Notiks pirmais Rīgas Performances festivāls «Starptelpa»

No 11. līdz 17. jūnijam Rīgā norisināsies pirmais starptautiskais Rīgas Performances festivāls “Starptelpa”. Festivāla ietvaros notiks meistarklases, performances un izglītojošas lekcijas; festivālā piedalīsies vairāk nekā 30 mākslinieki no 18 valstīm.

Rīgas Performances festivāls “Starptelpa”  ir loģisks turpinājums pamazām, bet noteikti augošajai performances mākslas tradīcijas attīstībai Latvijā, informēja Kaņepes Kultūras centra pārstāve Sanita Rībena. Pagājušais gads bija īpaši auglīgs – "MĀ TELPA" pirmo reizi Latvijā uzsāka veidot Performances mākslas kursu, un tā absolventu darbi būs redzami šī gada festivālā. Savukārt Kaņepes Kultūras centrs pērngad veidoja Rīgas Performances dienas, vairākas tur aizsāktās sadarbības ir augušas un uzplauks šogad festivālā.

“Latvijā performances māksla attīstījusies nevienmērīgi, tādēļ maz zināma,” stāstīja viena no festivāla organizatorēm Simona Orinska. “Performancē viens no svarīgākajiem aspektiem ir interaktivitāte un dzīvs process, kur bieži skatītājs nav pasīvs, bet gan aktīvs dalībnieks. Mākslinieki piedāvā kontaktu, sadarbību, aicina uz atklātu un patiesu dialogu, aicinot saprast, ka katrs esam atbildīgs par savu rīcību un varam ietekmēt notiekošo.

Rīgas Performances festivāls ļaus plašāk iepazīt mākslas veidu, kas ir viens no zināmākajiem un izplatītākajiem pasaulē kopš 60.gadiem līdz pat šodienai.”

Rīgas Performances festivāls “Starptelpa” pētīs tādas tēmas kā ķermenis un tā procesi, psihes un ķermeņa attiecības, feministiskā diskursa jautājumi, vardarbība mūsdienu pasaulē, mākslas un terapijas mijattiecība. Festivālā piedalīsies vairāk nekā 30 mākslinieki no Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Zviedrijas, Norvēģijas, Spānijas, Čehijas, Polijas, Ukrainas, Baltkrievijas, Itālijas, Nīderlandes, Vācijas, Austrijas, Lielbritānijas, Bulgārijas, ASV un Latvijas. Festivāla ietvaros būs iespēja piedalīties meistarklasēs, skatīties performances vai arī tajās piedalīties, kā arī ikvienam būs iespēja apmeklēt performances mākslai veltītas izglītojošas lekcijas.

No 11. līdz 15. jūnijam notiks festivāla meistarklases.Kaņepes Kultūras centrā: būs vairākas meistarklases jauniešiem un pedagogiem, savukārt Mākslinieku rezidences centrā "MĀ TELPA" un RISEBA arhitektūras un mediju centrā "H206" notiks meistarklases pieaugušajiem.

Kaņepes Kultūras centrā  meistarklases jauniešiem un pedagogiem notiks no 13. līdz 17. jūnijam; ar performances mākslas paņēmieniem tajās tiks pētīta festivāla tēma “starptelpa”. Jauniešu meistarklases vadīs performances mākslā un pedagoģijā pieredzējuši pasniedzēji - Harold Hejazi no Kanādas un Heidi Hornáčková no Čehijas. Pedagogu meistarklases vadīs pašmāju performances un pedagoģijas praktiķes Sanita Duka un Ilze Mazpane.

“Šoreiz meistarklašu auditorijas izvēle ir tieša un priekpilna atbilde jaunajam Valsts izglītības standartam, kurā pirmo reizi paredzēta arī drāmas prasmju apguve, tai skaitā iepazīties ar performances mākslu,” uzsver Ilze Mazpane.

Meistarklašu rezultātus - pašu dalībnieku interpretācijas par tēmu “starptelpa” - būs iespējams vērot svētdien, 17. jūnijā, Kaņepes kultūras centrā un tā apkaimē no plkst. 14.00 līdz 17.00. Dalībnieku grupas šīm meistarklasēm ir jau nokomplektētas.

11. un 12. jūnijā Mākslinieku rezidences centrā "MĀ TELPA" Karolinas Lundbandas (Zviedrija) vadībā notiks meistarklase "Butō deja performances mākslā".

14. jūnijā Larisas Bauges (Nīderlande) vadībā RISEBA "H2O6" telpās notiks meistarklase “Black Sheep Don’t Lie”, savukārt 15. jūnijā tajās pašās telpās "DUO" (Norvēģija) vadīs atvērto nodarbību ikvienam interesentam. Šīm abām meistarklasēm vēl ir iespēja pieteikties, rakstot uz e-pastu [email protected] līdz 10. jūnijam.

No 13. līdz 17. jūnijam visās festivāla norises vietās - Mākslinieku rezidences centrā "MĀ TELPA", Kaņepes Kultūras centrā  un RISEBA arhitektūras un mediju centrā "H206" - notiks dažādu mākslinieku performances.

“Performanču spektrs būs ļoti dažāds,” stāsta Simona Orinska. “Būs performances, kuras notiks tikai individuāliem skatītājiem, būs performances-lekcijas, performances-izrādes, performances-instalācijas, multimediālas performances.” Performanču ietvaros mākslinieki strādās ar dažādiem materiāliem, piemēram, ģipsi, dabas materiāliem, atkritumiem, dzijas pavedieniem.

Plašāka informācija par meistarklasēm un performancēm lasāma festivāla “Starptelpa” mājas lapā

Rīgas Performances festivāls “Starptelpa” notiek, pateicoties Rīgas domes, Valsts Kultūrkapitāla fonda un SIA ”Valmiermuižas alus” atbalstam.

Festivālu rīko Mākslinieku rezidences centrs "MĀ TELPA" un Kaņepes Kultūras centrs sadarbībā ar RISEBA arhitektūras un mediju centru "H206", un tiek plānots, ka turpmāk šāds festivāls notiks ikgadēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt