Rīta Panorāma

Lansarotē novākta pirmā „ziemas” vīnogu raža

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Nevis izmest, bet apmainīt vai pārstrādāt

Rīgā darbojas divi bezmaksas lietu apmaiņas punkti «Brīvbode»

Rīgā jau četrus gadus darbojas “Brīvbode”, kur cilvēki var atnest sev nevajadzīgas lietas un tās bez maksas iemainīt pret kaut ko citu. Lietu apmaiņas punkta mērķis ir mazāk veidot atkritumus un saudzīgāk izturēties pret vidi, kā arī noderīgāk izmantot it kā kādam vairs nederīgas mantas.

Kāds apmaina džemperi pret kleitu, kāds grāmatu pret zābakiem, vēl kāds ābolus pret traukiem. Nedēļas laikā šādā veidā tiek samainītas simtiem lietu.

Apģērbi, apavi, trauki, rotaļlietas, sadzīves tehnika. Viss, ko cilvēks pats var atnest ar savām rokām. Ap to visu rosās dažāda vecuma cilvēki – gan turīgi, gan nabadzīgāki. Visi viņi tiekas “Brīvbodē”.

Te nav ne cenu zīmju, ne kases aparātu. Katrs kaut ko atnes, un tā vietā paņem kaut ko citu sev līdzi.

“Brīvbodi”, kas ir bezmaksas lietu apmaiņas punkts, pirms četriem gadiem kopā ar domubiedriem izveidoja Alise Ziemule-Zariņa.

“Ja no sākuma tas likās kā maiņas punkts lietām, tad beigās tas izvērtās arī par tādu tikšanās vietu. Cilvēki sadraudzējās, satikās, dzēra tēju, ēda cepumus pie mums. Koncepts paplašinājās un pielāgojās tam, ko cilvēkiem vajag. Tas ne vienmēr ir tikai jauns kurpju pāris, bet dažreiz arī vienkārši papļāpāšana un padalīšanās ar padomiem un tamlīdzīgi,” stāstīja Alise.

“Brīvbode” darbojas biedrības “Free Riga” paspārnē. Maiņu punktiem pieejamas bezmaksas telpas. Lietu pieņemšanu un nodošanu koordinē brīvprātīgie. Brīvbodes punktā Čiekurkalnā sastapām Kārli, kurš šeit ieradies pirmo reizi.

“Šeit es ierados meklēt daudz baltu lietu. Gatavojamies teātra izrādei, kur visa scenogrāfija, visi tērpi ir tikai balti. Mēs savācām divus maisus. Viss lieliski,” pastāstīja Kārlis.

Zanda šeit ieradusies, lai atstātu dažādas lietas, tajā skaitā apģērbu tieši Ukrainas bēgļiem. Tepat blakus “Brīvbodei” apvienība “Pilsēta cilvēkiem” savākusi virkni velosipēdu, kas vēlāk tiks izdalīti no kara bēgošajiem cilvēkiem. Arī Zanda Brīvbodē bija pirmo reizi. 

“Es nodevu savas lietas, kas manam puikam neder, un esmu jau mazlietiņ ielasījusi. Pirmie iespaidi? Ir pat firmas apavi atrodami. Domāju, ka kaut kas vēl te ielasīsies un aizbraukšu arī ar kādu maisiņu mājās atpakaļ. Šeit ir ļoti patīkama atmosfēra, visi pozitīvi čum un mudž. Viss ir patīkami sakārtots. Es iesaku,” atzina Zanda.

Biedrības “”Free Riga” pārstāve Zane Ruģēna stāstīja, ka šāds mantu apmaiņas punkts viennozīmīgi nāk par labu apkārtējai videi, jo pagarina lietoto priekšmetu dzīvi un samazina atkritumu daudzumu.

“To var ļoti forši redzēt, ka cilvēkiem ir vides apziņa. Ir aprites ekonomikas princips līdz pēdējam mēģināt atrast lietām pielietojumu. Cilvēki gan mainās šeit ar lietām, gan šajā ēkā ir daudz radošu cilvēku, daudzi mākslinieki mūs apmeklē un meklē, kā pagarināt [lietām dzīvi] un pārstrādāt tos priekšmetus,” stāstīja Zane.

Runājot par “Brīvbodes” nākotnes attīstības plāniem, tās vadītāja Alise pauda, ka šādai vietai vajadzētu būt katrā pilsētā un katrā Rīgas apkaimē.

Šobrīd Rīgas iedzīvotājiem pieejamas divas ''Brīvbodes'': viena Čiekurkalnā, otra – Centrā,  Turgeņeva ielā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti