Tā kā alerģija var parādīties pēkšņi jebkurā vecumā, ir vērts pievērst uzmanību tās simptomiem. "Veselības centra 4" klīniskais imunologs Lauris Līcītis stāsta, ka, sezonai sākoties, jau pāris dienas iepriekš var sākt izjust pirmos alerģitātes vēstnešus – sirds apvidū diskomforts, elpošanas diskomforts, nervozitāte, nogurums, pēkšņa miegainība. Vēlāk tam pievienojas klasiskie ziedputekšņu alerģijas simptomi. Tie ir līdzīgi dažādām vīrusu saslimšanām, atšķirība tikai, ka nav augstas temperatūras un kakla sāpju.
Sevi pasargāt var, lietojot medikamentus, kas mazina sliktās sajūtas. "Var saulesbrilles nēsāt. Ja cilvēkam ir kontaktlēcas, tās noteikti tajā brīdī jāņem ārā, jāliek brilles. No ārienes atgriežoties mājās, var matus izmazgāt, virsdrēbes nomainīt, jo tur visur būs ziedputekšņi. Mašīnā braucot, netaisīt logus vaļā, mājās vēdināšanu labāk naktī taisīt. Veļu nežāvēt ārā ne uz balkona, ne ārā pagalmā," iesaka Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) bērnu alergoloģe Ieva Cīrule.
Arī sejas maska ir ļoti labs līdzeklis cīņā ar ziedputekšņiem. Alerģijas gadījumā pirmais solis ir ģimenes ārsta apmeklējums. Ja būs nepieciešams, viņš izrakstīs nosūtījumu pie speciālista. Alerģijas bieži vien ir ārstējamas. Talkā nāk imūnterapija, kuras laikā organisms tiek pieradināts pie konkrētiem ziedputekšņiem.
Cilvēkiem, kuriem ir alerģija pret ziedputekšņiem, talkā var nākt mobilā lietotne "Pasyfo". Ar tās palīdzību iespējams uzzināt esošo un plānoto ziedputekšņu koncentrāciju gaisā. Lietotni “Pasyfo” kopīgi izstrādājuši Latvijas, Somijas, Lietuvas un Austrijas zinātnieki. To iespējams lietot gan viedtālrunī, gan datorā. Viss, kas ir jāzina, jābūt skaidrībai, pret kuriem ziedputekšņiem ir alerģija, un tad, ņemot vērā putekšņu koncentrāciju gaisā un laika apstākļus, varēs prognozēt, kurā dienā jāievēro īpaši piesardzības pasākumi.