Rīta Panorāma

Intervija ar aizsardzības ministru Arti Pabriku

Rīta Panorāma

Izstāde «#4skatuves» galerijā MuseumLV

Šovakars LTV1 21:05 filma «Miers. Robeža. Tilts». Intervija ar filmas veidotāju Jāni Lāci

Latvijas un Padomju Krievijas miera līguma simtgadē LTV tapusi dokumentāla filma

1920. gada 11. augustā tika noslēgts vēsturisks miera līgums starp neatkarīgo Latvijas republiku un Padomju Krieviju. Latvijas Televīzijā (LTV) tapis dokumentāls stāsts par līguma noslēgšanas procesu “Miers. Robeža. Tilts”, informēja LTV pārstāve Krista Luīze Priedīte. Pirmizrādi tas piedzīvos tieši līguma noslēgšanas simtajā gadadienā – 11. augustā. Savukārt portālā LSM.lv šai dienā tiks publicēts vizuāli dokumentāls stāsts par vēsturisko notikumu.

Jaunās valsts miera līgums ar Padomju Krieviju nereti vērtēts kā viens no nozīmīgākajiem notikumiem neatkarīgās Latvijas vēsturē. Ceļš uz to nebija viegls, un tieši to rekonstruēs jaunā filma. Darbs balstīts arhīvu materiālos, vēsturnieku komentāros, kā arī diplomātu un tolaik Latvijā dzīvojošo atmiņās, bet būtisku vietu filmas vizualizācijā ieņem vēsturiskās rekonstrukcijas, no kurām lielākā daļa tika filmētas Baltinavas novadā. Masu skatos un inscenējumos iesaistījās gan Baltinavas teātra aktieri, gan novada iedzīvotāji. Tur tapa ainas no pierobežas iedzīvotāju un robežsargu ikdienas.

Filmas galvenais mērķis ir atspoguļot nebūt ne vieglo diplomātisko procesu līdz līguma noslēgšanai, kā arī atainot no tā tālākajai valsts attīstībai iegūto un zaudēto. Tāpat tā ilustrēs tālaika sociālpolitisko situāciju un to, kā līguma noslēgšana ietekmēja ne vien valsts, bet arī vienkāršo iedzīvotāju ikdienu. Televīzijas pirmizrādi dokumentālā filma “Miers. Robeža. Tilts” piedzīvos 11. augustā plkst. 21.05 LTV1 un REPLAY.lv. Filma tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros, ar Kultūras ministrijas atbalstu. Filmu veidojis LTV žurnālists Jānis Lācis un režisore Aiga Gramste.

Tāpat 11. augustā pirmizrādi piedzīvos TV uzvedums “Neatkarības stundas”. Tas būs stāsts par lēmumiem, pārliecībām un personībām, kas radīja un uzturēja ideju par Latviju kā demokrātisku un neatkarīgu valsti vienā no tās vēstures sarežģītākajiem posmiem. Laika posmā no 1918. līdz 1920. gadam Latvijas teritorijā sadūrās ne vien pavisam jaunās Latvijas Republikas, Padomju Krievijas un Stučkas “marionešu” valdības intereses, bet arī visam pa vidu – vācbaltiešu baronu, karu zaudējušās Vācijas, jaundibināto kaimiņvalstu un arī Rietumu lielvalstu intereses. To, kā šajā cīņā uzvarēja ideja par brīvu un neatkarīgu Latviju, atklāj divu valsts dibinātāju, sociāldemokrātu līderu – Friča Mendera un Bruno Kalniņa – atmiņu stāsti.

Iestudējuma autors ir scenārists un dramaturgs Matīss Gricmanis, kurš zināms ne vien kā mākslas filmu “Jelgava ‘94” un “Tēvs Nakts” scenārists, bet arī Latvijas Televīzijas simtgades daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” scenārija autors. Scenārija līdzautors un konsultants ir vēsturnieks Kārlis Sils, bet iestudējuma režisore – Elizabete Mežule-Gricmane. Iestudējuma aktieru ansambli veido daudzveidīgs dažādu paaudžu aktieru kolektīvs – Kaspars Znotiņš atveidos Frici Menderu, Reinis Boters – Bruno Kalniņu, Mārtiņš Egliens iejutīsies Kārļa Ulmaņa lomā, Ģirts Krūmiņš – Miķeļa Valtera. Citās lomās iejutīsies Bruno Bitenieks, Ance Muižniece, Kārlis Krūmiņš un citi, kā arī Zemessardzes orķestris. Iestudējuma producente – Lelde Prūse. “Neatkarības stundas” – 11. augustā plkst. 22.05 LTV1 un REPLAY.lv. Iestudējums tapis ar Aizsardzības ministrijas atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti