Kultūras ziņas

Gatim Šļūkam iznāk jauna karikatūru grāmata - "Karikatūras 3"

Kultūras ziņas

Pasaulē atzīmē Starptautisko klavieru dienu

Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas nominanti

Paziņoti Latvijas Literatūras gada balvas nominanti; Mūža balva – Dainai Avotiņai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

29. martā nosaukti Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) nominanti piecās kategorijās un speciālbalvu ieguvēji. Mūža balvu par nozīmīgu ieguldījumu Latvijas literatūrā ekspertu komisija nolēmusi piešķirt dzejniecei, prozaiķei un tulkotājai Dainai Avotiņai. Savukārt portālā LSM norisinās publikas balsojums, ļaujot lasītājiem noteikt noteikt savu simpātiju.

Jau vēstīts, ka šogad LALIGABA ekspertu komisija lēmusi iesniegtos darbus vērtēt divās kārtās. Lai būtu iespējams izcelt vairāk darbu, kas uzskatāmi par ievērojamu un nozīmīgu pagājušā gada veikumu, februārī tika publiskots "garais" saraksts, savukārt tagad paziņots fināla nominantu saraksts.

''LALIGABA 2022'' nominanti

Tulkojumi

Proza

Dzeja

Bērnu literatūra

Debija

Ekspertu komisija lēmusi šogad piešķirt divas speciālbalvas – par pasaules literatūras, kultūras un mākslas vēsturē būtisku tekstu aktualizēšanu balvu saņems izdevniecības "Neputns" izdevums "Manifests. No futūrisma līdz mūsdienām", kuru sastādījis literatūrzinātnieks un dzejnieks Artis Ostups, savukārt par latviešu autoru darbu tulkojumiem uz itāļu valodu tiks godināta tulkotāja Margarita Karbonaro (Margherita Carbonaro).

Daina Avotiņa
Daina Avotiņa

Par nozīmīgu ieguldījumu literatūrā Mūža balva piešķirta Dainai Avotiņai – viņas veikums latviešu literatūras attīstībā vērtējams vairākos virzienos. Lasītāji Avotiņu iepazinuši kā jūtās sakņotas dzejas un apkārtējās pasaules vērojumā balstītas prozas autori, kā ražīgu augstvērtīgas lietuviešu literatūras tulkotāju un šīs kaimiņu kultūras popularizētāju Latvijā, un arī kā latviešu dzejas attīstības veicinātāju.

Šis ieguldījums latviešu dzejas attīstībā 20. gadsimta 60. gados sniegts, aktīvi piedaloties Dzejas dienas tradīcijas un oriģināldzejas antoloģijas "Dzejas diena" izveidē, kā arī veicinot latviešu dzejas krājumu izdošanu ārpus Latvijas.

"Daina Avotiņa bijusi klātesoša visās latviešu literatūras norisēs kopš 20. gadsimta 50. gadiem un allaž saglabājusi godīgu, atklātu un arī paškritisku attieksmi pret savu veikumu.

Viņas ieguldījumu lietuviešu literatūras attīstībā vispirms novērtējuši lietuvieši, piešķirot viņai Virsnieka krustu "Par nopelniem Lietuvas labā". Viņas nozīme latviešu literatūras attīstībā novērtēta 2015. gadā, kad viņai piešķirts Triju Zvaigžņu ordenis. Latvijas Literatūras balva par mūža ieguldījumu ir likumsakarīgs Dainas Avotiņas radošā darba mūža novērtējums," uzsvēra LALIGABA ekspertu komisija.

Daina Avotiņa dzimusi 1926. gadā Valmierā, studējusi Latvijas Valsts Universitātes Vēstures un filoloģijas fakultātes Latviešu valodas un literatūras nodaļā. No 1951. gada strādājusi Latvijas Valsts izdevniecībā par redaktori un Oriģināldaiļliteratūras redakcijas vadītāju, bijusi laikraksta "Literatūra un Māksla" galvenā redaktora vietniece, vadījusi Rakstnieku savienības Literatūras propagandas biroju, organizējusi Dzejas dienas.

Agija Ābiķe-Kondrāte par Mūža balvas saņēmēju Dainu Avotiņu
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Ekspertu komisijas pārstāve, literatūrzinātniece Agija Ābiķe-Kondrāte uzsvēra: “Ļoti zīmīga Dainas Avotiņas radošās darbības kvalitāte ir ne tikai šis aktīvais, nerimstošais intelektuālais darbs, bet arī tādas dvēseliskās kvalitātes, vispārcilvēciskās vērtības, ko ietver visa viņas darbība.”

LALIGABA ekspertu komisijā darbojas dzejniece Ērika Bērziņa, rakstniece Andra Manfelde, tulkotājs Raimonds Jaks, dzejniece un publiciste Liāna Langa, dzejnieks un literatūrkritiķis Ivars Šteinbergs un literatūrzinātniece un literatūrkritiķe Agija Ābiķe-Kondrāte. Komisijas priekšsēdētāja literatūrzinātniece Zanda Gūtmane.

Pirms apbalvošanas ceremonijas Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā 8. aprīlī pulksten 19.00 notiks balvai nominēto dzejnieku lasījumi, bet 14. aprīlī pulksten 18.00 prozas lasījumi.

LALIGABA apbalvošanas ceremoniju varēs vērot 1. maijā Latvijas Televīzijas pārraidē, kas top sadarbībā ar teātra trupu "Kvadrifons".

Lasītāju balva tiks noteikta publiskā balsojumā sadarbībā ar sabiedrisko mediju portālu LSM. Balsot būs iespējams no 29. marta līdz 22. aprīlim LSM interneta vietnē.

Latvijas Literatūras gada balva (LALIGABA) ir gada nozīmīgākais notikums literatūras nozarē Latvijā. Tas nodrošina literāro darbu profesionālu izvērtējumu un atzinības izteikšanu autoriem par gada izcilākajiem Latvijas rakstniecībā publicētajiem darbiem.

Balvu organizē LU Literatūras, folkloras un mākslas institūts, Starptautiskā Rakstnieku un tulkotāju māja un Latvijas Rakstnieku savienība, atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti