmu: no Alfrēda Vintera daiļrades līdz 20. gadsimta 60. gadu vidum, kad estrādes mūzikā darbojās Ivars Mazurs un viņa vadītais orķestris “Armatūra”, brāļu Kokaru vadītais “Studentu estrādes orķestris”, komponisti Edmunds Goldšteins, Viktors Sams, Ringolds Ore,  Latvijas Radio estrādes sekstets, dziedātāji Bruno Oja, Edgars Zveja, Valentīna Butāne, Rīgas Estrādes orķestris ar diriģentu Egilu Švarcu, dziedātājiem Aino Bāliņu, Jāni Krūzīti, Larisu Mondrusu un citiem. Atsevišķas nodaļas veltītas arī komponistiem Igoram Jakovļevam, Jānim Sildegam, LPSR Filharmonijas ansamblim “Rīga”, Zdzislavam Romanovskim, Zigfrīdam Račiņam, Lolitai Vambutei un citiem ievērojamiem mūziķiem.

Grāmatas izdevēji norāda, ka populārā mūzika Latvijā vienmēr bijusi neatņemama kultūras dzīves sastāvdaļa, taču šīs nozares pētniecību ilgu laiku aizkavējusi tās striktā nodalīšana no akadēmiskās mūzikas. Līdz šim izdoti tikai atsevišķiem populārās mūzikas pārstāvjiem veltīti pētījumi, kamēr daudzi citi žanra pārstāvji palikuši “aizkadrā”.

Šiem nu jau teju piemirstajiem māksliniekiem veltīta grāmata “Melnbaltās dziesmas”, kurā Daiga Mazvērsīte apkopojusi spilgtāko un nozīmīgāko Latvijas populārās mūzikas pārstāvju biogrāfijas un daiļradi.

Daiga Mazvērsīte

“Pētnieces savāktais materiāls, mūziķu dzīves un darba apraksti palīdzēs jaunākās paaudzes lasītājiem uzzināt vairāk par tiem māksliniekiem, kuri veidoja vecāku un vecvecāku muzikālo gaumi; savukārt vecākās paaudzes lasītājus neapšaubāmi ieinteresēs iespēja detalizēti iepazīt savu kādreizējo elku dzīvesgājumu, skatuves darbību un noklusētus faktus, kā arī atcerēties ar skaistākajiem latviešu populārās mūzikas darbiem saistītās emocijas,” atzīmē izdevniecībā.

Grāmata sarakstīta populārā, viegli uztveramā stilā, tāpēc būšot saistoša jebkuram mūzikas mīļotājam, kurš vēlas tuvāk iepazīties ar sev mīļu dziesmu izpildītājiem un autoriem. Vienlaikus tā būs vērtīga lasāmviela mūzikas speciālistiem un nozares studentiem, kuriem līdz šim nav bijis mācību līdzekļa mūsu populārās mūzikas vēstures apguvē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt