Eiropas Savienība neplāno likt šķēršļus glifosāta izmantošanai lauksaimniecībā

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ceturtdien paziņoja, ka nav konstatējusi "būtiskas problēmas", kas neļautu atkārtoti atļaut pretrunīgi vērtētā un plaši izmantotā herbicīda glifosāta lietošanu Eiropas Savienībā.

Vides aizsardzības organizācijas paudušas sašutumu par šo paziņojumu, norādot, ka ir zinātniski pierādījumi, ka glifosāts var izraisīt vēzi, saindēt ūdens organismus un var būt nāvējošs apputeksnētājiem, piemēram, bitēm.

Eiropas Savienības (ES) aģentūras ilgi gaidītajā novērtējumā norādīts, ka dažās jomās datos ir nepilnības un ka "12 no 23 ierosinātajiem glifosāta izmantošanas veidiem ir konstatēts augsts ilgtermiņa risks zīdītājiem".

Taču EFSA norādīja, ka tā uzskata, – bažas ir "kritiskas" tikai tad, ja tās ietekmētu visus ierosinātos vielas lietošanas veidus, kas liegtu atjaunot tās lietošanu.

Pētījums, kas tika iesniegts Eiropas Komisijai (EK) un ES dalībvalstīm, kalpos par pamatu gaidāmajam ES lēmumam par glifosāta lietošanas atjaunošanu ES teritorijā vēl uz pieciem gadiem.

Pašreizējās atļaujas termiņš beidzas 15. decembrī.

Pilns ziņojums, ko paredzēts publicēt līdz mēneša beigām, ir balstīts uz aptuveni 24 000 pētījumu, kā arī uz 90 dalībvalstu ekspertu atbildēm, norādīja EFSA.

Aģentūra piebilda, ka datu trūkuma dēļ tā nav pabeigusi riska novērtējumu par glifosāta ietekmi uz ūdensaugiem. Tā arī nesniedza ieteikumus par riskiem, kas saistīti ar pārtikas patēriņu, "nepilnīgu datu dēļ par glifosāta atlieku daudzumu rotācijas kultūrās, piemēram, burkānos, salātos un kviešos". Tomēr neesot sagaidāms, ka tas varētu izraisīt toksikoloģiskās drošības līmeņu pārsniegšanu, "tāpēc nav konstatētas kritiskas bažas".

Vides aizsardzības organizācija "Greenpeace" paudusi sašutumu par šo lēmumu.

"Gadu gadiem ir uzkrājušies pierādījumi par glifosāta toksiskumu cilvēkiem un videi, bet Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde atkal ir nolēmusi tos noslaucīt zem paklāja," sacīja "Greenpeace" pārstāve Eva Korala.

"Komisijai un ES valstu valdībām ir pienākums aizsargāt cilvēkus un dabu – tām ir jānoraida glifosāta atkārtota apstiprināšana un jāvirza Eiropas lauksaimniecība uz ilgtspējīgu kursu."

Glifosāts ir galvenā sastāvdaļa plaši izmantotajā ASV agroķīmijas uzņēmuma "Monsanto" ražotajā nezāļu iznīcinātājā "Roundup". 2018. gadā šo amerikāņu uzņēmumu iegādājās Vācijas ķīmijas gigants "Bayer".

Kopš tā laika "Bayer" Amerikas Savienotajās Valstīs ir saskāries ar virkni tiesas prāvu saistībā ar apgalvojumiem, ka glifosāts izraisa vēzi, ko uzņēmums noliedz.

Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā Vēža izpētes aģentūra 2015. gadā paziņoja, ka glifosāts ir,  "iespējams, kancerogēns".

Francijas medicīnas pētniecības institūts INSERM 2021. gadā paziņoja, ka glifosātam ir "mērena iespējama saistība" ar Ne-Hodžkina limfomu (vienu no vēža paveidiem).

Neraugoties uz to, Eiropas Ķimikāliju aģentūra pagājušajā gadā paziņoja, ka pieejamie pierādījumi neattaisno šīs vielas klasificēšanu kā kancerogēnu.

Sākotnēji EFSA bija plānojusi pētījumu publicēt 2022. gada otrajā pusē, taču paziņoja, ka tā ir atlikusi tā publicēšanu, jo par šo jautājumu tika saņemts "nepieredzēti liels" komentāru skaits.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti