Numernes dabas parkā zvaigznes var vērot speciāli iekārtotos krēslos

Šovasar Ziemeļlatgalē, Kārsavas novadā blakus Numernes vaļņa skatu tornim uzstādītas divas koka konstrukcijas, kas ir ieguvušas nosaukumu – zvaigžņu vērošanas krēsli. Dienas laikā atpūtas brīdi ar skaisto panorāmu tajos var gūt dabasmīļi, bet tiem, kas vēlas ''ķert'' krītošās zvaigznes, šie krēsli pavērs dabas parka priekšrocības dienas tumšajā laikā.

Numernes dabas parkā zvaigznes var vērot speciāli iekārtotos krēslosIveta Čigāne

  Kārsavietis Igors Numernes vaļņa teritoriju Kārsavas novadā ar velosipēdu izbraukājis krustu šķērsu:

  “Tur ir jāredz viss. Piemēram, ir skatu tornis, un tad ir tiltiņš un tā taciņa līdz otram ceļam. Taču tas ir tikai izveidotais apskates objekts, bet arī pašā mežā ir ko redzēt – dažādas ainavas, skati uz ezeru. Es vizinos pa tiem meža celiņiem. Apmaldīties tur nevar, vienalga kur brauksi, kaut kur jau izbrauksi. Man patīk izbaudīt to atmosfēru. Var apstāties, ieraudzīt interesantus augus, pamanīt dzīvniekus, to tur ir daudz.”

  Numernes valnis ir unikāla vieta Ziemeļlatgalē, kas ar savu neskarto dabu, retajiem augiem un dzīvniekiem piesaista gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus.

  Dabas parks ir viena no nedaudzajām vietām valstī, kur sastopami sausieņu priežu meži, kas izveidojušies uz pauguriem vai osveida vaļņiem.

  Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Elīna Tripāne vedina pārsimt metrus pa meža ceļu līdz vietējam skatu tornim. Auto satiksme te nav atļauta.

  No 20 metrus augstā koka skatu torņa skatam paveras nelielais Kugru ezers un meža masīvs kalna pakājē. Kā atzīmē Elīna Tripāne, skats no torņa ir iespaidīgs jebkurā gadalaikā:

  “Tagad mēs dodamies uz skatu torņa pašu virsotni, lai mēs varētu vērot unikālu ainavu uz Kugru ezeru, kas ir ieskauts mežu lokā. Pašā kalna virsotnē, kas ir reljefa augstienē, kas ir oss, tāda kā gara, gara desa, ja nemaldos, kas stiepjas 22 km garumā. Tur ir sauso mežu audzes, piekājē, ejot uz leju ir tādas kā mitrākas vietas, kur ir avoti. Un pašā, pašā piekājē ir tādi pārmitri meži.”

  Jau aprīļa beigās un maija sākumā Numernes mežā un pļavās sāk ziedēt aizsargājamās meža silpurenes.

  Šeit sastopamas arī tādas retas un aizsargājamas sugas kā Ruiša pūķgalve, smiltāju esparsete un zāļlapu smiltenīte. Vaļņa pakājē nedaudz kaļķainajā augsnē aug arī Latvijā aizsargājamā dzeltenā dzegužkurpīte.

  Lai ne tikai saglabātu, bet arī interesentiem un apmeklētājiem atklātu šo Kārsavas novada pērli – Numernes dabas parku, šogad te atklāts arī 30 kilometrus garais velomaršruts, ļaujot velobraucējiem izbaudīt Numernes vaļņa pauguraino reljefu, bet pirms nepilna mēneša skatu torņa pakājē izvietoti arī īpaši zvaigžņu vērošanas krēsli. Tās ir divas koka konstrukcijas, kas pēc sava izskata vairāk atgādina lielus šūpuļtīklus. Katrā no tiem skaidrā naktī zvaigznes vērot var līdz četriem cilvēkiem, stāsta Kārsavas novada tūrisma organizatore Inga Bernāne:

  “Mēs meklējām kādu papildu iespēju, kā cilvēkus piesaistīt. Tagad modē ir tādi saiti kā pinterest.com, skatījāmies arī citu valstu pieredzi, tad šī te dīvānu konstrukcija mums iekrita prātā. Ar to

  mēs mēģinām aicināt cilvēkus vērot zvaigznes un braukt uz šo dabas teritoriju arī nakts laikā, jo te nav mākslīga apgaismojuma - tu esi ļoti dabiskā, aptumšotā vidē, kur tu visu vari vērot ne tikai uz zemes, bet arī debesīs.”

  Numernes mežā šajā nedēļas nogalē tiek organizēts arī jau trešais nakts sēņošanas čempionāts. Tas šoreiz sakrīt ar tā saukto zvaigžņu lietu jeb meteorītu krišanas kulminācijas laiku, kad - kā cer vietējie tūrisma speciālisti - netrūks ne vien sēņot gribētāju, bet arī dabas baudītāju jaunajos zvaigžņu vērotāju krēslos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Vide un dzīvnieki
  Dzīve & Stils
  Jaunākie
  Interesanti