Vides fakti

Humpalas

Vides fakti

Melnais stārķis

Klimata pārmaiņas

Zobu birstes no koka un prātīga kafijas dzeršana. Kā mazināt ekoloģiskās pēdas nospiedumu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Klimata pārmaiņas, ko šobrīd raksturo vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanās, strauji mainīga temperatūra, jūras ūdens līmeņa paaugstināšanās, spēcīgu lietavu gadījumu skaita palielināšanās visos pasaules reģionos, ir tieši saistītas ar cilvēka radīto ietekmi. Koka zobu birstes, prātīga ūdens tērēšana un pārdomāta kafijas baudīšana ir daži no veidiem, kā katrs ikdienā var mazināt savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu.

Prognozes liecina, ka temperatūra paaugstināsies un tas ietekmēs gan sabiedrību kopumā, gan arī dažādas nozares un tautsaimniecības sektorus. Pašreizējās rīcības, lai ierobežotu pasaules vidējās gaisa temperatūras paaugstināšanos un samazinātu siltumnīcefekta gāzu (SEG) koncentrāciju atmosfērā, nav pietiekoši efektīvas, tāpēc Eiropas Savienība izstrādā dažādus plānus, lai valstis kļūtu klimata neitrālas. Oglekļa pēdas aprēķins ir viens no veidiem, kā katram apjaust konkrēti savu darbību radītās sekas uz vidi.

Veidi, kā samazināt emisiju daudzumu, ir sastopami teju ikvienā ikdienas solī. Piemēram, zinot, ka viens cilvēks savas dzīves laikā patērē ap 300 zobu birstēm, taču silikona un plastmasas zobu birstes nav iespējams pārstrādāt, nav grūti saprast, ka zobu birstes nomaiņa uz koka birsti var būt videi draudzīga alternatīva. 

Ūdens patēriņš uz vienu cilvēku gadā ir ap 66 tūkstošiem litru. Mājsaimniecībās no ikdienā patērētā ūdens 27% tiek izšķērdēts bezmērķīgi. Sekojot līdzi ūdens patēriņam, var ne tikai uzlabot ekoloģisko pēdu, bet arī samazināt rēķinu par ūdeni. 

Vidēji viens Latvijas iedzīvotājs no ikdienā pirktās pārtikas 14% izmet atkritumos. Tie ir apmēram 90 kilogrami gadā. Pārtikas atkritumi rada 6% no kopējā gaisa piesārņojuma.

Tāpat izvēloties skaistumkopšanas produktus otrreizēji pārstrādājamos iepakojumos personiski radīto SEG emisiju daudzumu iespējams samazināt par 8%.

Viens Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā izdzer 250 kafijas krūzītes  jeb rada 28 kilogramus CO2 emisiju.

Ja esat kaislīgs kafijas vai tējas piekritējs, dzēriena baudīšana mājās vai no termosa palīdzēs mazināt piesārņojumu.

Mājokļos ir daudzas iekārtas, ko parasti atstājam gaidīšanas režīmā, piemēram, televizors. Tas viss palielina ikdienas elektrības patēriņu. Dodoties prom no mājās, izslēdzot elektrību patērējošās ierīces un lādētājus, ir iespējams ietaupīt gadā līdz 15 kilovatstundām.

Latvijā viens cilvēks gadā rada vidēji piecas tonnas CO2. Katrs savu ekoloģiskās pēdas nospiedumu var aprēķināt Pasaules Dabas fonda mājaslapā

 

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti