Apdraudēts svarīgākais ezers Kambodžā

Kambodžas iedzīvotājus satrauc elektrostaciju dambju celtniecība. To būvniecības sekas izjūt vietējie zvejnieki – zivju daudzums samazinās, ūdens kvalitāte pasliktinās, un vietējos uztrauc Tonlēsāba ezera liktenis.     

Tonlēsāba ezers Kambodžā ir nodrošinājis miljoniem cilvēku ar vitāli nepieciešamo tīro ūdeni vairāku gadsimtu garumā. Tagad šim ezeram draud nopietnas pārmaiņas, kas var būtiski izmainīt vai pat iznīcināt pastāvošo ekosistēmu.

Eksperti norāda, ka ezera pastāvēšana ir nopietni apdraudēta. Kambodžas iedzīvotāju skaits strauji pieaug, taču ezeram nav pietiekami daudz resursu, lai ar tajā esošajām zivīm varētu pabarot visus cilvēkus. Tonlēsāba ezers ir ļoti svarīgs vietējai ekonomikai, taču tā pastāvēšanu apdraud mežu izciršana, kā arī hidroelektrostaciju būvniecība. Pie ezera dzīvojošie zvejnieki saka, ka pārmaiņas ir jūtamas jau tagad – zivju ir mazāk nekā iepriekš, kā arī ūdens kļuvis netīrāks.

Kambodžas Zvejnieku rīcības koalīcijas ģenerāldirektors Oms Savats uzskata, ka ezera ekosistēmu jau tagad ietekmē hidroelektrostaciju būvniecība uz upēm, kuras ieplūst ezerā.

“Tiek plānots būvēt vairākus dambjus Laosā. Kambodžas teritorijā jau ir viens liels hidroelektrostacijas dambis. Mēs baidāmies, ka tie nopietni ietekmēs zivju migrāciju. Dambji vietām ir apturējuši straumes, kas savukārt ietekmē ūdens kvalitāti,” saka Savats.

Zvejnieki jau tagad pamanījuši, ka atsevišķas zivju sugas sastopamas daudz retāk vai pazudušas pavisam. Eksperti norāda, ka Kambodžai jāizstrādā konkrēta rīcības politika, kas ļautu regulēt saimniecisko darbību saistībā ar ezeru, lai nekaitētu tā ekosistēmai.

Tiesa, problēmas pastāv arī ekonomiskajā jomā – samazinoties nozvejai, palielinās nabadzība apkārtējos ciemos, liekot cilvēkiem pārcelties uz pilsētām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt