Panorāma

Cilvēktiesību situācija Baltkrievijā arvien pasliktinās

Panorāma

Panorāma

Krusā cietuši simtiem putnu

Negaisā traumēti un nonāvēti daudzi putni

Simtiem savvaļas putnu šogad nespēs doties uz siltajām zemēm – krusa un vētra salauzusi tiem spārnus un gūti arī citi smagi ievainojumi. Uz kāda lauka Dobelē atrasti vairāk nekā 10 bojā gājuši stārķi. Desmitiem ievainotu putnu nonākuši dzīvnieku patversmēs, un tikai dažiem ir  nelielas cerības nonākt atpakaļ savvaļā.

Reaģējot uz cilvēku izsaukumiem, biedrība "Ežu hospitālis" Jelgavas novadā uzņēmusi dramatiskus kadrus ar beigtiem un smagi savainotiem asiņojošiem stārķiem pēc pirmdien notikušās postošās krusas. 

"Šobrīd tā statistika ir tāda, ka 13 miruši uz konkrētā lauka un septiņi dzīvi. Bet viņi visi ir diezgan smagi cietuši.

Ir putni, kuriem lauzti spārni. Stārķi, kuriem nāksies amputēt spārnus, dabā viņi, protams, nevar atgriezties," sacīja biedrības "Ežu hospitālis" brīvprātīgā Ingvilda Aumeistere.

Biedrība turpina savainoto putnu ārstēšanu, taču pienāk arī jauni ziņojumi par krusā savainotiem putniem.

Arī biedrība "Drauga spārns" fiksējusi kadrus, glābjot stārķus Tukuma un Dobeles novadā.

"Atveda deviņus stārķus sliktā stāvoklī, viņi nestāvēja kājās. Ir tie, kuri ar lauztiem spārniem, tie nevarēs atgriezties dabā," vērtēja biedrības "Drauga spārns" brīvprātīgais Aleksandrs Siņevolnovs.

Smagāk savainotie putni, visticamāk, savu atlikušo dzīvi pavadīs nebrīvē un papildinās jau tā līdz ar gadiem pārpildīto stārķu voljēru.

Tie, kam ir cerības izārstēties, atrodas biedrības hospitālī un saņem vitamīnu potes un pilnvērtīgu barību.

"Vienam vaļējs, otram slēgts lūzums. Pēc tam, kad apsēji būs noņemti, tad mēs izstiepsim spārnus, paskatīsimies, kāda tur trajektorija," sacīja Siņevolnovs.

Ievainoto stārķu aprūpe
Ievainoto stārķu aprūpe

Smagi krusā ir cietušas arī vairākas hospitālī nonākušās dzērves.

To, cik daudz putnu cietuši visā valstī, noskaidrot nav iespējams, bet viņu nākotne ir skarba: daļa kļūs par medījumu citiem dzīvniekiem, citi līdz pēdējiem spēkiem cīnīsies par dzīvību. Tikmēr gājputnu laiks sāksies pavisam drīz – augusta divdesmitajos datumos. 

"Esmu redzējis, ka ar salauztu kāju daži stārķi iemācās lidot un baroties, bet, ja ir salauzts spārns, putns nevar pacelties gaisā.

Tad ir skaidrs, ka ne uz kādu Āfriku viņš nevar aizlidot," atzina ornitologs Dmitrijs Boiko.

Tikmēr biedrībā "Drauga spārns" un biedrībā "Ežu hospitālis" nepieciešamas zāles un potes. Abas biedrības lūdz palīdzību, turpinot arī jaunu putnu uzņemšanu un esošo ārstēšanu.

Stārķi
Stārķi

Kā atzina Dobeles pašvaldības komunālajā dienestā, ar šādu gadījumu, kad jāsavāc masveidā beigti savvaļas putni utilizācijai, saskaras pirmo reizi. SIA "Dobeles komunālie pakalpojumi" Sanitārās nozares vadītāja Aļona Isajeva sacīja: "Mēs no pašvaldības policijas vakar vakarā saņēmām ziņojumu, ka Penkules pagastā un pie autobusu pieturas ir stārķi. 13 gabali, – viens pieturā, 12 gabali bija uz lauka."

Trešdien, 9. augustā, uz notikuma vietu devušies uzņēmuma darbinieki, lai tos savāktu, skaidroja Isajeva.

Katrai pašvaldībai ir savs atbildīgais komunālais dienests, kam jānodrošina  arī beigto putnu savākšana un to nodošana Pārtikas un veterinārajam dienestam putnu utilizācijai. 

Vētras posts skāris ne tikai cilvēku mājokļus, bet arī putnu ligzdas. Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Ornitoloģijas laboratorijas darbiniece Dr.biol. Māra Janaus, vaicāta, vai stārķi centīsies tās atjaunot, atbildēja noraidoši, paskaidrojot, ka šogad atjaunot vairs nevar pagūt, jo stārķi ap augusta beigām, septembra sākumu sāks doties uz ziemošanas vietām, bet līdz tam putniem vēl jāuzkrāj spēki.

Viņa arī LSM.lv skaidroja, ka ligzdās esošie putni šādos laikapstākļos cenšas, cik vien iespējams, pieplakt un necelties kājās, lai nesaskartos ar vēja pretestību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti