Vides fakti

Vai esam gatavi maksāt par dabas takām?

Vides fakti

Gada putns

Tekstila otrā dzīve

Tekstila apgleznošana – iespēja mazināt atkritumu skaitu poligonos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas tirgū ik gadu nonāk 20 000–25 000 tonnu jauna un lietota apģērba, tādējādi palielinot tekstila izstrādājumu daudzumu, kas potenciāli draud kļūt par atkritumiem. Tekstila atkritumi, nonākdami atkritumu poligonā, tiek sasmalcināti un saspiesti, lai tālāk tiktu noglabāti tur uz visiem laikiem. Taču izmešanai paredzēto apģērbu var arī  radoši pārveidot, tādējādi dodot tam otru dzīvi.

Šobrīd trešdaļa iedzīvotāju sev nevajadzīgās drēbes izmet sadzīves atkritumos, nevis nodod atkārtotai lietošanai. Tekstilmateriālu dalītā vākšana Latvijā būs obligāta 2025. gadā, bet šobrīd liekais tekstils lielākoties nonāk atkritumu poligonos, kur veido trīs līdz piecus procentus no visa poligonos apglabāta atkritumu apjoma.

Lielākoties tekstila atkritumi atrodami nešķiroto sadzīves atkritumu apjomā, skaidroja SIA „Getliņi EKO” projektu vadītāja Baiba Rosicka. Šķirošanas rezultātā daļa no šī materiāla tiek sadedzināta, bet vairumu tomēr apglabā. Tas ir satraucoši, jo sintētiskās šķiedras, no kurām ražo 60 % tekstilizstrādājumu, sadalās 200 gadu laikā. Turklāt tā sauktās  “ātrās modes” ietekmē tekstilmateriālu apjoms arvien pieaug.

Tekstila atkārtota izmantošana ir salīdzinoši ierobežota, jo ātrums, kādā radām arvien jaunus izstrādājumus, krietni pārsniedz iespējas to pārstrādāt, skaidroja Rosicka. Tāpēc viens no būtiskākajiem ieteikumiem, kas jāievēro, ja vēlamies mazināt atkritumu ietekmi uz vidi, ir iespējami maz tos radīt.

“Mums ir jācenšas pirkt pēc iespējas mazāk, lietot pēc iespējas ilgāk, izmantot atkārtoti vai nodot citiem lietošanā. Jāpanāk, ka produkta dzīves cikls ir ilgāks,” uzsvēra Rosicka.

Viens no veidiem, kā to pagarināt, ir apgleznot vecās lietas, norādīja zīmola „A+B” radītāja Ilze Tigule:  “Arvien vairāk mēs mēģinām aptvert, ko varam darīt ar tekstilu, un viens no virzieniem ir tā batikošana un apgleznošana. Tāpēc mēs ļoti labprāt izmantojam otrreiz un pieņemam savu klientu vecos galdautus vai apģērbus”.

Ne vienmēr tekstila apgleznošanai ir vajadzīgs speciāls gleznošanas aprīkojums. Otas var aizstāt, piemēram, sausie ziedi vai citi dabas materiāli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti