Baltijas jūrā uzsāks zemūdens kartēšanu un biotopu izpēti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lai pārskatītu Baltijas jūrā esošās dzīvotņu definīcijas un dzīvotņu aprakstus, īstenos projektu LIFE REEF, kā laikā veiks zemūdens kartēšanu, vēstīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Gunta Gabrāne. Pastiprinātu uzmanību pievērsīs Baltijas jūras Latvijas piekrastē sastopamajām invazīvajām sugām un to ietekmei uz dzīvotnēm.

Kā viena no problēmsugām ir atzīts apaļais grundulis, kura izplatības rezultātā būtiski mazinās jūras ēdamgliemeņu populācijas. Tāpēc ar dažādām jūras grunts izpētes metodēm iegūtie dati tiks izmantoti, lai projekta laikā izstrādātu rīcības plānu invazīvo jūras sugu ietekmes samazināšanai, tostarp tiks testēti zvejas rīki apaļā jūras grunduļa specializētai zvejai.

Projekta LIFE REEF laikā Baltijas jūras akvatorijā plānots kartēt un izpētīt Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamos jūras biotopus "Smilts sēkļi jūrā" un "Akmeņu sēkļi jūrā" 4116 kvadrātkilometru platībā.

LIFE REEF jeb projektu "Jūras aizsargājamo biotopu izpēte un nepieciešamā aizsardzības stāvokļa noteikšana Latvijas ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā" īsteno DAP kā vadošais partneris sadarbībā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu “BIOR” un Latvijas Hidroekoloģijas institūtu. Tā kopējais budžets ir 4 miljoni EUR, no tiem 60% sedz ES vides un klimata pasākumu programma LIFE, bet 40 % - Latvijas Vides aizsardzības fonds un projekta partneri.

“LIFE REEF projekta zinātniskie pētījumi nepieciešami, lai tiktu nodrošināta biotopu aizsardzība, kas veicinās gan zivju populāciju, gan putnu dzīvotņu uzlabošanos, gan jūras resursu visaptverošas aizsardzības sistēmas izveidi”, informēja DAP LIFE REEF projekta vadītāja Ilze Sabule, stāstot par dabas aizsardzības plānošanas sistēmiskām izmaiņām.

“Lai gan lielākajai daļai jūra asociējas ar smilšainu pludmali, rudens vētrām vai dzintara gabaliņu lasīšanu, jūras ekosistēma un zemūdens pasaule ir daudz sarežģītāka un glabā vēl daudz citu vērtību un noslēpumu. Runājot par īpaši aizsargājamiem biotopiem, parasti ar to saprotam sauszemes dabas vērtības, taču arī jūra slēpj Eiropas Savienības nozīmes īpaši aizsargājamos jūras biotopus, piemēram, "Smilts sēkļi jūrā" un "Akmeņu sēkļi jūrā"," sacīja DAP ģenerāldirektors Andrejs Svilāns.

Informācija atspoguļo tikai projekta LIFE REEF īstenotāju redzējumu. Eiropas Komisijas Mazo un vidējo uzņēmumu izpildaģentūra nav atbildīga par šeit sniegtās informācijas iespējamo izmantojumu.​

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti