Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Daiņa Teņa skaņdarbi. Dāvida Kļaviņa klavieres

Iznāk Lotes Vilmas Vītiņas «Ūdenstornis»

Iznāk Lotes Vilmas Vītiņas grāmata pusaudžiem «Ūdenstornis»

Ceļu pie lasītājiem sākusi mākslinieces un dzejnieces Lotes Vilmas Vītiņas grāmata “Ūdenstornis”, kas domāta pusaudžiem un jaunajiem pieaugušajiem, informēja bērnu grāmatu izdevniecības “Liels un mazs” pārstāvji.

Kā skaidroja izdevniecībā, rit “Liels un mazs” pastāvēšanas septiņpadsmitais gads, un tas īpaši mudina izdevējus pievērsties šā svarīgā, emocionālā vecumposma izjūtām, jo kopā ar “Liels un mazs” grāmatām augusī paaudze arī ir pusaudžu vecumā.

Lote Vilma Vītiņa ir gan dzejniece, gan komiksu māksliniece un ilustratore. Viņas grāmatā vienlīdz svarīgs ir gan teksts – dzejai tuva proza un dzejoļi, gan ilustrācijas – tušas zīmējumi, īsas komiksu epizodes. Tas viss veido vienotu kopumu – meitenes dienasgrāmatai līdzīgu vēstījumu pirmajā personā.

Izdevniecības “Liels un mazs” direktore Alīse Nīgale pastāstīja:

“Rakstīt bērniem ir daudz grūtāk, nekā rakstīt pieaugušajiem vai sev.

Pusaudžiem rakstīt ir šķietami vēl grūtāk, jo pirmkārt tas ir ļoti jūtīgs vecums, kur tu nevari īsti saprast, kas ir tās intereses. Interešu ziņā ļoti mainīgs vecums, un paaudzes strauji nomainās, kas tajā vecumā interesē. [..] Kad es lasīju manuskriptu un mēs gatavojām to grāmatu izdošanai, es tur sajutu to emocionālo sajūtu un piedzīvojumu gammu, kas man pašai asociējas ar maniem vidējā vecuma pusaudžu gadiem.”

Grāmatas autore Lote Vilma Vītiņa atklāja, ka grāmata lielā mērā ir autobiogrāfiska, bet viņas gadījumā tā bijusi bāka, nevis ūdenstornis: “Man šķiet, ka ūdenstornis ir mazāk izmantots tēls un man ļoti patika doma, ka ūdenstornis ir pilns ar ūdeni, un ūdens man saistās ar emocijām, un tas saslēdzās ar jaunās meitenes iekšējo pasauli.”

Grāmatas varone ir mazpilsētas meitene, kuras ikdienas sastāvdaļas ir skola, klejojumi dabā, grāmatas un ūdenstornis. Ūdenstornis ir vieta, ko meitene radījusi savā iztēlē, glābiņš un slēpnis, kurā var nolīst jebkurā brīdī, kad dzīve šķiet neizturami vienmuļa. Ūdenstornī var notikt viss, pēc kā meitene ilgojas, bet zem gultas glabājas atmiņas no bērnības, kuras vēl var paņemt, paturēt rokās. Ūdenstornis meitenes iekšējās norises pārvērš tēlos un kļūst par patvērumu, bet ir grūti tajā dalīties ar citiem, pat ja rodas draudzība, jo katram ir sava iztēles patvēruma pasaule, un ir jāatrod kopīgais.

Lotes Vilmas Vītiņas sarakstītā un ilustrētā bilžu grāmata bērniem “Dzejnieks un smarža” 2020. gadā saņēma grāmatu mākslas balvu “Zelta ābele” un Starptautisko Jāņa Baltvilka balvu bērnu un jauniešu grāmatu mākslā.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt