Kāpēc aptaukošanās ir ļoti bīstama arī kaķim?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Liekais svars kaķim var būt bīstamāks nekā cilvēkam. Un tāpēc kaķu saimniekiem ir jārūpējas par mīluļu pareizu ēšanu un arī aktivitātēm.

Četrus gadus vecais Rolo dzīvē visvairāk novērtē divas lietas – labi paēst un labi pagulēt. Protams, saimnieces kompānijai arī nav ne vainas – vislabāk, ja tā nāk komplektā ar garšīgu ēdienu un mīkstu plediņu.

 Rolo saimniece Inga Grīnberga stāstīja, ka ar kustēšanos kaķim iet diezgan grūti, “viņš, protams, labprātāk izvēlas gulēt savā dīvānā vai pufiņā, kas viņam ir ļoti, ļoti mīļa vieta”.

“Mēs esam visu kaut ko mēģinājuši - dažnedažādas mantas iegādāties, bumbiņas, zivtiņas striķītī, kaut ko mazliet viņš padara, bet tāds kārtīgs, aktīvs mantiņu izmantotājs viņš nav no pašas bērnības,” stāstīja Grīnberga.

Līdz šim Rolo nebija nekādu manāmu veselības problēmu, līdz kādu dienu kaķis sāka vemt un nonāca klīnikā, kur atklājās – Rolo sver daudz vairāk, nekā vajadzētu.

Kā noteikt, vai kaķis ir aptaukojies, un kā no šādas problēmas atbrīvoties?

Dzīvnieka fizisko stāvokli vērtē pēc ķermeņa kondīcijas skalas no 1 līdz 9, kur cipari 8 un 9 jau liecina par aptaukošanos. Tieši šajā posmā iekļāvās arī Rolo, sverot vairāk nekā septiņus kilogramus.

Veterinārārste Anete Kalniņa stāstīja, ka tievēšanai jābūt pakāpeniskai, nedrīkst pieļaut, lai kaķis mēnesī zaudētu vairāk par 5% no svara.

“Vēlams ir neiebērt diennakts devu bļodiņā uzreiz, jo viņš var izēst viņu ļoti ātri, un pēc tam viņam ilgs laiks būs jāpavada ar tukšu gremošanas traktu, bet tas kaķim nav vēlams tievēšanas režīms un vispār ēšanas režīms kā tāds,

jo kaķim ir jāēd daudzas reizes dienā pa mazām porcijām,” skaidroja ārste.

Pareiza ēšana ir tikai puse no darba – jo bez fiziskām aktivitātēm vēlamo apkārtmēru nesasniegt.

“Tas iemesls, kāpēc kaķi parasti uzņem daudz liekā svara, ir tas, ka ēdiens viņam ir nemitīgi pieejams. Tas ir viens no galvenajiem iemesliem, viņam vairs nav vajadzības darīt tā, kā dabā pienāktos, ka viņš iet medībās, reizēm kaut ko noķer un paēd, reizēm medības ir vienkārši process un pie ēšanas viņš nemaz netiek.

Tātad, ja ēdiens visu laiku ir pieejams, viņš zina, ka tur vienmēr būs vēl un vēl, un vēl, viņš arī izmanto šo iespēju ēst,” stāstīja Kalniņa.

Bet ko darīt, ja intereses par medībām nav vispār?

Pirmkārt, ēšanas process jāpārvērš par spēli. “Ir dažādas mantas un, piemēram, arī speciālās bļodas. Piemēram, bļodiņa, kurā mēs viņa devu saberam vairākās vietās, un kaķim būs jāpieliek drusku piepūle, lai šo ēdienu dabūtu. Kad viņš sapratīs, ka tur ir ēdiens, sāks kustināt vāciņus ar ķepām, viņam varbūt vajadzēs izmantot kāju, lai tiktu pie graudiņiem, kas ir sabiruši dziļāk, un attiecīgi viņa ēšanas process būs arī kā zināma aktivitāte,” stāstīja Kalniņa.

Otrkārt, kaķim jānodrošina spēlēm piemērota vide. Ar kaķu māju, plauktiņiem, skrāpeli un dažādām mantiņām. Turklāt saimniekam nevajag gaidīt, lai mīlulis sāktu spēlēties viens pats – viņam kaķis uz spēli jāuzaicina.

Kā pašam saimniekam novērtēt sava mīluļa fizisko kondīciju?

“Redzot, kā kaķis staigā, vai viņam nekarājās vēders. Ļoti svarīgi ir arī mēģināt sataustīt ribas: ja jūt, ka tur ir ļoti liela tauku kārtiņa un ribas ir grūti sataustīt, tad tā ir pirmā pazīme, ka tomēr ir jāsāk piedomāt pie citāda dzīvnieka ēdināšanas režīma,” skaidroja ārste.

Liekais svars ir sākums daudzām veselības problēmām – jo īpaši sirdsslimībām un cukura diabētam. Kaķim kļūst grūti sevi apkopt, saveļas spalva.

Aptaukošanās apgrūtina arī citu slimību ārstēšanu, jo kļūst grūtāk cīnīties ar iekaisuma procesiem. Cieš locītavas un iekšējie orgāni. Sevišķi jāuzmanās, ja kaķim parādās vemšana un zūd apetīte.

“Resnam kaķim ir ļoti, ļoti liels risks, ka viņam būs aknu bojājumi, veidosies aknu lipidoze, jo viņa organisms nav paredzēts tam, lai strauji šķeltu taukaudu rezerves, jo normālam, ārā dzīvojošam, staigājošam kaķim, kurš daudzi medī, liekā svara praktiski nekad nebūs,” norādīja ārste.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti