Aktuāli

KM mediju politikas eksperte par kampaņu Medijs ≠ Komēdijs" pret viltus ziņu izplatību

Aktuāli

Nākamā gada valsts budžets var aizkavēties

Psihoterapeits Artūrs Miksons par Psihiskās veselības dienu

Psihoterapeits: Depresijas problēma – pietiekami izplatīta Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Depresijas problēma Latvijā ir pietiekami izplatīta, to intervijā Latvijas Radio atzina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas ārsts psihoterapeits Artūrs Miksons.

Viņš atzina, ka nesen veiktais psihoterapeites ārstes Jeļenas Vrubļevskas pētījums par depresijas izplatību primārajā veselības aprūpē jeb pie ģimenes ārstiem liecina, ka sieviešu vidū depresija ir 22% daiļā dzimuma pārstāvju, vīriešiem šis rādītājs bijis nedaudz zemāks. 

"Jājautā, kas to veicinājis, šo depresiju. (..) Vai šo depresiju veicinājis tas, ka cilvēks ir pieredzējis kaut kādu zaudējumu, vai tas ir tāpēc, ka viņš jūtas iesprostots situācijā, no kuras viņš neredz izeju un kur viņš jūtas pilnībā bezpalīdzīgs, vai viņš ilgi sevī krājis kaut kādu emocionālo spriedzi, ko viņš atkal nekur nav izpaudis. Kurš variants tas īsti ir? Ja mēs paliekam tikai depresijas vārda līmenī, mēs nekad nezināsim, kas tur apakšā notiek. Kas cilvēkam notiek ģimenē, kas viņam darbā notiek, kas notiek, kad viņš aiziet pensijā, kas notiek dažādās citās dzīves situācijās," teica Miksons.

Minētais pētījums liecina, ka daļai ģimenes ārstu pacientu depresija bija ilgāku laiku, citiem depresijas simptomi parādījušies pēdējās nedēļās.

Ir cilvēki, kas depresīvā noskaņojumā dzīvo gadiem. Psihoterapijā tiek skaidroti iemesli, kas cilvēku novedis līdz depresijai un kas to uztur – kāpēc cilvēkam ir grūti, kāpēc viņš ir nemotivēts un nekur neredz prieku.

"Jautājums, no kurienes tam aug kājas. Ir daži cilvēki, kas var atrast iemeslu pirms diviem gadiem, citiem tas, iespējams, nāk pirms 15-20 gadiem, bet tas gadiem nav risināts," sacīja ārsts psihoterapeits.

Viņš atzina: spriežot pēc prakses, depresiju bieži vien izraisa kāds zaudējums – šķiršanās, tuvinieka nāve. Šādās situācijās tiek piedzīvotas daudz spēcīgas izjūtas, kam "jāiet cauri".

"Tā ir sērošana, tas ir viens no vārdiem, ko mēs sabiedrībā tik bieži nelietojam. Mūsu kultūrā ir kapu svētki un visādas citas lietas, bet mēs īsti nesērojam. (..)

Ja tā sērošana nenotiek kā dabisks process, kam jāiziet cauri mēnešu vai gadu garumā, tad vienā brīdī es sāku sev un citiem teikt: "man ir depresija"," stāstīja ārsts, norādot, ka cilvēkam tā ir emocionāli vieglāk, nekā pateikt, ka viņam sāp.

Trešdien, 10.oktobrī, tiek atzīmēta Psihiskās veselības diena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti