#LV99plus: Lielinieki ieceļ skolēnus vadīt pārtikas valdi Cēsīs

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99plus - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils, un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Šodien ar draugiem aktīvi pārspriedām nacionālās padomes darbību Valkā, līdz sarunas pārtrauca Freimanis. Viņš satraukts jautāja: ‘’Vai jūs zināt, kādus podus ir nogāzis Mengelis?’’. Es jautāju, kas ir Mengelis, un Skals brīnījās, kā tad es nezinot mūsu ietekmīgāko skolas biedru. Patiešām tāds tipāžs ar mums skolā bija mācījies, bet tagad jau sen vairs uz skolu nenāca. Skals gan viņu labi pazina. Dzīvojot netālu no viņa, un abi šad un tad papirosus kopā sapīpējot.

Pēc revolūcijas, izrādās Mengelis uz īsu brīdi bija kļuvis pa lielu vīru.

Lielinieki Mengeli un divus viņa draugus esot iecēluši Cēsu Pārtikas valdē.

To tagad gan pirmo reizi dzirdu, bet Skals izskatījās vēl pārsteigtāks. Ar visām šīm vēlēšanām un citām muļķībām es palaižot garām patiesi svarīgas lietas.

Mengelis ar draugiem esot pārvērtuši pārtikas valdi par ienesīgu bodi. Izpārdevuši visu tiem, kas gatavi maksāt. Draugi vispār esot varējuši dabūt visu, ko sirds kāro. Tostarp arī Skals izmantojis savu pazīšanos un sagādājis savai ģimenei lielu putraimu maisu.

Tā nu šie visus pārtikas krājumus esot raiti izpārdevuši un pārtikas valdes noliktavas tukšas. Problēmas novēluši uz kontrrevolucionāru sabotāžu.

Pagājušajā nedēļā pat esot notikusi pārtikas rekvizīcijas akcija pie buržujiem. Rekvizīcija gan visnotaļ pieticīga, vien pāris mājas skartas un vienīgais ieguvums - medus burka.

Freimanis saka, ka nu beidzot arī lieliniekiem esot gana. Uz pārtikas valdes māju pirms pāris dienām esot atnācis Zemes padomes pārstāvis ar bruņotiem strēlniekiem. Tā arī beidzās Mengeļa revolucionārā karjera. Mengelis ar draugiem pat uz pāris dienām aizturēts, bet tagad atbrīvots. Freimanis tieši viņu vakardien saticis un noklausījies stāstu par arestu.

Skals teica, ka žēl gan. Vien cerot, ka Mengelis bijis tik gudrs, lai daļu no naudas kaut kur noslēptu. Bite gan teica, ka tā tam nejēgam vajagot. Šie ar savām pārtikas rekvizīcijām esot viņa kaimiņa Mārtiņa veco māti gandrīz līdz nāvei pārbiedējuši. Ienāk bruņoti strēlnieki skolēna vadībā un pieprasa uzrādīt visu pārtiku, jo, redz, Mārtiņa ģimene esot buržuji. Skals atcirta, lai Bite beidzot par citiem uztraukties. Caur Mengeli būtu visu sarunājis, bet tagad nekā. Atkal būs bads jācieš.

*1917. gada 29. novembra ieraksts dienasgrāmatā 

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Populārākie
Interesanti