Latgales vēstniecībā «Gors» būs skatāma māksliniekam Jurim Soikanam veltīta izstāde

Latgales vēstniecībā "Gors" Rēzeknē 23. februārī tiks atklāta izstāde, kas veltīta māksliniekam, teorētiķim, mākslas kritiķim un pedagogam Jurim Soikanam (1920–1995). Izstādes ierosme ir mākslinieka simtā jubileja, kas šogad apritētu 12. aprīlī, medijus informē "Gors" pārstāvji.

Izstāde ir arī solis trimdas vēstures pārskatīšanā un tās aktualizēšanā, paplašinot mūsu zināšanas un līdzšinējos pieņēmumus par Latvijas mākslas un vēstures nesenām norisēm. Izstādē būs apskatāmi Jura Soikana glezniecības darbi no viņa darbu sērijas “Maģiskais reālisms”, kā arī varēs iepazīt mākslinieka arhīvu, izgaismojot Soikana biogrāfijas atsevišķas lappuses un viņa plašo interešu loku.

Jura Soikana daiļrade un tās attīstības trajektorijas ir ievērojami plašas, kā arī iezīmē būtiskas 20. gadsimta otrās puses Latvijas kultūras un mākslas vēstures lappuses, kas saistītas ar trimdu, migrāciju un kultūru mijiedarbību gan lokālā, gan globālā kontekstā. 1984. gadā Juris Soikans rakstīja: “(..) esmu kļuvis par trīs kultūru cilvēku – latviešu, krievu un vācu. Nedomāju, ka man tas būtu nācis par sliktu.

Gluži otrādi – uzskatu to par sava veida garīgu bagātinājumu, jo man ir nevis viens vai divi, bet nu jau trīs kultūras dālderi! Un es neesmu vienīgais, kas jau Latvijā piedzimis un uzaudzis divu kultūru garīgā pasaulē.“

Juris Soikans pie sava darba. Dortmunde. Ap 1961. gadu

Juris Soikans ir dzimis un audzis Ludzā, mācījies Rēzeknē un Rīgā, bet Otrā pasaules kara notikumu iespaidā nonāca trimdā, pēc kara uzsākot dzīvi Dortmundē, Vācijā, kur arī aizritēja lielākā daļa viņa radošās biogrāfijas. 1990. gadā viņš atgriezās Latvijā.

Savā radošajā praksē viņš pievērsās glezniecībai, grafikai, grāmatu ilustrēšanai, rakstījis dzeju, kā arī muzicējis, izteiksmes formām kulminējot neordināros radošos meklējumos un atradumos. Būtiska viņa radošā mantojuma daļa ir sarakstītās esejas, mākslas kritikas un teorētiskie pārspriedumi. Bez tā izstrādāta arī kibernētiskās estētikas teorija kā modernās mākslas pedagoģijas metode, ko Soikans pielietoja arī savā pedagoga praksē. Sākot ar 1972. gadu, Soikans glezniecībā attīsta ideju par “maģisko reālismu”, konceptualizējot to formas, krāsas un dinamikas aspektu ietvarā.

Latgales vēstniecībā "Gors" skatāmajā izstādē “Juris Soikans. Maģiskais reālisms” būs sakopoti mākslas darbi un arhīva liecības no Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, J. Soikana Ludzas Mākslas skolas, kā arī no viņa meitas privātkolekcijas. Svinīgā izstādes atklāšana notiks 23. februārī īsi pirms latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019“ ceremonijas, kuras scenogrāfiju caurvīs tieši mākslinieka darbi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti