Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Saruna ar Tomu Brici par laika apstākļu prognozi nākamajai nedēļai

Roņu skaits apliecina Temzas atdzimšanu

Temzā pieaug roņu skaits; biologi optimistiski par «mirušās» upes atdzimšanu

Britu biologi ir optimistiski par 2019. gada roņu populācijas skaitīšanu. Provizoriskie dati liecina, ka Temzas upes ietekā roņu kļuvis vēl vairāk. Kā atdzimst savulaik par mirušu atzītā upe? 

Roņi acīmredzami bauda dzīvi, sildoties upes krastā Anglijas laika apstākļiem neraksturīgi saulainā dienā. Tas, ka šo dzīvnieku kļūst arvien vairāk, pēc biologu viedokļa, apliecina, ka ūdens šeit, Temzas ietekā, ir salīdzinoši veselīgs.

Starptautiskā jūras zinātnieku komanda veic savu ikgadējo ietekas apsekošanu, lai novērotu roņu populācijas izmaiņas. Kā liecina jaunākie dati, ietekā mīt 1100 plankumaino un 2500 pelēko roņu.

Kopš 2016. gada plankumainajiem roņiem tas ir 14%, bet pelēkajiem roņiem – pat 19% pieaugums.

"Apsekošanu mēs veicam katru gadu augusta pirmajā pusē – kad plankumainie roņi maina apmatojumu. Šajā periodā roņi izlien krastā un ir daudz vieglāk tos precīzi saskaitīt," sacīja bioloģe Anna Kuknela.

Temza, kas tek cauri Lielbritānijas galvaspilsētai Londonai, ir lielākā upe Anglijā un otrā lielākā upe Apvienotajā Karalistē. Pagājušā gadsimta 50. gados tā tika pasludināta par bioloģiski mirušu – skābekļa līmenis upē nokrities līdz nullei un tā kļuva pilnīgi nepiemērota jebkādai dzīvības formai.

Taču tagad nozares zinātnieki ir pārliecināti, ka upe kļuvusi par pietiekami labvēlīgu vidi ūdens iemītniekiem.

Kaut arī citas sugas Temzas ietekā vēl neuzrāda tik labus rezultātus, roņi to iecienījuši īpaši – ieteka sniedz patvērumu no naidīgajiem Ziemeļjūras ūdeņiem, un šeit tie var droši uzraudzīt savus pēcnācējus.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti