Piekrastes vides aizsardzības biedrība protestēs pret dabasgāzes termināļa izveidi Skultē

Saulkrastos svētdien plānots piekrastes iedzīvotāju protests pret Skultes sašķidrinātās dabasgāzes termināli. Akciju rīko Piekrastes vides aizsardzības biedrība, jo kopš idejas parādīšanās jau 2016. gadā iedzīvotāji nav saņēmuši atbildes uz jautājumiem par vides un drošības riskiem.

Valdība augusta beigās slēgtā sēdē vienojās nacionālo interešu objekta statusu piešķirt sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projektiem Skultē. Tas nozīmētu atvieglotas procedūras šī projekta ātrākai īstenošanai, bet iedzīvotājus satrauc drošības riski un ietekmes uz vidi novērtējuma neskaidrais process. 

Iedzīvotāju biedrība protestēs pret sašķidrinātās gāzes termināli Skultē
00:00 / 03:13
Lejuplādēt

Piekrastes vides aizsardzības biedrības pārstāve Marta Timrota norādīja, ka līdz ar valdības vienošanos par atbalstu šim objektam noteikt nacionālu interešu statusu pastiprinājušās arī aizdomas par steigu realizēt kādas saimnieciskās intereses, kā arī iedzīvotāji bažījas par ietekmes uz vidi novērtējuma neskaidro procesu.

"Viens no virzītāju argumentiem ir tas tuvums Inčukalnam, kas, no vienas puses, tā arī ir, bet, no otras puses, tie tomēr ir 40 km cauruļvadu, kas ir jārok no nulles un arī paša objekta atrašanās vieta līcī liekas ārkārtīgi nepiemērota," teica Timrota. "Varbūt tas tuvums ir izdevīgs projekta attīstītājiem, bet nav atbildes, kā tad tas ir izdevīgi mums pārējiem, tāda vīzija par termināli, jo šeit tam nav piemērotas infrastruktūras."

Timrota uzsvēra, ka ietekmes uz vidi novērtējums arī ietver drošības jautājumus, piemēram, kādus avārijas gadījumus, bet

projekta virzītājs nekur neesot izcēlis, ka terminālis tomēr ir arī bīstams objekts.

"Tātad nav skaidrs šis vides aspekts un nav pieejams arī kāds ekonomiskais aprēķins, nav īsti nekāda salīdzinājuma," sacīja Timrota. "Ideālajā variantā droši vien būtu sākt ar kādu reģiona plānošanu un sapratni, cik kopumā reģionā būs termināļu, kādas ir sarunas ar kaimiņvalstīm, bet nekādu atbilžu nav. Tā vietā tiek pieņemti šie ātrie lēmumi dažas dienas pirms vēlēšanām, kas liek mums domāt, ka tā nebūs tā lētākā gāze, kā tiek apgalvots."

Neskaidrības par Skultes termināļa ietekmes uz vidi novērtējumu (IVN) veicinājuši Vides ministra Artūra Toma Pleša ("Attīstībai/Par!") priekšlikumi Saeimas Tautsaimniecības komisijai, piedāvājot grozījumus likumā, kas paredz, ka IVN procedūra būtu nepieciešama tikai tiem objektiem, kas ir piesaistīti gruntij, bet peldošām piestātnēm tā nebūtu jāveic.

Ministrijas valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Andris Ķēniņš gan saka, ka priekšlikums uz Skultes termināli neattiecas, jo tas būs savienots ar zemi.

"Skultes terminālis 2020. gada janvārī saņēmis IVN programmu, kas ir spēkā vairākus gadus un, ja viņi ir kādā posmā to apturējuši, tad tas ir viņu pašu jautājums," teica Ķēniņš. "Taču mūsu pēdējā komunikācija ar attīstītāju ir, ka viņi vēl šobrīd gatavo kaut kādus atzinumus ar ekspertiem un tuvākajā laikā [neprecizējot vai tas ir mēnesis vai divi] iesniegs savu gala ziņojumu par IVN. Par to Vides pārraudzības birojam ir jāpieņem lēmums 60 dienu laikā, no kurām 30 dienas būs sabiedriskā apspriešana, ko mēs nekādā veidā nevaram un neplānojam atcelt."

Iedzīvotāju protesta akcija pret Skultes sašķidrinātās dabasgāzes termināļa projektu noritēs svētdien pēcpusdienā plkst. 16.30 Saulkrastu Jūras parkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti