Dienas ziņas

Slimnīcu pacientiem par ēdināšanu var nākties maksāt pašiem

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Uz Grobiņas Krāmu kambari gada laikā atved 2000 mantu

Uz Grobiņas «krāmu kambari» pusotra gada laikā atved 2000 apmaināmu mantu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Netālu no Grobiņas atkritumu poligonā izveidots mantu apmaiņas punkts ar nosaukumu "Krāmu kambaris". Uz to iedzīvotāji ved lietas, kuras ir labā stāvoklī, taču pašiem nav vajadzīgas. Krāmu kambari apmeklējuši pat ekskursanti no Rīgas, tomēr visvairāk cilvēku, kuri kaut ko ved un arī paši paņem, ir vietējie, liepājnieki, arī pa kādam pāvilostniekam. Kopumā pusotra gada laikā uz krāmu kambari atvests aptuveni 2000 dažādu mantu, no kurām lielākā daļa jau atradušas jaunus saimniekus. 

Roberts Sergijevskis ir vides draugs, kurš bieži apmeklē krāmu kambari. Viņš tur atrod lietas, kas vajadzīgas pašam un arī nodod tādas, kuras drīz vien kāds paņem sev. 

Sergijevskis stāstīja: "Ja manta nav uzreiz ārā metama, bet vienkārši zaudējusi aktualitāti. Jo noteikti kādam citam tā var būt liela vērtība. Pozitīvi ir tas, ka, regulāri piebraucot, tu redzi, ka tās mantas vairs nav, tātad kādam viņa ir bijusi svarīga, kāds ir atradis tai mantai jēgu. Tas strādā abos virzienos, pagājušonedēļ es pats vēl atbraucu, paņēmu divas griestu lampas."

Savukārt liepājniece Ksenija Mustafinova sacīja: "Man ir ļoti, ļoti žēl kaut ko normālā stāvoklī izmest, kas vienkārši stāv mājās nevajadzīgs. Roka neceļas vienkārši paņemt un gružkastē izmest. Paši bijām paņēmuši koka māju meitai. Viņa bija diezgan smuka, labā stāvoklī. Kaut ko vajadzēja pielīmēt, lietošanas pazīmes bija, bet joprojām meita priecīga."

Krāmu kambaris atrodas atkritumu poligonā "Ķīvītes". Pirms aptuveni pusotra gada darbinieki uzņēmuma pagalmā izveidoja grāmatu apmaiņas punktu. Ar laiku iedzīvotāji sākuši vest arī dažādus sadzīves priekšmetus, to izvietošanai iegādāts un aprīkots kravas konteiners.

SIA "Liepājas RAS" vides pārvaldības galvenā speciāliste Zane Ruperta skaidroja: "Iedzīvotāji, bieži vien, atvedot tos atkritumus, saka – nu man te ir stikls, papīrs, kartons, elektronika. Un ir arī lietas, kas nav šķirošanas laukumam atbilstošas, bet nav arī tādas, kas metamas atkritumu kalnā. Tās ir vēl lietojamas, sadzīvē derīgas, trauki – man šeit ir trauki labā stāvoklī, vecā omītes servīze. Kur to likt? Nu tad tādā veidā mēs skatāmies – ir lietas, ko tiešām var neapglabāt, kas nav sabojātas, – tā mēs aizsākām šo ideju par krāmu kambari."

Tikmēr "Liepājas RAS" klientu apkalpošanas centra vadītāja Ilze Grīsle piebilda: "[Iedzīvotāji] Ir ļoti priecīgi, ka var nodot tālāk kādam citam, ka nav jāizmet. Tās pašas bērnu mantas – viņas nenolietojas, var noderēt citam, par to ir vislielākais prieks. Vislielākais – saliekamā bērnu gultiņa. Cilvēks, kad to ieraudzīja, bija tik ļoti priecīgs! Viņa bija ļoti, ļoti labā stāvoklī – saliekamā, kad brauc ceļojumos."

Apmaiņas punktu par saviem līdzekļiem uztur uzņēmums "Liepājas RAS". Grobiņas pievārtē ierīkotais "Krāmu kambaris", kura izveides galvenais mērķis bija aprites ekonomikas veicināšana – dot lietām otru dzīvi un samazināt poligonā apglabājamo atkritumu apjomu, sākotnēji bija kā pilotprojekts, lai gan līdzīgus apmaiņas punktus iecerēts izveidot katrā no desmit Latvijas atkritumu apsaimniekošanas reģioniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti