Pie Burtnieku ezera un Randu pļavās vēros putnu migrāciju

Rudens migrācijas laikā Eiropas valstis pamet miljoniem putnu, lai dotos uz ziemošanas vietām un Latvija, pateicoties ģeogrāfiskajam novietojumam, ir migrācijas ceļā. Jau šajās brīvdienās noritēs tradicionālās Eiropas putnu vērošanas dienas, kurās iesaistās 37 valstis. Latvijā vairākās vietās ornitologi rīko bezmaksas ekskursijas, lai kopā ar iedzīvotājiem vērotu tādus caurceļotājus kā zosis, baložu barus, dzērves, gulbjus vai zvirbuļveidīgos putnus.

Šajās brīvdienās norit lielā rudens migrācijas putnu vērošana visā Eiropā. Latvijas Ornitoloģijas biedrības pārstāvis Agnis Bušs stāsta, ka arī Latvijā kopumā plānoti 25 bezmaksas pasākumi - gan putnu vērošanas ekskursijas kopā ar ornitologiem, gan arī putnu barotavu un būrīšu izgatavošanas radošās darbnīcas.

Āo putnu vērošanas kampaņu mērķis ir pievērst uzmanību migrējošo putnu problēmām, jo lielākā daļa migrējošo putnu ir apdraudēti ligzdošanas, migrācijas atpūtas un ziemošanas vietās - gan piemērotu vietu trūkuma, gan arī klimatisko pārmaiņu dēļ,” stāsta Bušs. „Tādēļ arī mūsu atbildība ir nodrošināt, lai caurceļojošiem putniem Latvijā būtu piemērotas vietas, kur uzkrāt spēkus,” viņš piebilst.

Biedrība secina, ka iedzīvotāji akcijas 10 gadu laikā aizvien vairāk piedalās putnu un dabas vērošanas pasākumos. Iepriekš pieteikties putnu vērošanas ekskursijām šajās brīvdienās un arī programmu var aplūkot biedrības mājas lapā lob.lv.

Ekskursijas notiks gan Ķemeros, gan arī Papē, Litenē, Rāznas Nacionālajā parkā, Kolkā, Saldus novadā, Salaspilī Botāniskajā dārzā. Rīgā no Dabas muzeja nelielā ekspedīcijā-pastaigā akcijas ietvaros iedzīvotājus vedīs ornitologs Ruslans Matrozis.

„Šajā laikā Latvijā notiek intensīva putnu migrācija un ir iespējams ieraudzīt dienas laikā ap 50 un vairāk sugas, jo šobrīd Latvijai pāri lido ziemeļu putni no Krievijas, Somijas, Igaunijas, pie mums ielido tādi putni, kas redzami tikai migrāciju laikā. Arī Rīgā abas dienas notiks ekskursijas. Sestdien apsekosim Daugavgrīvas liegumu un aiziesim līdz Buļļupei, kādi pieci kilometri pastaiga. Bet svētdien būs ekskursija ar autobusu, kuras laikā apskatīsim ūdensputnus Rīgas ezeros - Ķīšezerā, Juglas ezerā un citviet,” klāsta Matrozis.

Savukārt putnu vērošanu Valmieras apkārtnē un Randu pļavās vadīs Irisa Mukāne. Ornitoloģe aicina dalībniekus ģērbties silti un vilkt gumijas zābakus, savukārt binokļi un teleskops grupai tikšot nodrošināti. „4.oktobrī, kad Latvijā notiek vēlēšanas, būs brauciens un arī pastaiga. Ir plānots maršruts Valmiera – Burtnieki (..),” klāsta Mukāne. Otra ekskursija būs svētdien Randu pļavās, kur būs vērojami ūdensputni, piemēram, gulbji.

Tāpat ornitoloģijas biedrība aicina ikvienu šajās brīvdienās doties dabā arī pašiem un katru novērojumu putnu migrācijā ziņot portālam dabasdati.lv, jo informāciju par akcijas norisi apkopos visas Eiropas valstis.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt