Dienas ziņas

Uz aicinājumu vakcinēties atsaucas katrs desmitais

Dienas ziņas

Iedzīvotāji cīnās par reisa Dagda-Rīga saglabāšanu

Kā ierobežot lupīnu un zeltslotiņu audzes

Kā ierobežot lupīnu un zeltslotiņu audzes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Meklējot deviņus ziedus Līgo nakts vainagam, reizēm tajā tiek iepītas arī krāšņās un aristokrātiskās lupīnas. Jūnijā tās parasti ir pilnbriedā, violetā un gaisīgi rozā segā ietinot ne vienu vien pļavu, meža vai ceļa malu. Tomēr lupīnas savas straujās izplatības dēļ pēdējos gados uzskatāmas par invazīvu sugu, kas rada draudus citām vietējo augu sugām. Līdzīgi jau vairākus gadus par lielu draudu tiek uzskatītas arī saulainās Kanādas zeltslotiņas un Tatārijas salāts. Kā cīnīties ar krāšņajiem, bet negantajiem ienācējiem mūsu dabā?

Tumši violetās, rozā un retāk baltās majestātiski garās ziedkopas priecē daudzu dārzu īpašniekus. Lupīnas pieder tauriņziežiem, un šīs dzimtas augiem piemīt īpašība no atmosfēras piesaistīt slāpekli. Padomju gados šādā veidā tika bagātināta augsne.

"Mūsdienās mēs saprotam, ka pārbagātā augsne var apdraudēt tās sugas, kas saistītas tieši ar nabadzīgām augsnēm, piemēram, tā pati silpurene, kas nekad neaugs tādos treknos bagātos mežos, īpaši šādās vietās, sausos nabadzīgos zālājos ļoti īpašs un trausls tas sugu kopums," stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) eksperte Agnese Priede.

Lupīnas strauji izplatās vietās, kur tās vienkārši it kā aizmirstas, piemēram, pamestu mazdārziņu teritorijās. Tāpēc vienīgais veids, kā ar tām cīnīties, ir ziedus nopļaut. Vēlams vēl pirms sēklu nogatavošanās.

"Sēklu ir daudz, vairāki simti vai vairāki tūkstoši no viena auga, līdz ar to ap šo vienu mātes augu sasējas daudzas sīkas lupīniņas, ko mēs varbūt pirmajā gadā nepamanām, un beigās tā var izvērsties par vienas sugas tīraudzi dažu gadu laikā," teica Priede.

Lupīnas jāpļauj agri, ap Jāņiem ir jau gandrīz par vēlu. Un noteikti vairākas reizes sezonā. Tāpat rīkojas arī ar krāšņo Kanādas zeltslotiņu.

"Kamēr zeltslotiņas nav sākušas ziedēt, šīs zaļās audzes ne ar ko īpašu neizceļas, un bieži vien tiek nokavēts brīdis, kad visātrāk un ērtāk tās sākt pļaut. Taču tieši pļaušana – kārtīga un regulāra, ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai ar nevēlamo svešzemnieci tiktu galā," norādīja DAP eksperte.

Arī zeltslotiņa izplatās ļoti strauji. Tās ziediem ir sīkas un smalkas lidpūciņas, kas ļauj šim augam viegli izplatīties ar vēju ļoti lielos attālumos.

Šobrīd tiek izstrādāti stingri kritēriji par sugām, kas būtu jāiekļauj valsts noteikto invazīvo sugu sarakstā. Pašlaik oficiālajā sarakstā ir tikai Sosnovska latvānis, bet, iespējams, jau drīzumā tajā varētu iekļaut pat dažus desmitus augu sugu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti