Dienas ziņas

Gūst pieredzi skolēnu mācību uzņēmumos

Dienas ziņas

Latvijas Zaļās partijas kongress

Aicina vērot putnus

Lubāna ezera apkārtnē novēro gaigalas, ķīri, cekulpīles un citus putnus

Šajā nedēļas nogalē Latvijā jau tradicionāli notiek Putnu dienas. Laikā, kad  no ziemošanas vietām atgriežas gājputni, interesenti tiek aicināti ornitologu pavadībā doties dabā un vērot putnus! Aktīva putnu vērošana šodien norisinājās Lubāna ezerā, kur ornitologa Andra Dekanta pavadībā lieli un mazi putnu vērotāji devās apkārt teju visam Lubāna ezeram, lai ieklausītos putnu balsīs un ieraudzītu vismaz daļu no ezerā mītošās bagātīgās putnu populācijas.

Lai arī pavasaris šogad iestājies agrāk nekā citkārt, ornitologi novērojuši, ka vairākas putnu sugas ar ierašanos ir aizkavējušās. Andris Dekants spriež, ka kulminācija būs vērojama pēc dienām desmit, taču jau tagad Lubānā var sastapt lielāko daļu no ezerā mītošajiem putniem. 

No Latvijā sastopamajām 360 putnu sugām Lubāna ezera apkārtnē ir novērotas 224, tā ka Lubānu putnu vērotāji dēvē arī par putnu galvaspilsētu. "Katra vieta īstenībā ir unikāla, bet Lubāns ir Lubāns, un tā ir tā kā putnu galvaspilsēta, kā mēs smejamies, jo šeit ir ļoti daudz sugu novērots, un tas ir īpašs ar to, ka ir tik liels, tik skaists, un mitrājs - dažādība," stāsta Lubāna mitrāja informācijas centra koordinatore Līga Dreiškina.            

Lubāna ezera apkaimes leknie tīrumi un pļavas allaž pulcē milzīgus gājputnu barus.

"Degumnieku lauki un tīrumi, un tur daudz ir gan lijas, kas ir plēsīgie putni, gan zosis te apstājas, tā ka te, kad atbrauc, ornitologiem ir viena no labākajām vietām," pastāstīja ornitologs Andris Dekants.        

Tālākie putnu vērotāji ieradušies pat no Rīgas, viņu vidū ne viens pieredzējis putnu pazinējs, taču arī iesācēji varēja uzzināt daudz jauna. "Ir daži putni, kurus nemaz nezināju, interesanti..." apmierināta ar dienā redzēto bija putnu vērotāja Inita Kazinovska. Arī Linda Kalniņa bija guvusi jaunus iespaidus: "Redzējām lielo, balto gārni un vēl daudzus putnus, kurus es nebiju redzējusi."

"Uzaicināja novērot dabu un fotografēt. Tas vienmēr ir interesanti," piebilda putnu vērotājs Ilmārs Gūža. Savukārt Tekla Reinika redzēja pirmos stārķus un citus putnus: "Dzērves, ķīvītes, žagatu, stārķus pirmos redzēju, tad gaigalas un ķīri lielo, mazo, cekulpīles, dažādas pīles, ļoti ļoti daudz!"

Uz savu pirmo putnu tūri un pašgatavoto būrīti ieradušies arī skolēni. Būri tiks izvietoti gaigalām no Aiviekstes iztekas līdz Lubānai. "Mēs ne pārāk pazīstam putnus. Mums skolā vajag uzzināt vairāk par putniem," atzina Mārīte Ārmane.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt