Dienas ziņas

Ūdenī veldzējas bebru mazuļi

Dienas ziņas

Lietuva uz robežu nosūta karavīrus

Sākas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki

REPORTĀŽA: Kurzemes sirdī Kuldīgā sākas skolēnu dziesmu un deju svētki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

12. jūlijā ar pirmo norisi “Saulesvija” pašvaldībās sākušies Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. “Saulesvija” ir kā simbolisks svētku gājiens, kad saposties, satikties un uzgavilēt. Divu nedēļu laikā svētku organizatori ciemosies 43 jaunizveidotajos novados, lai sasveicinātos klātienē un pateiktos ikvienam dalībniekam. Pirmajā notikuma dienā “Saulesvija” ievijās Kurzemē, un pati pirmā pieturas vieta bija Kuldīga.

Kuldīgas meistaru rokām darinātais vilcieniņš “Ludis” šai reizē pārtapis par skolēnu dziesmu un deju svētku vēstnesi Kuldīgā. 12. jūlijā sācies Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norišu #dziedundejo2021 pirmais notikums “Saulesvija”. Ja tradicionāli svētku dalībnieki ar savu novadu dižojās lielajā svētku gājienā Rīgā un uzgavilēja tiem, kas vēroja gājienu no malas, tad tagad svētku rīkotāji paši devušies pie dalībniekiem. “Ludis”, lēni izlīkumodams pa senajām Kuldīgas ieliņām, ik pa laikam piestāj, jo svētku dalībnieki sagatavojuši savus sveicienus un var teikt, ka piegavilējuši visu vecpilsētu.

Dejotāja no Ēdoles pagasta Linda Migoviča pastāstīja: “Es ļoti gribēju, lai šis notiek, man patīk dejot un dziesma man patīk, man ļoti patīk arī apģērbs un patīk, ka visas lietas izdomātas.”

Nolūkoties šai svētku norisē atnākuši arī bērnu vecāki. Kā atzīmē dalībnieces Alīnas mamma Ieva Rone, arī šāda norise ir vērtīga, jo bērni ļoti ilgi nav tikušies klātienē.

“Saulesvijas” pirmā pietura bija Kuldīgas novads, bet divu nedēļu laikā svētku organizatori paviesosies pavisam 43 jaunizveidotajos novados.

Svētku izpilddirektore Agra Bērziņa uzsvēra: “Šajā ceļojumā mums galvenais ir pateikt paldies ikvienam bērnam personīgi, kurš ir darījis darbu šī pusotra mācību gada garumā, kad nevarēja kopā tikties, jo katrs svētku dalībnieks, kurš ir iesaistījies – vai video priekšnesuma veidošanā, videoklipa “Svinēt sauli” veidošanā vai gatavojis video sveicienu, saņem pateicību.”

Jāteic, ka e-dziesmu un deju svētkos ir mazāks dalībnieku skaits. Ja svētkus neietekmētu pandēmija, tad Rīgā pulcētos 35 000 dalībnieku. Šobrīd tie ir apmēram 25–30 tūkstoši, vēl skaits tiek apzināts. Kuldīgas novadā no vairāk nekā 80 kolektīviem piedalās 32. “Es saredzu tos divus iemeslus – visvairāk pietrūka klātienes mācības, būšana un darīšana, un piedalīšanās svētkos,” sprieda svētku koordinatore Kuldīgas novadā Agate Ūdre.

“Saulesvijas” ceļš dalās vairākos staros – pirmais no 12. jūlija līdz 14. jūlijam brauks pa Kurzemi (12.07. – Kuldīga, Jūrkalne, Ventspils; 13.07. – Liepāja, Grobiņa, Saldus; 14.07. – Talsi, Roja, Engure, Tukums, Kandava, Dobele); 15. un 16. jūlijā ceļos pa Zemgales un Latgales novadiem (15.07. – Jelgava, Eleja, Ozolnieki, Bauska, Iecava, Salaspils, 16.07. – Skrīveri, Aizkraukle, Pļaviņas, Jēkabpils, Līvāni). No 19. līdz 22. jūlijam Svētku auto dosies uz Latgales, Sēlijas un Vidzemes novadiem (19.07. – Preiļi, Ilūkste, Slutišķi, Daugavpils, 20.07. – Dagda, Krāslava, Rēzekne, Lūznava, 21.07. – Ludza, Balvi, Alūksne). No 22. jūlija līdz 26. jūlijam – Vidzemē (22.07. - Madona, Gulbene, Smiltene, 23.07. – Valka, Strenči, Valmiera, Burtnieki, Mazsalaca, Limbaži, 26.07. – Priekuļi, Cēsis, Sigulda, Inčukalns, Krimulda, Sēja, Saulkrasti). 27. – 29. jūlijā viesosies Pierīgā un noslēgsies Rīgā (27.07. – Carnikava, Ādaži, Garkalne, Ropaži, Ulbroka, Ogre, 28.07. – Ķekava, Olaine. 29.07. – Jūrmala, Babīte, Mārupe, Rīga).

Katras dienas ceļojums pa novadiem būs redzams organizatoru mājaslapā un portālā LSM.lv

KONTEKSTS:

Latvijas skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku norises #dziedundejo2021 notiek no 12. jūlija līdz oktobra beigām. Plānots, ka svētku kopējo programmu veido 15 dažādas norises kora dziedāšanā, vokālajā mūzikā, instrumentālajā mūzikā, dejā, vizuālajā un vizuāli plastiskajā mākslā, folklorā. Norises plānotas pašvaldībās, pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai, ārtelpās. Jebkurā svētku norisē dalībnieku skaits ir no 1 līdz tajā brīdī valstī atļautajam skaitam, nenotiek plaša pulcēšanās, nav plānoti centralizēti mēģinājumi un garš mēģinājumu process. Norises tiks iemūžinātas videoierakstos. Visi videomateriāli tiks nodoti Rakstniecības un mūzikas muzejam topošās Dziesmu un deju svētku ekspozīcijas vajadzībām kā spilgta 21. gadsimta liecība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti