Rīta Panorāma

Blinkens aicina Izraēlu veidot drošības zonas Gazas joslā

Rīta Panorāma

Mājdzīvniekiem liela nozīme psihiskās veselības saglabāšanā

Zinātnieki brīdina par sasilšanas postošo ietekmi uz jūru ekosistēmu

Zinātnieki brīdina par globālās sasilšanas postošo ietekmi uz jūru ekosistēmu

Globālā sasilšana postoši ietekmē arī jūru un okeānu ekosistēmas. Šī iemesla dēļ "Census" pētniecības misijas pārstāvji savu darbu pie Spānijai piederošajām Kanāriju salām dēvē par sacīkstēm ar laiku.

"Census" misijas vadītājs Leopoldo Moro norādīja: "Šīs misijas mērķis ir uzskaitīt jūras faunu, pirms klimata pārmaiņas un antropogēnais spiediens veicina tās izzušanu. Tās ir sacīkstes ar laiku. Mums ir jāvirzās uz priekšu pēc iespējas ātrāk, jo mēs katru dienu zaudējam sugas."

Pētnieki izmanto zemūdeni, kas spēj nolaisties 300 metru dziļumā, un fiksē jūras floras un faunas iemītniekus, kā arī vāc paraugus. Misijā iesaistījušies daudzu valstu zinātnieki, bet jaunu sugu identificēšanai izmantos modernās tehnoloģijas.

Mērķis ir ambiciozs – 10 gados atklāt līdz 100 tūkstošiem jaunu sugu. Tiks arī pētītas pārmaiņas, ko izraisa globālā sasilšana, un jau patlaban novērots, ka dažu sugu izplatības areāls virzās no tropu joslas uz poliem.

Kā piemēru var minēt situāciju mums tuvākajā Dānijā, kur aizvien biežāk zvejnieku tīklos nokļūst kalmāri, bet samazinās mencu populācija. Zvejnieki šogad jau ieguvuši 281 tonnu šo galvkāju jeb vairāk nekā trīs reizes vairāk nekā pērn. Savukārt mums Latvijā vislabāk pazīstams ieceļotājs no Melnās jūras baseina – apaļais jūrasgrundulis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti