Sērijā «Studijas bibliotēka» iznākusi grāmata par Katrīnu Neiburgu

Apgāda „Neputns” sērijā "Studijas bibliotēka" klajā nākusi topošās mākslas zinātnieces Elīnas Sproģes grāmata par Katrīnu Neiburgu.

„Esmu bijusi tējas sēnes audzētāju asociācijas dibinātāja, taksometra šofere, dokumentālā kino filmētāja, dziedātāja, scenogrāfe, kurpju pārdevēja, un man nekad nav bijis garlaicīgi. Taču cilvēki mani nez kādēļ sauc par mākslinieci. Šoreiz mēģināšu iejusties šajā lomā,” grāmatas ievadā min Katrīna Neiburga.

Grāmata iznāk teju reizē ar Venēcijas mākslas biennāles atklāšanu. Kā zināms, šogad Latviju šajā nozīmīgajā mākslas notikumā pārstāv Katrīna Neiburga un Andris Eglītis.

Katrīna Neiburga (1978)

Ieguvusi bakalaura un maģistra grādu vizuālajā komunikācijā Latvijas Mākslas akadēmijā. Studējusi arī Stokholmas Karaliskajā akadēmijā.

Latvijas mākslas ainā ienāca 2000. gadā, strādājot ar video un instalācijām. Piedalījusies vairākās grupu izstādēs, tai skaitā Sidnejas biennālē Austrālijā (2006), prestižās Ziemeļvalstu "Ars Fennica" balvas mākslā pretendentu izstādē Kumu muzejā Igaunijā (2009).

Kopš 2000. gada Katrīnas personālizstādes bijušas Helsinkos, Budapeštā, Rīgā.

Katrīna Neiburga ir viena no spožākajām māksliniecēm Latvijas laikmetīgajā mākslā. Saņēmusi vairākus vērā ņemamus apbalvojumus (tostarp Katrīna ir pirmā Purvīša balvas laureāte) un nominācijas, piedalījusies izstādēs Eiropā un daudzviet pasaulē.

„Katrīnai Neiburgai māksla ir pakārtota alkām pēc emocijām, īstuma un dzīvas atmiņas saglabāšanas. Tā ir poētika, kas iedarbojas uz uztveri un izjūtām – atkailināta līdz kaulam, patiesības piesūcināta, smeldzīga un skaista. Dziļi personiska ikonogrāfija ir viens no Katrīnas galvenajiem izteiksmes līdzekļiem – tā iemājo videoinstalācijās gan izstāžu zālēs, gan skatuves formā. Mākslinieces darbus vieno neizsīkstošas spējas un vēlme ieklausīties, fiksējot vispārinošo jeb pārlaicīgo cilvēku attiecībās, attieksmē pret pagātni un sevi pašu,” Neiburgu raksturo Elīna Sproģe.

Elīna Sproģe

Studē mākslas vēsturi Latvijas Mākslas akadēmijā un strādā galerijā „Alma”.

2013. gadā kļuvusi par mecenātes Ināras Teterevas stipendijas mākslā laureāti.

Kopš 2012. gada publicē rakstus portālos Arterritory.com, Fotokvartals.lv.

Ir kataloga „Kristians Brekte” (Neputns, 2014) teksta autore.

Jau vairāk nekā desmit gadus Neiburga veido instalācijas, gaismas un video projekcijas, scenogrāfijas un video operas un teātra iestudējumiem, kā arī koncertiem (LNO „Klīstošais holandietis” (2003), LNO “Jevgēņijs Oņegins” (2011), LNO “Dauka” (2012), JRT “Stum, stum” (2014), LNO „Manona Lesko” (2015) u. c.).

Sērija „Studijas bibliotēka” ir neliela izmēra grāmatas, kas sniedz maksimāli plašu ieskatu Latvijas mākslas ainā 20. gadsimta nogalē un 21. gadsimtā. Grāmatas ietver pamattekstu, interviju, reprodukciju izlasi, kā arī pilnu teksta tulkojumu angļu valodā.

Pirmā sērijas grāmata tika izdota 2008. gadā, šobrīd tās jau ir 13 grāmatas par māksliniekiem un notikumiem mākslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt