Sadaļas Sadaļas

«100 fakti par Rēzekni» – tapis jauns izdevums

Jau vairāk nekā septiņus gadsimtus Rēzekne ir viens no Latgales politiskajiem, ekonomiskajiem un kultūrvēsturiskajiem centriem. Pilsētas vēsturē pa šo laiku ierakstīti daudzi interesanti notikumi un personības. Tagad 100 no tiem ir atlasīti un iekļauti izdevumā “100 fakti par Rēzekni”, kura atklāšana gaidāma Rēzeknes pilsētas svētku ietvaros, jau 31. jūlijā.

“100 fakti par Rēzekni” – tapis jauns izdevumsGuna Igavena

Izdevumu tā autori, Latgales Kultūrvēstures muzeja Kultūrvēstures nodaļas vadītāja Anna Līpenīte un vēsturnieks Kaspars Strods, iecerējuši kā izzinošu ceļvedi, kas ne vien atklātu lasītājam interesantus vēstures notikumus par Rēzekni, bet arī mudinātu apmeklēt dažādas vietas un izzināt to vēsturi. Līpenīte stāsta, ka ideja par šāda izdevuma nepieciešamību radusies pirms trim gadiem.

“Rēzekne ir ierakstīta vēsturē jau vairāk nekā septiņos gadsimtos. Grāmatā ir izvēlēti vēsturiski fakti, hronoloģiskā secībā ir kā ceļazīmes Rēzeknes septiņu gadsimtu  vēsturē. Izdevums ir kā rokasgrāmata, kas lasītājam sniedz svarīgāko informāciju par pilsētas pagātni,” stāsta Līpenīte.

Izdevumā atrodamie fakti ir īsi un kodolīgi, vien pāris teikumus gari. Vēsturnieks Strods atklāj, ka tie tikuši vākti jau kopš idejas par šādas grāmatas nepieciešamību rašanās. Aizvadītajā gadā, kad tika saņemts finansējums un uzsākts darbs pie izdevuma, to esot bijis jau krietni vairāk par simtu.

“Protams, sākumā faktu bija daudz, tie tika sijāti vairākas reizes. Tā mēs nonācām pie šiem 100 faktiem. Mērķis bija atlasīt svarīgākos faktus no Rēzeknes kā apdzīvotas vietas, pat agrāk, līdz pat mūsdienām,” atklāj vēsturnieks.

Vaicāts, kurš šķiet interesantākais fakts pašam vēsturniekam, Strods atbild, ka tas ir fakts par Rēzeknes cietumu: “Par Daugavpili visi zina, bet tā kā Rēzeknē cietuma vairs nav, viņš nefunkcionē, par to varētu veselu stāstu veidot”.

Savukārt Līpenīte norāda, ka viņai kā ģeogrāfei tuvākie ir fakti, kas saistīti ar šo nozari:

Mans mīļākais ir fakts, ka pagājušā gadsimta 80. gados Rēzekne bija viena no zaļākajām pilsētām Latvijā. Toreiz, kad pilsētas platība bija 17,43 kvadrātkilometru un dzīvoja 42 500 cilvēku, uz vienu iedzīvotāju bija 44 kvadrātmetri zaļumu.

Katru vēstures faktu papildina ilustratīvais materiāls – fotogrāfija, karte vai dokuments. Izdevumā ir atrodami gan daudziem zināmi, gan arī pavisam maz dzirdēti fakti par Rēzekni, šejienes personībām un objektiem. Līdzīgu izdevumu par Rēzekni līdz šim nav bijis.

Izdevuma “100 fakti par Rēzekni” atklāšanas pasākums gaidāms Rēzeknes pilsētas svētku ietvaros Latgales Kultūrvēstures muzejā jau 31. jūlijā, plkst. 13.00. Tiesa gan, valstī noteikto pulcēšanās ierobežojumu dēļ dalībai tajā ir iepriekš jāpiesakās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt