Vai zini?

Vai zini, kas ir slavenais Džerija Maligana bez klavieru kvartets?

Vai zini?

Vai zini, kas ir htoniskā pasaule?

Vai zini, ka senajiem latviešiem nebija uzvārdu?

Vai zini, ka senajiem latviešiem nebija uzvārdu?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Šodien mums katram ir savs uzvārds, kuru, ja kaut kur pārceļamies, ņemam sev līdzi. Bet viduslaikos cilvēkam bija vārds un viņam pat it kā bija arī uzvārds, bet faktiski tas nebija viņa paša uzvārds, bet gan tās vietas vārds, no kuras viņš nāca – respektīvi, viņa mājas vārds.

Vai zini?

Latvijas Radio 3 ciklā "Vai zini?" kultūrpētnieki, vēsturnieki un citi eksperti skaidro dažnedažādus terminus, vēsta par interesantiem artefaktiem un neparastām idejām.

Ja kādu iemeslu dēļ viņš aizgāja no savas mājas un paņēma mājas vārdu līdzi, iestājās zināma nekārtība. Tāpēc zviedru laikos 17. gadsimtā, ja zemnieks aizgāja no savas sētas, viņam bija aizliegts ņemt savu mājas vārdu līdzi – viņam palika tikai vārds. Ja viņš pārcēlās uz citu māju, viņam bija jālieto paša kristītais vārds un tās mājas vārds, kurā viņš dzīvo.

Tieši tāpēc viena no mūsu nacionālajām bagātībām ir mājvārdi, kurus dažādu iemeslu dēļ cilvēki mēģinājuši uzlabot, nosaukt modernāk, jo nav izpratuši, ko tas nozīmē.

Otra lieta – ļoti daudzas senās sētas aizgājušas postā, to vienkārši vairs nav. Brīvdabas muzejā mums tapusi reklāma – mums ir mājas no Jūpīšiem, Poķiem, Vecķempjiem, no Kalna Kundziņiem – tās visas ir Zemgalē kādreiz eksistējušas sētas, kuru vairs nav. Un, ja nu kādam ļoti gribas atbraukt un pētīt savu dzimto zemi, iesaku vispirms atnākt uz muzeju, sameklēt māju, kas viņu interesē, un pēc tam uz šo novadu aizbraukt apskatīties, vai tur kas ir palicis vai nav.

Vai zini?

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti