Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Eksperti: Lāči Latvijā ir atgriezušies uz palikšanu

Eksperts: Lācis Latvijā ir atgriezies uz palikšanu

Lāči Latvijā ir atgriezušies uz palikšanu, uzsver lāču pētnieks Jānis Ozoliņš. Pieaugot lāču populācijai, cilvēki arvien biežāk varētu sastapties ar lielo ķepaini, taču runāt par medību atļaušanu nevarēs vēl ilgi, lēš zinātnieki. Tikmēr Vidzemē, Brenguļu pagasta Pūpolu ciematā, iedzīvotāji stāsta, ka lāču pēdas parādījušās piemājas dārziņos.

Pirmās ziņas par lāčiem Brenguļu pagasta apkārtnē klīda jau pavasara pusē, bet toreiz iedzīvotāji uz to kā realitāti raudzījās ar lielu skepsi. Tagad viņi atzīst – lielie dzīvnieki liek par sevi manīt arvien vairāk 

"Pūpolu" iedzīvotāja Zane sacīja, ka lāču klātbūtne jau sāk uztraukt: "Viņi šogad šeit ir parādījušies kopš ziemas. Mazliet sāk uztraukt, jo viņi jau ir pārāk tuvu "Pūpoliem", lai droši ietu sēņot." Lāču pēdas novērotas dārzā, bail ir arī par suņu un kaķu likteni, sastopoties ar lielo meža zvēru.

Zane stāstīja, ka pēdējo reizi lāča pēdas redzētas nesen netālu no viņas mājām, Gaujas pludmalē. Lācis esot redzēts arī pie Brenguļu stacijas.

Lācis
Lācis

Vietējais mednieks, Brenguļu, Kauguru un Trikātas apvienības vadītājs Jānis Fūrmanis norādīja, ka

lāči mežā ir, bet tas ir normāli – dabisks process, kad dzīvnieku ir vairāk un viņi meklē izdzīvošanas iespējas. 

"Pagaidām mājās, pagalmos iekšā nenāk un pie loga nevienam nekasās," pauda mednieks. "Tā māja, kur viņš tika redzēts, ir Brenguļos pie dzelzceļa stacijas, meža masīva malā, un tur viņš tuvumā dzīvo un staigā. Bet nevarētu teikt, ka ir kaut kas baigi milzīgs."

Pērn Latvijā dzīvojuši vismaz 70–80 lāču, un pētnieki prognozē, ka viņu skaits turpinās pieaugt.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais lāču pētnieks Jānis Ozoliņš pastāstīja, ka gūti jauni pierādījumi par lāču vairošanos un ziemā dzimušajiem lācēniem: "Nav nekāda iemesla domāt, ka lāču populācija nepalielināsies. Faktiski tās straujā palielināšanās ir sākusies pirms četriem, pieciem gadiem, kad tika konstatēti pirmie pierādījumi par lāču vairošanos Latvijas teritorijā."

Šobrīd vislielākais lāču skaits ir Ziemeļvidzemē – Limbažu novadā, Valmieras novadā, Valkas, Alūksnes pusē, kā arī Krievijas un Baltkrievijas pierobežā Latgalē.

Ozoliņš prognozēja, ka lācis Latvijā ir atgriezies uz palikšanu, turklāt cilvēki to novēros arvien biežāk.

"Tas neprasa no cilvēku puses neko vairāk kā piesardzību un apzināties, ka tiešā saskarsmē ar lāci dzīvnieks ir fiziski pārāks," atgādināja pētnieks.

Zinātnieki šobrīd vēl veic lāču populācijas monitoringu, bet jau tagad var apgalvot, ka izveidojusies sava pašatražojoša lāču populācija tieši Latvijas iekšienē.

Tomēr tas nenozīmē, ka tuvākajā laikā būs nepieciešamība samazināt lāču populāciju jeb sākt viņu medības. Izskan vien brīdinājums – ja ir vēlme doties mežā, tad jāuzvedas skaļi. Sastopoties ar šo dzīvnieku, nesākt paniski skriet, bet klusām, nepagriežot muguru, lēnām doties prom. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti