Atklās Gunāram Astram veltītu pieminekli «Nebaidies!»

Gunāra Astras piemiņai veltītu pieminekli "Nebaidies!" tiks atklāts 20. janvārī Baumaņa skvērā (Brīvības ielā 34, Rīgā) pretim tiesas ēkai, kurā Latvijas slavenāko brīvības cīnītāju 1983. gadā notiesāja LPSR Augstākā tiesa, informēja Tieslietu ministrijas pārstāvji.

Pieminekļa atklāšanas pasākumu būs iespējams vērot tiešraidē Tieslietu ministrijas "Facebook" un "Youtube" kanālā.

Pieminekļa atklāšanā piedalīsies Valsts prezidents Egils Levits un Ministru prezidenta biedrs, tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija), uzrunas teiks Gunāra Astras brālis Leons Astra un PSRS okupācijas laika pretošanās kustības dalībniece Lidija Doroņina-Lasmane, kā arī 1991. gada barikāžu biedrības prezidents Renārs Zaļais un pieminekļa autors, tēlnieks Gļebs Panteļejevs.

Latvijas neatkarības aizstāvi Gunāru Astru tiesāja divas reizes – 1961. un 1983. gadā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas viņu attaisnoja abās lietās. Latviešu patriots Gunārs Astra 1983. gada 15. decembra tiesas prāvā teica savu pēdējo vārdu: "Es ticu, ka šis laiks izgaisīs kā ļauns murgs. Tas dod man spēku šeit stāvēt un elpot. Mūsu tauta ir daudz cietusi un tādēļ iemācījusies, un pārcietīs arī šo tumšo laiku." 

2021. gada 22. oktobrī latviešu brīvības cīnītājam Gunāram Astram būtu apritējuši 90 gadi. Gan pagājušā gada nogalē, gan šogad tiek organizēti pasākumi viņa piemiņas godināšanai, pasludinot šo laika posmu par Gunāra Astras gadu.

1993. gada 18. novembrī Rīgā pie toreizējās Tieslietu ministrijas ēkas Brīvības ielā 34 tika uzstādīta Astram veltīta piemiņas plāksne. Savukārt 2020. gada 14. jūlijā Ministru kabinets atbalstīja tieslietu ministra Jāņa Bordāna (Jaunā konservatīvā partija) iniciatīvu par pieminekļa celšanu Gunāram Astram. 2020. gada decembrī Saeima izskatīja priekšlikumu par nepieciešamā finansējuma piešķiršanu šim mērķi no valsts budžeta un to atbalstīja.           

Jānis Bordāns teica: "Gunāra Astras personību raksturo nesalaužams cīnītāja gars – viņš nebaidījās nostāties pret padomju okupācijas varu un paust savu viedokli un vēlmi dzīvot neatkarīgā Latvijas valstī. Gunāra Astras piemiņu godināsim Barikāžu nedēļā 20. janvārī, atklājot pieminekli pie ēkas, kur 1983. gadā Astra teica savu slavenāko runu – pēdējo vārdu LPSR Augstākajā tiesā. Piemineklis būs kā simbols Astras paustajām vērtībām, inteliģencei un ilgām pēc neatkarības."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt