Sadaļas Sadaļas

Kultūras rondo

Gleznotāja Madara Neikena par savu iemīļoto žanru uzskata ainavu

Kultūras rondo

Latviešu teātra pirmsākumi pirms 150 gadiem

Venēcijas arhitektūras biennālē atklāts Latvijas paviljons

Venēcijas arhitektūras biennālē atklāts Latvijas paviljons

25.maijā Venēcijas biennāles 16. starptautiskajā arhitektūras izstādē tika atklāta Latvijas ekspozīcija ar nosaukumu “Together and Apart” (“Kopā un atsevišķi”), kas apskata to, kā daudzdzīvokļu namu arhitektūras projekti un ar tiem saistītie procesi iemiesojuši dažādas idejas par sadzīvi un nācijas veidošanu.

Ekspozīcijas ietvaros notika arī grāmatas “The Architecture of Together and Apart: An Inquiry into Apartment Buildings” prezentācija, informēja Latvijas pārstāvju sabiedrisko attiecību speciāliste Austra Marta Jirgensone.

Latvija Venēcijas arhitektūras biennālē piedalās jau astoto reizi, un pie Latvijas paviljona “Together and Apart” izveides gandrīz gadu strādājusi starpdisciplināra kuratoru komanda: arhitekte un urbāniste Evelīna Ozola, arhitekts Matīss Groskaufmanis, scenogrāfe Anda Skrējāne un Latvijas Jaunā teātra institūta vadītāja Gundega Laiviņa.

Šajā laikā izstādes autori ir izpētījuši un apkopojuši informāciju par daudzdzīvokļu namu arhitektūru un tās lomu sabiedrības organizēšanā, kā arī piesaistījuši plašāku autoru loku, tostarp fotogrāfu Reini Hofmani, tēlnieku Ivaru Drulli un mākslinieci Darju Meļņikovu paviljona eksponātu izveidē.

“Veidojot izstādes saturu, pievērsām uzmanību ikdienišķai dzīves videi, kas lielākajai daļai Latvijas sabiedrības ir tuvākā saskarsme ar arhitektūru. Izstādes eksponātos centāmies vizualizēt ikdienā neredzamus procesus, kas ietekmē dzīvi daudzdzīvokļu namos šodien un kas jāņem vērā, projektējot mājokļus jau tuvākajā nākotnē,” stāsta kuratore Evelīna Ozola.

Dienā pirms ekspozīcijas oficiālās atklāšanas, kad to apmeklēja izstādes starptautiskā žūrija, mediju pārstāvji un lūgtie viesi, tajā pabijuši jau vairāk kā 1000 interesentu. Apmeklētājus īpaši piesaista izstādes priekšplānā izvirzītie četri arhitektūras maketi, kas konceptualizē ekspozīcijas galvenās tēmas. Visvairāk uzmanības izpelnījies izstādes daļas “Warmth” (“Siltums”) makets, kas ataino siltuma izgarošanu no daudzdzīvokļu namiem. To izstādes kuratori veidojuši kopā ar mākslinieci Darju Meļņikovu.

Paviljona telpā valda mierīga un intīma atmosfēra, kuru veido telpas dalījums vairākās zonās, Reiņa Hofmaņa fotogrāfiju sērija ar daudzdzīvokļu namiem Latvijas ainavā, kā arī daudzveidīgi informatīvi materiāli. Ekspozīcija iepazīstina ar notikumiem, kuru rezultātā lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mīt dzīvokļos, un vedina aizdomāties par procesiem, kas ietekmēs dzīvi kopā un atsevišķi turpmāk. Ekspozīcijas autori cer, ka šī izstāde raisīs plašākas diskusijas par to, kādā vidē dzīvot mūsdienīgai Latvijas sabiedrībai. Šī tēma vietējā arhitektūras diskursā līdz šim cilāta reti.

Vienlaicīgi ar ekspozīcijas atklāšanu notika arī grāmatas “The Architecture of Together and Apart: An Inquiry into Apartment Buildings” atvēršana. Ekspozīciju pavadošais izdevums angļu valodā apkopo un izvērš izstādes saturu vairākās esejās, fotogrāfiju sērijās, kā arī zīmējumos, un dažādu ilustrāciju veidolā atspoguļo Latvijas perspektīvu daudzdzīvokļi ēku arhitektūrā un tās ietekmi uz sabiedrības organizēšanu valsts simts pastāvēšanas gadu gaitā.

Latvijas ekspozīcijas “Together and Apart” atklāšanu apmeklēja arī Latvijas Republikas Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone, Latvijas paviljona komisārs, arhitekts un Kultūras ministrijas eksperts arhitektūras jautājumos Jānis Dripe, Latvijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Itālijas Republikā Artis Bērtulis, kā arī uz atklāšanu ir aicināti Igaunijas Republikas kultūras ministrs Indreks Sārs un Lietuvas Republikas kultūras ministre Liāna Rokīte-Jonsone. Apmeklētājiem paviljons būs pieejams no 26. maija līdz pat 25. novembrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dizains un arhitektūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt