Rīta Panorāma

Intervija ar prezidenta amata kandidātu Juri Jansonu

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Borisu Avramecu par festivālu «Porta»

Dokumentālā filma «Konstrukcijas» par dzejnieku Uldi Bērziņu

Pirmizrādi piedzīvos Ilonas Brūveres dokumentālā filma par Uldi Bērziņu

Ar Ilonas Brūveres veidotās dokumentālās filmas  pirmizrādi “Splendid Palace” 21. maijā plkst. 19.00 tiks atzīmēta leģendārā dzejnieka Ulža Bērziņa 75. dzimšanas diena, kuru Uldis ik gadu svin 17. maijā. 

Ilonas  Brūveres  pilnmetrāžas dokumentālā filma “Konstrukcijas” ir stāsts par dzeju, mājām un ikdienu Bērziņu dzimtas  namā Rīgā, Maskavas forštatē. 
   
Bērziņu nams ir demokrātiskas sabiedrības mikromodelis, katrs ģimenes loceklis savu dzīves telpu šeit iekārto atšķirīgi, un ikviens no Bērziņiem  to plāno neatkarīgi no otra. 

Filma ir stāsts par mājām, kas pastāv kā vienojošs centrs, bet katram šai namā, pēc “Bērziņu valsts” likumiem, pieder  savs dzīvoklis. Uldim savs, viņa sievai Ļenai – savs, savs – meitas Unas ģimenei. Savs dzīvoklis dēlam –  Ansim Ataolam. 

Uldis dzejnieka cellēs tulko un raksta, Ļena strādā zinātnisku darbu ķīniešu filoloģijā. Bet Una pēc lekcijām studentiem ķīniešu valodā kopā ar vīru  Ričardu apceļo pasauli. Uldim draugi turas  vecie – vēl no jaunības laikiem, tie tad ir klāt godos un kad drauga plecs nepieciešams visvairāk.  

Arī dēla  tiesā Uldim blakus ir vecie čomi – Viktors Avotiņš un Vilnis Baltiņš. Uldis nav  vientuļš. Jauno gadu ģimene sagaida kopā ar lietuviešu radiem, Ulda  draugiem un īpašu viesi – Jāni Rokpelni, ik stundu pasauli ieraugot  TV ekrānā tik dažādu – Latvijā, Krievijā, Ķīnā, Turcijā,  Armēnijā, Arābu valstīs un Londonā.       

Ķīnu pirmoreiz Una ierauga deviņdesmito gadu sākumā, kad Bērziņi vēl dzīvo Avotu ielā un, kāpelējot pa dzīvokļa durvju ailēm kā kokiem, viņa skandē pašas sacerētu pantiņu “Latvija, Latvija, tu mana dzimtene! Es nekad nebraukšu ne uz kādu ārzemi!” 

Tolaik top Ilonas Brūveres  dokumentālā filma par Uldi Bērziņu “Lūgšana”, kas  vēl veidota Rīgas kinostudijā.  Unai šai  filmā ir septiņi gadi, un viņa sāk iet skolā, tāpat kā viņas meita Skaiste šodien.
 
Ilonas Brūveres filmām piemīt izteikti tēlaina ekrāna valoda, režisore ir nacionālās kinobalvas “Lielais Kristaps” laureāte dokumentālā kino režijā. “Konstrukcijās” Uldis Bērziņš lasa fragmentus no jaunākā krājuma “Idilles” (izdevniecība “Neputns”), un filmas veidotāji izseko dzejnieka ikdienai un tulkošanas darbam pie senkastīliešu vēsturiskā eposa “Dziesma par manu Sidu”. 

Filmas operatori: Elīna Bandēna, Normunds Pavlovskis, Dāvids Smiltiņš, Ilona Brūvere, Baldūrs Apinis. Komponists -  Goran Gora. Skaņu režisors - Mārcis Kreicmanis. Producents - “Kants komunikācijas''.  Filmas regulārie  seansi no 23. maiju kinoteātrī “Splendid Palace”. Atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un Rīgas dome. 

Kino, foto un TV
Kultūra
Jaunākie
Interesanti