Atklās modes vēsturnieka Vasiļjeva izstādi «Pieradinātā daba»

Trešdien, 13.jūlijā, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā atklās modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva kolekcijas izstādi „Pieradinātā daba”, kas būs jau astotais projekts, kas Latvijā tapis sadarbībā ar Vasiļjeva fondu.

Izstāde šoreiz nav veltīta kādam konkrētam modes vēstures posmam, bet gan modei, ko iedvesmojusi daba. Tajā skatāmi tērpi un aksesuāri trīs gadsimtu garumā – no 18. gadsimta līdz mūsdienām.

„Tā ir pirmā izstāde, kas savieno kopā tik daudz laikmetu: tas ir kultūru un mākslu dialogs, tas ir dažādu modes dizaineru dialogs, kas daudzos gadījumos viens otru nekad nav pazinuši, bet kurus visus iedvesmojusi viena tēma – daba. Šeit izstādīti vairāk nekā 500 aksesuāru un 85 apģērbu modeļi,” pastāstīja Aleksandrs Vasiļjevs.

“Tas patiešām ir kas jauns un svaigs, bet Rīga ar savām izsmalcinātajām modes tradīcijām ir šādas izstādes cienīga,” viņš sacīja.

Izstāde būs skatāma no 14.jūlija līdz 16.oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā.  

Jaunā ekspozīcija veltīta mūžīgai dabas un modes simbiozei visdažādākajās kombinācijās trīs gadsimtu garumā - no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Izstāde Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā Rīgā ir pasaules pirmizrāde, jo šāda rakstura skate no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva tērpu kolekcijas līdz šim vēl nav veidota.

Vēsture dokumentāli apliecina, ka cilvēki visos laikmetos ir centušies pārveidot un pieradināt dabu, apzinoties to kā vienu no savas varas izpausmes veidiem. Vienlaicīgi daba vienmēr ir bijis rosinošs un neizsmeļams iedvesmas avots māksliniekiem, mūziķiem, dzejniekiem, arhitektiem, arī modes dizaineriem. Lieliskā un mūžam mainīgā dabas pasaule izsenis dāvāja cilvēcei brīnišķīgas idejas, gan kā padarīt skaistāku, harmoniskāku un komfortablāku apkārtējo vidi, gan kā izcelt personības individualitāti. Ūdeņi, okeāna dzīles, meži, pļavas, ziedi, dzīvnieki, putni un kukaiņi palīdz atklāt neparastus krāsu salikumus, jaunas formas un siluetus, kā arī rakstu motīvus.

Saskaņā ar kolekcijas īpašnieka un izstādes kuratora ieceri eksponāti netiek grupēti hronoloģiski, bet pasniegti tematiskos blokos - mežs, dārzs, jūra, okeāns, džungļi, savanna un eksotika. Katra apģērbu un aksesuāru (cepures, somiņas, apavi, bižutērija, kažokādas, izstrādājumi no ādas un zamšādas) grupa vēsta savu stāstu par saikni ar dabu. Piemēram, džungļu košās krāsas un to iemītnieki - pitoni, papagaiļi, panteras un paradīzes putni, savannas maigie toņi un krāšņā fauna - ziloņi, zebras, lauvas. Savukārt smilšu krāsas nianses, dzintars un gliemežvāki atgādina par pludmali, bet okeāna plašo zemūdens pasauli atklāj zivis, jūras bruņurupuči, jūras zvaigznes, koraļļi un pērles.

Izstādē spilgti pārstāvēta parku un dārzu kultūras ietekme uz oriģināliem modes risinājumiem: ēnainie koki, greznās puķu dobes, tauriņi un dziedošie putni. Pārsteidzošās audumu apdrukās un izcilu kuturjē dizaina darinājumos apmeklētāji varēs ieraudzīt ne tikai ogas, bet arī pat dārzeņus - salātus, kāpostus, sīpolus un burkānus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Dizains un arhitektūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti