Sabiedrībā vēl aizvien lieli aizspriedumi pret HIV/AIDS pacientiem

1. decembris visā pasaulē ir starptautiskā AIDS diena. Šī ir diena, kurā atkal un atkal censties graut sabiedrībā valdošos mītus un nezināšanu par šo slimību.

Sabiedrībā vēl aizvien lieli aizspriedumi pret HIV/AIDS pacientiemKristaps Feldmanis

“Tad, kad sabiedrība būs pietiekoši zinoša, ka apskaujoties, sarokojoties, skūpstoties, lietojot vienus dvieļus vai traukus iespēja iegūt šo infekciju nav nekāda, ka tā ir tikai un vienīgi seksuāla kontakta vai asins transmisijas infekcija, tad, kad mēs spēsim atšķirt šīs lietas no gaisa pilienu un sadzīves ceļa, tad arī tās bailes un noliegums pret cilvēkiem, kas ir slimi, ceru, ka tas arī zudīs,” stāsta HIV un AIDS slimnieku atbalsta grupas AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks. Mīti par šo slimību ir ļoti izplatīti, un situācija vien lēnām kļūstot labāka. Viens no lielākajiem mītiem – HIV un AIDS esot homoseksuālu vīriešu slimība.

“Statistika Latvijā pierāda pilnīgi citu ainu – ka šodien vislielākā pārnese ir heteroseksuālās attiecībās, seksuāli aktīvajā vecumā no 19 līdz 40 gadiem,” norāda Veiķenieks.

Latvijā aizvien vairāk cilvēku veic HIV testus, bet arī mazākam skaitam to konstatē, tātad tendence ir pozitīva, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra sabiedrības veselības analītiķe Šarlote Konova.

“2018. gadā tie bija 236 gadījumi, kas ir par 45 gadījumiem mazāk, kā arī ir samazinājies jaunatklāto AIDS gadījumu skaits – 2018. gadā 99 gadījumi, kas ir par 27 gadījumiem mazāk,” klāsta Konova.

Konova skaidro, ka Latvijā ar HIV inficējas heteroseksuāli pāri seksuālā ceļā, tādēļ ļoti svarīgi lietot prezervatīvus. Tāpat HIV tiek pārnests, vairākiem cilvēkiem lietojot vienu narkotiku šļirci, un katru gadu ir arī gadījumi, kad HIV tiek pārnests no mātes bērnam, tādēļ māte, kurai ir HIV, nedrīkst barot savu bērnu ar krūti. Tikmēr HIV un AIDS slimnieku atbalsta grupas AGIHAS valdes priekšsēdētājs Andris Veiķenieks ir pārliecināts, ka slimību nav iespējams izskaust tādēļ, ka trūkst zināšanu un arī efektīva ārstēšana esot pieejama vien pēdējos gados.

“Mums ilgu laiku pietrūka adekvātas ārstēšanas. Mums ilgu laiku bija ārstēšanai kritēriji, kuri pēdējie tika atcelti pagājušā gada 1. oktobrī, un šobrīd Latvijas valsts ar bezmaksas mūža ilgu ārstēšanu nodrošina jebkuru HIV pacientu,”

stāsta Veiķenieks. “Bet tas bija diezgan ilgs un ērkšķains ceļš, līdz mēs nonācām līdz tai situācijai, kādā šodien atrodas HIV pacienti Latvijā. Tas būtu tas brīnišķīgākais ceļš, ja mēs jauniem cilvēkiem mācītu toleranci pret dažādām saslimšanām un tajā pašā laikā mēs mācītu arī to, kā jaunam cilvēkam izsargāties, lai jūs šo slimību neiegūtu; un līdz ar to es domāju, ka mums ir ļoti, ļoti nopietni jādomā par to, ka izglītības iestādēs mums būtu atgriežama veselības mācība.''

Veikt HIV eksprestestus aicināts ikviens iedzīvotājs, un to iespējams darīt anonīmi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt