Eksperti: HIV paštesti palīdzēs biežāk atklāt agrīnu saslimšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kopš decembra sākuma Latvijā pieejami HIV paštesti. Ilgu laiku Latvija bija viena no retajām valstīm, kurā tādi nebija pieejami. Lai arī šobrīd tie nopērkami vien pie viena komersanta un ir visnotaļ dārgi, eksperti ir pārliecināti – šis ir liels solis vēl plašākai agrīnu HIV saslimšanss gadījumu diagnostikai.

Latvijā pieejami HIV paštesti. Eksperti cer, ka tas biežāk palīdzēs atklāt agrīnu saslimšanu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Kopš decembra Latvijas tirgū ienācis jauns produkts – cilvēka imūndeficīta vīrusa jeb HIV pašnoteikšanas tests. Tas ir viegli un ātri mājās veicams tests, lai iespējami ātri uzzinātu savu HIV statusu.

HIV un AIDS pacientu atbalsta biedrības vadītājs Andris Veiķenieks šādu soli vērtē ļoti atzinīgi. Paštestu ienākšana Latvijā nozīmē, ka nu arī pie mums pieejams pilns HIV analīžu metožu spektrs.

"Tas ieguvums, manuprāt, ir tas, ka cilvēkam, kurš baidās vai nevēlās dažādu iemeslu dēļ sevi eksponēt laboratorijā vai kādā testa punktā, šī ir iespēja ļoti konfidenciāli to testu veikt mājas apstākļos, un tas, protams, paplašina iespējas veikt HIV testus jebkuram iedzīvotājam, ja viņš tam ir gatavs," skaidro Veiķenieks.

Veiķenieks cer, ka iespēja veikt paštestu mājās mudinās to darīt arī tos iedzīvotājus, kuri līdz šim nav vēlējušies, piemēram, ģimenes ārstam atklāt detaļas par savu seksuālo dzīvi. Taču svarīgi saprast – pirms testa veikšanas ir jāiepazīstas ar tā instrukciju. Tāpat testiem pievienota AGIHAS sagatavota informācija par to, kā rīkoties, ja tests uzrāda, ka rezultāts ir pozitīvs.

"Tas pats svarīgākais – iepazīties ar šo informāciju un pēc tam neielikt galvu smiltīs, rīkoties tālāk, respektīvi, testa precizitāte ir diezgan augsta, bet var gadīties kļūdas, līdz ar to būtu jāveic padziļināta analīze un uzākt ārstniecību, protams, uz ko mēs visus aicinām," uzsver Veiķenieks.

Veiķenieks atgādina – Latvijā ir ļoti plaši pieejama un bezmaksas HIV un AIDS pacientu ārstēšana. Turklāt – laicīgi atklāta, HIV infekcija ir viegli kontrolējama un neietekmē pacienta dzīvildzi.

Rīgas Stradiņa universitātes sabiedrības veselības institūta direktore, epidemioloģe Anda Ķīvīte-Urtāne atbalsta paštestu ieviešanu. Šobrīd gan viens tāds maksā gandrīz 40 eiro un Ķīvīte-Urtāne cer, ka ar laiku tie kļūs pieejamāki. Taču pētījumi rāda, ka Latvijā aptuveni 30% cilvēku, kuriem ir HIV paši to nezina, tādēļ Ķīvīte-Urtāne cer, ka šāda paštestu iespēja palīdzēs šo skaitu mazināt.

"Tā baža ir par to, vai cilvēks, veicot šo testu mājās un ieraugot pozitīvu rezultātu, nedarīs sev pāri. Tas ir tas biežākais pretarguments. Bet zinātniskie pētījumi nerāda to, ka pēc HIV paštestu ieviešanas šajās valstīs īpaši paaugstinātos pašnāvību rādītāji un tamlīdzīgi. Šo testu ieviešanai, tā ir taisnība, ir jāiet kopā ar sabiedrības informēšanu par to, ko darīt, ja tev uzrādās pozitīvs rezultāts, un ko darīt, ja uzrādās negatīvs. Tā kā šī pavadošā dokumentācija ir iztulkota latviešu valodā, tur ir ļoti skaidras norādes un tas viss ar to testu kopā nāk klāt," stāsta Ķīvīte-Urtāne.

Latvijas Radio vēlējās sazināties arī ar šī brīža vienīgo HIV paštestu izplatītāju Latvijā SIA „Austrumu medicīna”, lai uzzinātu, kas uzņēmumu mudinājis ienākt šajā tirgū un cik liela ir iedzīvotāju interese, taču sazvanīta, uzņēmuma valdes locekle Marina no sarunas ar Latvijas Radio atteicās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti