Sibīrijā audzē pieradinātas lapsas

Pārsteidzošs dzīvnieku audzēšanas eksperiments, kas sākās jau padomju laikos, tagad rezultējies panākumos. Sibīrijā tagad aug pieradinātas lapsas. Tās par mājdzīvniekiem izraudzījušies cilvēki arī citviet pasaulē.

Lapsa mājdzīvnieks Ināri dzīvo Sibīrijā pie saimnieces Jūlijas jau trīs gadus. Dzīvnieciņam ir uz balkona izvietots būris, bet, kad tai apnīk staigāt pa dzīvokli, tā iziet pastaigā pa parku. Tagad tā var pastaigāties pastāvīgi, taču agrāk tā nebija.

Lapsas pieradināšanas process prasīja divus gadus. Tagad lapsu var atstāt vienu mājās, neuztraucoties, ka tā sabojās īpašumu. Sākumā ar dzīvnieku bija jāpavada ļoti daudz laika, lai to pieradinātu.

Ceļš uz lapsu pieradināšanu bija diezgan neparasts. Tas sākās 1959. gadā Sibīrijā, kad kāds zinātnieks sāka pētīt domestikācijas procesus. Viņš uzsāka programmu ar vairākām lapsām padomju fermās centienos atdarināt to evolūcijas procesu, kurā vilki tika pieradināti par suņiem.

Eksperimentam tika izraudzītas lapsas, jo tās ir radniecīgas suņiem.

Skeptiķi gan saka, ka lapsas nevar salīdzināt ar suņiem, jo tie ir nakts dzīvnieki, kas rada daudz skaņas naktī, un, ja tas notiek dzīvoklī, tas traucē kaimiņiem. Bet, neskatoties uz to, eksperimenta organizatori sāka tirgot pieradinātās lapsas 2011. gadā, un tagad tās dzīvo cilvēku mājās Amerikā, Nīderlandē, Francijā, Dienvidkorejā un arī pašā Krievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti