Vai zini?

Vai zini, kā Luiss Armstrongs ierakstīja dziesmu „What a wonderful world”?

Vai zini?

Vai zini, kas ir Ēzopa valoda?

Vai zini, ka jau 19. gadsimta beigās daudzās latviešu zemnieku mājās bija ūdensvads?

Vai zini, ka jau 19. gadsimta beigās daudzās latviešu zemnieku mājās bija ūdensvads?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Visi zinās dziesmu "Meita gāja uz avotu, zaļa krūze rociņā". Tas mums ir tāds stereotips, ka līdz pat jaunākajiem laikiem meitas ūdeni stiepušas no upes, ezera, avota, akas. Visus "zinātājus" nāksies mazliet sarūgtināt, jo jau 19. gadsimta beigās ļoti daudzās latviešu zemnieku saimniecībās bija ūdensvadi. Tie nebija no čuguna vai dzelzs, bet gan izgatavoti no koka caurulēm, kas izurbtas un savienotas viena otrai galā.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Bija īpaši meistari, kas to pieprata, un šādus ūdensvadus lietoja līdz pat 20. gadsimta beigām. Iespējams,

pēdējo ūdensvadu meistaru jeb pumpenieku mums izdevās satikt septiņdesmitajos gados Drustu pagastā un nofilmēt viņa darba procesu.

Līdz pat divtūkstošajiem gadiem Latvijā vietumis saglabājušies koka pumpji, kas veidoti šādā tehnoloģijā. (..) Jā, ūdensvadi tiešām bija parasta lieta. Tie stiepās trīsdesmit, piecdesmit vai pat vairāk metru attālumā, lai nebūtu jāiet uz aku – pumpis parasti atradās vai nu kūtī, kur ūdens bija vajadzīgs visvairāk, vai arī dzīvojamās mājas virtuvē. Otrs gals atradās akā.

Priedes koks, tikko no meža cirsts, pilnīgi svaigs ar visu mizu – tas tika izurbts apmēram četrarpus metru garenvirzienā. Kamēr pumpenieks taisīja urbi un visu salika, saimnieks ar puišiem bija jau izracis grāvi, un ūdensvads momentā tika guldīts iekšā.

Mēs atrakām tādu ūdensvadu – pēc gandrīz piecdesmit gadiem koka caurules bija ideāli saglabājušās!

Vēl interesantāk – ūdensvads bija uztaisīts tā, ka no vienas akas viens pumpis bija dzīvojamajā mājā, bet otrs – kūtī. Tātad no šīs akas gāja divas līnijas, kas tika lietotas pēc vajadzības – kur vajag, tur tad arī tika pumpēts ūdens.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti