Dienas ziņas

Ādažos – zemnieku un amatnieku tirgus

Dienas ziņas

Latvijā piemin Otrā pasaules kara upurus

Nodod veco elektrotehniku

Dagdā eko dienās galveno uzmanību pievērš vecās elektrotehnikas utilizēšanai

Arī Dagdas novada iedzīvotāji piedalījušies eko dienā, lai varētu nodot vecu elektrotehniku. Valsts vides dienests aicina visas Latvijas pašvaldības šādas eko dienas rīkot biežāk, lai radinātu iedzīvotājus rūpēties par vidi. Lai gan zināms, ka šādi atkritumi ir jāutilizē specializēti, joprojām vecā elektrotehnika ir manāma mežos un izgāztuvēs.

Iegādājoties jaunu sadzīves un elektrotehniku, pastāv  problēma, kur nodot veco.  Kā zināms, vecos televizorus, datorus un citas elektropreces nedrīkst mest kopējā sadzīves atkritumu konteinerā.

Divu dienu garumā Dagdas novada iedzīvotājiem bija iespēja mūžu nokalpojušo  elektrotehniku nodot īpaši izveidotos punktos pa visu novadu. Eko dienas akcija Dagdā noritēja pirmo reizi, un atsaucība bija negaidīti liela. „Tas ir pareizi, jo turpina izmest visu kur pagadās (..). Esmu redzējis, braucot uz Andzeļu pusi, - tur ir izmests vecs ledusskapis,” norāda Anatolijs no Dagdas.

„Apsaimniekošana jāveic, lai negūtu peļņu, bet lai domātu par vidi,” norāda vēl viens Dagdas iedzīvotājs Raimonds. „Es uzskatu - Dagdā ir tīri meži, bet parasti mēnešu laikā veidojas atkritumu kaudzes. Mežos ir. No sava meža arī dabūju vest atkritumus,” viņš stāsta.

Pēc savākšanas vecā eletrotehnika tiks nogādāta īpašā pārstrādes cehā, kur tiks izjaukta, rūpīgi atdalot plastmasu, stiklu un metālu. Lielākā daļa materiālu tiks izmantoti otrreiz, saudzējot vidi un energoresursus.

Eko dienas ir katras pašvaldības iniciatīva rūpēties par apkārtējo vidi. Lielākajās pilsētās  nolietoto eletrotehniku ir  iespējams nodot atkritumu apsaimniekotājiem, kas nodarbojas  ar nolietoto elektropreču  utilizāciju. No Valsts vides dienesta sniegtās informācijas skaidrs, ka šādu apsaimniekotāju pakalpojumi tiek piedāvāti tikai lielākajās pilsētās.

Joprojām atkritumu apsaimniekotāju uzņēmumu nav daudzās pierobežas pilsētās, kā arī mazajās, tādās kā Viļāni, Viļaka, Zilupe un citas. „Atkritumu apsaimniekotājs ir ieinteresēts savākt pēc iespējas vairāk, bet daļa nonāk arī atkritumu poligonos, kur tā [tehnika] tiek sajaukta ar citiem atkritumiem vai arī nelikumīgi novietota īpašumos, vai atstāta vecajos šķūnīšos,” stāsta Valsts vides dienesta Rēzeknes reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles sektora vadītājs Visvaldis Noviks.

Daudzās no vecajām elektrotehnikas iekārtām ir ķīmiskā broma elementi, kas ir kaitīgi cilvēka veselībai. Pat ja mežā vai pļavā tiek izmests mobilais telefons, broms nonāk zālē, ko ēd dzīvnieks, un, iespējams, ķēdes secībā tas var nonākt arī cilvēka organismā, kas ir bīstami.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt