Rīta intervija

Intervija ar Saeimas deputātu Edvardu Smiltēnu

Rīta intervija

Intervija ar LZA prezidentu Ojāru Spārīti par reformācijas nozīmīgumu

Pasaules Dabas Fonda direktors Jānis Rozītis par ilgtspējīgu mežistrādi

Vides eksperts: Koku ciršanas jaunie noteikumi nebalstās sabiedrības interesēs

Izmaiņām mežu apsaimniekošanā būtu jābalstās uz sabiedrības interesēm, taču iecerētie grozījumi koku ciršanas noteikumos balstās uz privātām interesēm, intervijā Latvijas Radio sacīja Pasaules Dabas fonda Latvijā direktors Jānis Rozītis.

Latvijas nevalstiskās organizācijas ir nosūtījušas atklātu vēstuli valdībai, aicinot nepieņemt Zemkopības ministrijas virzītos grozījumus Ministru kabineta noteikumos “Par koku ciršanu mežā”, par kuriem diskusijas varētu turpināties ministrijā arī nākamnedēļ.

Rozītis uzsvēra, ka plānotās izmaiņas rada būtiskus draudus meža ekoloģiskajām un sociālajām vērtībām. Turklāt domāt tikai par ekonomiskām interesēm ir tuvredzīgi un tas nekādi nesaistās ar ilgspējīgu mežsaimniecību. Viņš arī pieļāva, ka jaunie noteikumi samazinās mežu dabas vērtību un būtiski palielinās kailcirtes apmērus.

Ja Latvijā atļaus intensīvāku koksnes ieguvi, sabiedrībai jārēķinās ar to, ka ainavās būs vairāk kailciršu. “Tā būs mežu vienkāršošanās, mazāk vecu, resnu koku Latvijas mežos. Mazāk vecu mežu. Tā ir fragmentācija,” saka vides eksperts.

Meža biznesa cikls ir ļoti garš – vairāku paaudžu kopdarbs. Tāpēc tā ir milzīga atbildība politiķiem, norādīja eksperts.

Tāpat būtiski ir tas, ka nevajadzētu pretnostatīt meža īpašnieku saimnieciskās vajadzības pret darba vērtībām un aizsardzību. “Tas nav diskutējams – meža īpašnieks var cirst kokus, mežos Latvijā ir jāsaimnieko. Bet tajā pašā laikā tas ir jādara tādā mērogā un ar tādām metodēm, zināšanām, lai nenonāktu pretrunā ar dabas vērtību saglabāšanu,” norādīja Rozītis.

Viņaprāt, izmaiņām mežu apsaimniekošanā būtu jābalstās uz sabiedrības interesēm, taču tas notiekot, balstoties uz privātām interesēm. Turklāt atrauti nevar vērtēt īstermiņa ieguvumus, neraugoties uz kompleksi uz šo jautājumu.

“Ja Latvijā sabiedrība uzskata, ka mežiem ir milzīga vērtība un vērtība Baltijas jūras piekrastei, - neņemt to vērā un runāt par ekonomiskajiem ieguvumiem ir [rīcība] privātu interešu vārdā,” sacīja Rozītis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti